Ewa_Gotuje

Jak jedzą polscy więźniowie?

Postanowiliśmy sprawdzić, jak wygląda kulinarna rzeczywistość za kratami.

Fot. EAST NEWS

O posiłkach serwowanych w polskich więzieniach krążą legendy. Jedni twierdzą, iż nic gorszego nie może się przytrafić, inni z kolei przekonują, że osadzeni stołują się całkiem nieźle, porównując ich dietę z obiadkami serwowanymi w domu. Gdzie leży prawda? Tego najprawdopodobniej nigdy nie uda nam się rozstrzygnąć. Możemy jednak przybliżyć wam kilka faktów, które pozwolą wam wyrobić sobie zdanie w tym temacie.

Kto, dlaczego i za ile?

Wszystkie kwestie związane z żywieniem więźniów reguluje Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 19 lutego 2016 roku. Zgodnie z jego zapisami, w polskich więzieniach posiłki dzieli się na pięć grup.

Największa liczba osadzonych korzysta z tzw. diety podstawowej, która przysługuje wszystkim osobom powyżej osiemnastego roku życia. Całodzienna wartość kaloryczna takiego posiłku nie może być niższa niż 2600 kcal. Jeśli osadzony wykonuje pracę w ciężkich warunkach, może liczyć na dodatkowy posiłek, wzbogacający dietę podstawową, którego kaloryczność powinna wynosić minimum 1000 kcal.

Specjalne jadłospisy przewidziano dla więźniów niepełnoletnich oraz osób chorych. Posiłki lecznicze (lekkostrawne, cukrzycowe lub dostosowane indywidualnie) wydawane są wyłącznie po wcześniejszej konsultacji lekarskiej.

Co ciekawe, więźniowie mogą liczyć również na zaserwowanie posiłków przygotowanych w zgodzie z ich przekonaniami (np. wegetarianie) lub wymogami deklarowanej religii.

Ile kosztują takie posiłki? Stawki dzienne różnią się w zależności od rodzaju jadłospisu, jednak absolutne minimum to 4 zł w przypadku diety podstawowej. Najwięcej (co najmniej 5,80zł) kosztują posiłki przygotowywane dla więźniów na indywidualnej diecie lekarskiej. Oczywiście, w zależności od potrzeb, stawki te mogą zostać nieznacznie zwiększone.

Fot. Daniel Dmitriew / FORUM

Jak wygląda jadłospis więźnia?

Co można ugotować za 4 złote dziennie? Okazuje się, że całkiem sporo, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, iż kwota ta przeznaczana jest wyłącznie na hurtowy zakup produktów. Stawki nie uwzględniają kosztów związanych z przygotowaniem potraw.

Wiele wskazuje, że kucharze dbają o to, aby w więzienny jadłospis nie wkradła się nuda. Oto jak w połowie sierpnia wyglądał jadłospis diety podstawowej w Areszcie Śledczym Warszawa - Służewiec.

Poniedziałek

  • Śniadanie: kawa, margaryna, chleb, kiełbasa żywiecka
  • Obiad: zupa gulaszowa, jajka w sosie musztardowym, ziemniaki, surówka jarzynowa
  • Kolacja: herbata, margaryna, chleb, ryż z jabłkiem

Wtorek

  • Śniadanie: kiełbasa drobiowa, chrzan, chleb, jabłko, kawa z mlekiem
  • Obiad: kapuśniak, smażona mortadela, ziemniaki, surówka z kapusty, herbata
  • Kolacja: pieczeń drobiowa, herbata, chleb, margaryna

Środa

  • Śniadanie: pasztet mięsny, ogórek kiszony, herbata, chleb, margaryna
  • Obiad: grochówka, makaron z sosem mięsno-warzywnym, surówka, herbata
  • Kolacja: pieczeń drobiowa, herbata, chleb, margaryna

Czwartek

  • Śniadanie: konserwa mięsna, keczup, herbata, chleb
  • Obiad: zupa pomidorowa z makaronem, bigos, ziemniaki, kompot
  • Kolacja: jajka gotowane, herbata, chleb, margaryna

Piątek

  • Śniadanie: serek homogenizowany, herbata, chleb, margaryna
  • Obiad: barszcz czerwony, jabłko prażone z ryżem, herbata
  • Kolacja: twaróg, świeży ogórek, herbata, chleb, margaryna

Sobota

  • Śniadanie: kiełbasa drobiowa, musztarda, chleb, margaryna, herbata
  • Obiad: zupa koperkowa, spaghetti, kompot
  • Kolacja: ser topiony, chleb, herbata

Niedziela

  • Śniadanie: dżem, jabłko, kawa, chleb, margaryna
  • Obiad: zupa ziemniaczana, kotlet schabowy, ziemniaki, surówka z marchwi, kompot
  • Kolacja: serdelki drobiowe, chleb, margaryna, herbata

Fot. Wojtek Jargiło/REPORTER

A może coś ciekawszego? Znajdzie się sposób!

- Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości osadzeni, mają prawo do diet związanych z ich światopoglądem lub religią. Po złożeniu przez niego prośby do dyrektora zakładu karnego lub aresztu śledczego zapewnia się odpowiednią dietę z uwzględnieniem wymogów religijnych lub kulturowych, pod warunkiem możliwości przygotowania jej w zakładzie karnym lub areszcie śledczym - mówi w rozmowie ze Smakerem mjr Elżbieta Krakowska, Rzecznik Prasowy Dyrektora Generalnego Służby Więziennej.

Jak się okazuje, zdarza się, iż dobrze zorientowani w swoich prawach więźniowie wykorzystują ten zapis, aby nieco urozmaicić swój codzienny jadłospis. Niektórzy z nich deklarują, że nie spożywają mięsa, inni z kolei podają, iż są wyznawcami islamu, buddyzmu lub judaizmu. W takich przypadkach na ich talerzach np. zamiast popularnej wieprzowiny pojawią się większe ilości warzyw, ryby, drób lub wołowina. Być może to żadna rewolucja, jednak niektórym skazanym nawet taki drobiazg może nieco urozmaicić więzienną rzeczywistość. Wiele wskazuje bowiem, że decyzje te są podyktowane względami nieco innymi niż duchowe.

- Zaobserwowaliśmy, że większość więźniów, którzy zwrócili się o zmianą wyżywienia ze względu na wyznawaną przez nich wiarę, nie angażuje się w nią duchowo - tłumaczy mjr Elżbieta Krakowska. - Dzieje się tak tylko w niektórych zakładach karnych, gdzie pewna grupa decyduje się na zmianę diety, być może z uwagi na jej atrakcyjność. Naturalnym jest, że te płaszczyzny nie są przez Służbę Więzienną weryfikowane, gdyż nie mamy prawa ingerować w sferę światopoglądową lub religijną osadzonego - dodaje mjr Krakowska.

Tekst: Sylwia Cisowska/Smaker.pl

Zobacz też: Najniebezpieczniejsze drinki świata

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

30 min
51
Desery Babka dwukolorowa z powidłami śliwkowymi

Prosta , szybka babka dwukolorowa z dodatkiem powideł. Babka na oleju i jogu...

Odsłon: 1061

30 min
18

Przepis dnia

Dania główne Kluski ruskie

No i zaczął się okres, w którym "nie chce mi się stać przy garach" nabiera re...

Odsłon: 45771

30 min
88
Przetwory Nalewka z kwiatów czarnego bzu

Nalewka z kwiatów czarnego bzu z pewnością urozmaici zimowe wieczory. Alkohol...

Odsłon: 20255

>60 min
51
>60 min
3

Polecane artykuły

Ewa gotuje Szybka i smaczna kuchnia Ewy Wachowicz

W kolejnym odcinku kultowego już programu „Ewa Gotuje”, aktorka Małgosia Socha, pod okiem prowadzącej, przygotowała szybkie i niezwykle smaczne pot...

0
Informacje Musztardowiec – zdrowe liście nie tylko na sałatki

Musztardowiec (Brassica juncea) to warzywo, które w Polsce nadal jest mało znane, ale zasługuje na większą popularność ze względu na swój pikantny,...

0
Informacje Co roku o tej porze robię najlepszy mus rabarbarowy. Do ciasta, naleśników, a nawet wędlin

Wielu z nas okres wiosenny kojarzy się ze smakiem domowego kompotu z rabarbatu lub babcinego ciasta z kruszonką. Sezon na ten przysmak trwa dosyć k...

1
Informacje Łosoś na wiosenny obiad. 7 smakowitych dań z łososiem w roli głównej

Wiosna to doskonały czas na eksplorację kulinarnych możliwości, a łosoś stanowi idealną bazę dla różnorodnych dań na wiosenny obiad. Z jego wyjątko...

0