Ewa_Gotuje

Dlaczego picie wody jest tak ważne?

Woda nie tylko gasi pragnienie, orzeźwia i rozpuszcza pokarm – oprócz tego pełni jeszcze mnóstwo istotnych funkcji. Pod różnymi postaciami woda znajduje się w każdej tkance i komórce naszego ciała, stanowiąc aż około 70% całego naszego organizmu. Wpływa zarówno na procesy metaboliczne, jak też na pracę mózgu czy wygląd zewnętrzny.

Metabolizm i zdrowy wygląd

Rola wody w organizmie polega głównie na transporcie składników odżywczych oraz usuwaniu zbędnych produktów przemiany materii. Woda ma także dość wysokie ciepło właściwe, dzięki czemu pozwala nam utrzymać stałą ciepłotę cała, ponieważ do podwyższenia jej temperatury trzeba by zużytkować dużo energii. Poza tym woda oczyszcza organizm z toksyn i nadmiaru soli, a zatem pozytywnie oddziałuje na pracę serca i ciśnienie krwi. Jednak działanie wody nie kończy się wewnątrz naszego ciała - właściwy poziom nawodnienia jest również istotny dla wyglądu zewnętrznego, przede wszystkim dla kondycji skóry. Aż 90% nawilżenia skóry odbywa się od wewnątrz, zatem nawet stosując najlepsze kremy nawilżające czy balsamy, nie zapewnimy sobie tak młodej i jędrnej skóry, jak poprzez systematyczne uzupełnianie płynów. Woda wspomaga odnowę naskórka i chroni go przed utratą elastyczności oraz zbyt szybkim starzeniem się i pękaniem naczynek.

Woda w mózgu?

Choć może to wydawać się dziwne, mózg człowieka składa się w ok. 85% z wody. Dzięki zapewnieniu odpowiedniego poziomu nawodnienia nasz umysł pracuje sprawniej, łatwiej jest nam się skoncentrować i zapamiętywać. Poza tym w przypadku łagodnego bólu głowy, zanim zażyjemy tabletkę przeciwbólową, warto napić się wody - być może przyczyną bólu jest zbyt niski poziom nawodnienia i sama woda będzie wystarczającym antidotum.

Konsekwencje braku wody

Pierwszą oznaką niedoboru wody w organizmie jest już samo uczucie pragnienia. Jeżeli natomiast przez długi czas spożywamy zbyt małe ilości czystej wody, zastępując ją innymi napojami (kawą, herbatą, napojami gazowanymi), najbardziej wyrazistą konsekwencją będzie utrata sprężystości skóry: staje się ona matowa i sucha, bardziej podatna na procesy starzenia; pod oczami pojawiają się wyraźne cienie. Jednak skutki odwodnienia dają o sobie znać przede wszystkim za pośrednictwem mózgu. Możemy odczuwać:

  • narastający ból i zawroty głowy,
  • spadek koncentracji,
  • rozdrażnienie,
  • zaniki pamięci i trudność z logicznym rozumowaniem.

Jeżeli w porę nie dostarczymy organizmowi wody, następnym etapem odwodnienia będzie utrata przytomności, a w ostateczności - śmierć.

Ile wody dziennie?

Dzienne spożycie wody w przypadku dorosłego człowieka powinno być uzależnione przede wszystkim od masy ciała i trybu życia. Szacunkowo jest to od 1,5 l do 3 l w ciągu doby. Aby nie zapominać o regularnym uzupełnianiu płynów, warto zainwestować w dystrybutor do wody - tego typu urządzenia, charakterystyczne wcześniej głównie dla firm i miejsc publicznych, coraz częściej można spotkać w domach. O zasadach dostarczania wody do dystrybutora możemy dowiedzieć się na więcej się dzięki Get Fresh.

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Dania główne Ceviche z dorsza

Do tej pory przygotowywałam ceviche według klasycznych peruwiańskich przepisó...

Odsłon: 26

60 min
2
Dania główne Pałki z kurczaka w warzywach

Proste danie z piekarnika -pałki z kurczaka pieczone z ziemniakami i młodą ka...

Odsłon: 275

30 min
7
Dania główne Kołduny tyszkiewiczowskie

Kołduny tyszkiewiczowskie to wyjątkowe danie, które pochodzi z książki kuchar...

Odsłon: 1208

30 min
2
Desery Ciasto Jabłkowe orzeźwienie

Chciałam podzielić się z Wami moim przepisem na orzeźwiające ciasto z jabłkie...

Odsłon: 285

30 min
10
Sałatki Sałatka pieczarkowa

Przygotuj sałatkę pieczarkową na kolację lub spotkanie z przyjaciółmi. W tym...

Odsłon: 133475

15 min
146

Polecane artykuły

Informacje Lubczyk w kuchni i dla zdrowia. Afrodyzjak z przydomowego ogródka

Zioła w kuchni sprawiają, że nasze dania są nie tylko pyszniejsze, ale również zdrowsze. Aż chce się zanurzyć nos w talerz, gdy znajduje się na nim...

2
Informacje Pierożki i kurczak po chińsku. Zrobisz raz i przepadniesz

To prawda, że podróże kształcą. Dotyczy to nie tylko poznawania zwyczajów czy zabytków, ale też kuchni. Niektóre z nich są tak odmienne od naszej,...

3
Ewa gotuje Znakomite dania i dodatki na grilla

Maj to miesiąc, kiedy rozpoczynamy sezon grillowy, to właśnie teraz poszukujemy nowych i sprawdzonych przepisów na dania i przekąski z rusztu, któr...

1
Informacje Odkryj zapomniane przepisy z kajetu babci. Rumianek - właściwości i zastosowanie w kuchni

Rumianek to jedno z najpopularniejszych ziół goszczących w polskich domach. Uchodzi on nie tylko za skuteczny lek na rozmaite dolegliwości, ale rów...

5