Jak nie marnować jedzenia?

W Wigilię stoły uginają się od jedzenia. 12 potraw symbolizuje 12 apostołów, dlatego tak wiele rodzin chce dopełnić polskiej tradycji. Co zrobić z karpiem, pierogami i blachami ciast, które nie mieszczą się do lodówki?

Fot. 123RF/Picsel

Nie rób porcji „na zapas"

Najgorsze, co możesz zrobić to zmuszać bliskich do jedzenia. Pierogi będą stare, zupa będzie do wylania, a makowiec wyschnie. Zaplanuj listę potraw wigilijnych i oszacuj ich ilość. Jeśli martwisz się, że wujek zje więcej pierogów niż zwykle, przekrocz ich ilość minimalnie o jakieś 3-4 sztuki. Nie ma sensu robić dwóch zup. Zdecyduj się na barszcz z uszkami lub zupę grzybową. W okresie świątecznym chodzi o miłe spędzenie czasu, dzieląc się posiłkiem. Obżarstwo skończy się tylko poświątecznym bólem brzucha i dodatkowymi kilogramami.

Zamrażanie i pasteryzacja

Zupy i bigos warto poddać pasteryzacji. Polega to na przelaniu zupy do słoików z pasującymi do nich nakrętkami, a następnie gotowaniu ich pod przykryciem w garnku około 30 min, od momentu zagotowania wody. Słoiki ostudź, układając je nakrętkami do dołu i zostaw w piwnicy lub w lodówce, nawet na parę miesięcy. Mrożenie uratuje pierogi, uszka, ciasta, ryby, dania z ryb, zioła i grzyby. Istotny jest sposób ich przechowywania. Woreczki i pojemniki nie mogą pękać i przesiąkać zapachami innych dań. Pod żadnym pozorem nie zamrażaj potraw, już wcześniej mrożonych, ponieważ grozi to zatruciem. Ułatw sobie zadanie i przyklej do opakowań daty. Jeśli produkt brzydko pachnie po rozmrożeniu, musisz się go pozbyć. Niskie ceny na pojemniki znajdziesz w sklepie Fabryka Form.

Reklama

 

Przerabianie resztek

Owoce i warzywa zamień na soki, aby zapobiec ich zepsuciu. Nadmiar jabłek, bananów i kiwi można spożytkować na dżemy, kompoty i musy dla dzieci. Ze świąt zostaje także sporo warzyw i mięs. Użyj je do domowych zapiekanek i dań jednogarnkowych jak np. forszmak. Forszmak to danie, które szykuje się na kilku rodzajach mięs z dodatkiem boczku, kiełbas i warzyw. Jest to gęsta forma sycącej zupy, która przypomina leczo. Taką potrawę podaje się z kawałkiem pieczywa. Co z ciastem? Z pomocą przychodzi bajaderka! To ciastko tworzone na bazie słodkich odpadów cukierniczych, które zostały po świętach.

Bajaderki zrobisz z kawałków suchych ciast, czekolad i bakalii. Wrzuć wszystko do blendera. Zagotuj w rondelku mleko z masłem, cukrem i kakao. Gdy wszystko przestygnie, dodaj tak przygotowaną mieszankę do resztek ciast. Wszystko dokładnie wymieszaj i ulep z powstałej masy kuleczki, które później obtoczysz w wiórkach kokosowych lub w zmielonych orzechach laskowych. Włóż bajaderki do lodówki na kilka godzin i gotowe!

Podziel się posiłkiem!

Święta są radosne, rodzinne i pełne jedzenia, ale nie dla wszystkich. Ludzie bezdomni i samotni nie mogą liczyć na pełne talerze jedzenia, zatem z wielką chęcią przyjmą każdą pomoc. Sprawdź, czy w okolicy nie działają schroniska dla bezdomnych, które oczekują takiej pomocy. Mile widziane są też paczki dla rodzin, które nie mają wystarczająco pieniędzy na jedzenie. Jeśli masz w domu nadmiar mąki, jajek, bakalii, a w lodówce marnują się śmietany i mleko, możesz je zapakować razem z prezentami dla dzieci np. zabawkami, kolorowankami i kredkami.

W święta staraj się nie marnować jedzenia. Czasami wystarczy upiec jedno ciasto, niż wyrzucić 3 rodzaje ciast ze względu na tradycję, jaką jest apetyczne trio w postaci sernika, makowca i piernika. Sprawdzaj też datę ważności, ponieważ gromadząc zapasy możesz zmarnować sporo produktów.

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Śniadania Naleśniki z serem.

Bardzo smaczne naleśniki z serem, idealne na śniadanie. Z podanego przepisu w...

Odsłon: 53

30 min
2
Przetwory Ogórki małosolne na szybko

Pierwsze świeże ogórki ukiszone „na szybko”, delikatne, o niepowtarzalnym  sm...

Odsłon: 37

30 min
1

Polecane artykuły

Ewa gotuje Szybka i smaczna kuchnia Ewy Wachowicz

W kolejnym odcinku kultowego już programu „Ewa Gotuje”, aktorka Małgosia Socha, pod okiem prowadzącej, przygotowała szybkie i niezwykle smaczne pot...

2
Informacje Musztardowiec – zdrowe liście nie tylko na sałatki

Musztardowiec (Brassica juncea) to warzywo, które w Polsce nadal jest mało znane, ale zasługuje na większą popularność ze względu na swój pikantny,...

0
Informacje Co roku o tej porze robię najlepszy mus rabarbarowy. Do ciasta, naleśników, a nawet wędlin

Wielu z nas okres wiosenny kojarzy się ze smakiem domowego kompotu z rabarbatu lub babcinego ciasta z kruszonką. Sezon na ten przysmak trwa dosyć k...

1
Informacje Łosoś na wiosenny obiad. 7 smakowitych dań z łososiem w roli głównej

Wiosna to doskonały czas na eksplorację kulinarnych możliwości, a łosoś stanowi idealną bazę dla różnorodnych dań na wiosenny obiad. Z jego wyjątko...

0