Herbata z czerwonokrzewu pomaga nie tylko w odchudzaniu. Pij, gdy masz podwyższone ciśnienie

Choć do Europy dotarła dopiero 100 lat temu, to dziś cieszy się tam ogromną popularnością. Herbata z czerwonokrzewu wykazuje szereg prozdrowotnych właściwości, działając kojąco na cały organizm. Sprawdź, jak parzyć rooibos i jakie dodatki są do niego najlepsze.

Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Co to jest rooibos?

Herbata rooibos to napar z czerwonokrzewu, nazywanego inaczej aspalatem prostym. To gatunek rośliny występującej dziko w Afryce Południowej, osiągającej do półtora metra wysokości. Jasnozielone liście i łodygi krzewu, które po suszeniu i fermentacji zmieniają kolor na czerwone, używane są do parzenia napoju ziołowego. Jego nazwa wywodzi się bezpośrednio z języka afrykanerskiego, w którym „rooi" oznacza czerwony, a „bos" - krzew. 

Co ważne, nazywanie naparu herbatą jest dość mylące. Czerwonokrzew nie jest w ogóle spokrewniony z krzewem herbacianym, a napój nie ma charakterystycznej goryczy, tylko raczej przypomina w smaku słodki miód. Skład rooibosa również odbiega od typowej herbaty. Prawie w ogóle nie posiada garbników, stąd jego łagodny aromat. Nie zawiera też dużej dawki taniny ani kofeiny, więc można go pić przed snem i podawać dzieciom. 

Napar z czerwonokrzewu znany jest w Europie dopiero od początku XX wieku. Większą popularność zyskał dopiero w 1930 roku, kiedy dr P. Le Fras Nortier opisał część jego prozdrowotnych właściwości. Po II wojnie światowej ponownie zainteresowano się produkcją rooibosu w Afryce Południowej i powrócono do stałego eksportu rośliny na inne kontynenty.

Sprawdź także: Mikstura na odchudzanie, przeziębienie i problemy z sercem. Ma tylko 3 składniki

Jakie właściwości ma rooibos?

Wartościowy skład rooibosa sprawia, że jest to napar prozdrowotny. Na co jest dobra herbata z czerwonokrzewu? Bogactwo przeciwutleniaczy (w tym szczególnie aspalatyny i kwercetyny) spowalnia procesy starzenia się organizmu, wzmacnia układ odpornościowy, obniża ciśnienie krwi, a stosowany w formie okładu - łagodzi swędzenie ran.

Napój wykazuje też działanie przeciwnowotworowe, przeciwwirusowe, przeciwzapalne, przeciwmiażdżycowe i przeciwcukrzycowe. Składniki rooibosa usprawniają pracę przewodu pokarmowego i układu krwionośnego (chroniąc serce). Dostarczają organizmowi szereg niezbędnych witamin i minerałów, w tym witaminę C, magnez, potas, sód, wapń, żelazo, cynk, fosfor czy miedź. 

Herbata z czerwonokrzewu pomaga też w odchudzaniu (obniża cholesterol, przyspiesza metabolizm) i zmniejsza bezsenność (m.in. obniża stężenie hormonu stresu oraz nie zawiera kofeiny, przez co można ją spożywać przed snem)

Jak parzyć rooibos?

Herbatę z czerwonokrzewu można pić na zimno lub gorąco. W lecie przyjemnie orzeźwi ta chłodna, natomiast w zimie - ciepła może szybko rozgrzać. W sklepach dostępna jest w formie suszu, ale też gotowych saszetek lub torebek. 

Jak parzyć rooibos w formie suszu? Postępuj jak w przypadku większości ziołowych naparów. Czubatą łyżeczkę rooibosa zalej szklanką wrzątku (najlepiej odczekać, aż temperatura płynu wyniesie ok. 90-95 stopni) i odstaw całość na ok. pięć minut, aby woda wchłonęła esencję. Możesz też wsypać suszone liście do wody i na wolnym ogniu podgrzać je w imbryku. Pamiętaj, aby następnie odcedzić liście, bo te pozostawione w napoju uwolnią nieprzyjemny, cierpki smak. 

Napar z rooibosa

 Napar z rooibosa Zobacz przepis

Herbata na dobry sen / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Jak pić rooibos?

Rooibos spożywaj jak tradycyjną herbatę - nie przesadzaj więc z jej porcją. Co można dodawać do rooibos? Jeśli słodzisz tradycyjne herbaty, w przypadku tego ziołowego naparu użyj miodu - znacznie lepiej się komponuje. 

Często rooibosy w sklepach są już dostępne jako gotowe mieszanki, w połączeniu np. z owocami (m.in. cytryną, pomarańczą, ananasem, papają, żurawiną, aronią), ziołami i roślinami (choćby miodokrzewem, płatkami róż) czy przyprawami (cynamonem, goździkami, kardamonem, wanilią). Jak pić rooibos? Nic nie stoi więc na przeszkodzie, abyś sam dorzucił do klasycznej herbaty z czerwonokrzewu kilka pysznych dodatków.

Rooibos - przeciwwskazania

Pamiętaj, żeby nie przyjmować herbaty z czerwonokrzewu w nadmiarze. Przeciwwskazaniem do picia rooibosa w większych ilościach są przede wszystkim choroby nerek i wątroby. Mogą go natomiast spożywać kobiety w ciąży i karmiące, a także dzieci. 

Zobacz także:

Zalej wrzątkiem i wypij. Uspokoisz gazy, wzdęcia i poczujesz się lżej »

Napój, który skutecznie spala tłuszcz. Szybko pozbędziesz się boczków i wałeczków »

Dodaj do czerstwego pieczywa. Będzie smakować wybornie »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Polecane artykuły

Ewa gotuje Szybka i smaczna kuchnia Ewy Wachowicz

W kolejnym odcinku kultowego już programu „Ewa Gotuje”, aktorka Małgosia Socha, pod okiem prowadzącej, przygotowała szybkie i niezwykle smaczne pot...

2
Informacje Musztardowiec – zdrowe liście nie tylko na sałatki

Musztardowiec (Brassica juncea) to warzywo, które w Polsce nadal jest mało znane, ale zasługuje na większą popularność ze względu na swój pikantny,...

0
Informacje Co roku o tej porze robię najlepszy mus rabarbarowy. Do ciasta, naleśników, a nawet wędlin

Wielu z nas okres wiosenny kojarzy się ze smakiem domowego kompotu z rabarbatu lub babcinego ciasta z kruszonką. Sezon na ten przysmak trwa dosyć k...

1
Informacje Łosoś na wiosenny obiad. 7 smakowitych dań z łososiem w roli głównej

Wiosna to doskonały czas na eksplorację kulinarnych możliwości, a łosoś stanowi idealną bazę dla różnorodnych dań na wiosenny obiad. Z jego wyjątko...

0