Ewa_Gotuje

Czy można jeść ziemniaki, które puściły pędy?

Ziemniaki, które przechowujemy w kuchni przez dłuższy czas, powoli zaczynają kiełkować. Wiele osób zastanawia się, czy można jeść ziemniaki, które puściły pędy? Niektórzy tylko je odcinają przed spożyciem warzywa, a inni - od razu wyrzucają cały produkt do kosza. Dowiedz się, kto ma rację.

Gdy ziemniaki kiełkują, rośnie w nich stężenie niebezpiecznej substancji. Czy można więc jeść ziemniaki, które puściły pędy? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Pewnie tobie również zdarza się tak, że na promocji kupujesz większą porcję ziemniaków, bo przecież na pewno uda się je wykorzystać w kuchni. Wkrótce jednak wychodzi na to, że zalegają one w spiżarni i jakoś nigdy nie masz okazji do ich zjedzenia. Gdy przetrzymasz te warzywa dłużej, mogą one zarówno zgnić, jak i - wręcz przeciwnie - wypuścić kiełki. Przekonaj się, czy można jeść ziemniaki, które puściły pędy. Okazuje się, że może to wpłynąć na zdrowie.

Sprawdź także: Jak przyrządzić młode ziemniaki?

Czy można jeść ziemniaki, które puściły pędy?

Glikoalkaloidy (solanina i chakonina) to substancje naturalnie występujące w ziemniakach. Spożywane w niewielkiej ilości nie zagrożą zdrowiu, jednak gdy do organizmu człowieka dostanie się ich wyższe stężenie, mogą wywołać niepożądane skutki. 

Podczas kiełkowania ziemniaków wzrasta w nich właśnie zawartość glikoalkaloidów, co może wywołać niepokojące objawy. Do najczęstszych należą m.in. przyspieszony puls, gorączka, ból głowy, niskie ciśnienie krwi, dezorientacja. W niektórych przypadkach, gdy dawka substancji przekracza normę, może dojść nawet do śmierci. 

Czy można jeść ziemniaki, które puściły pędy? Nie jest to zalecane. Glikoalkaloidy skupiają się w okolicy kiełków i oczek ziemniaka. Niektórzy wykrawają ok. centymetr bulwy pod pędem lub oczkiem, pozbywając się podtruwających substancji. Nie jest to jednak w pełni bezpieczne i nigdy nie mamy pewności, czy pozbyliśmy się wystarczającej dawki glikoalkaloidów.

Gdy jednak warzywo zmieni kolor na zielony, to oznaka, że zawiera już naprawdę dużą dawkę solaniny i chakoniny, niebezpieczną dla zdrowia. Takiego ziemniaka należy wyrzucić. 

Jak zapobiegać kiełkowaniu ziemniaków?

Skoro wiesz już, że nie powinno się jeść kartofli, które puściły pędy, sprawdź jeszcze, jak zapobiegać kiełkowaniu ziemniaków. Oczywiście będzie to zależało przede wszystkim od sposobu przechowywania warzyw. Aby powstrzymać je od rozwoju, należy trzymać produkty w chłodnym (ok. 15 stopni, ale nie więcej niż 20 stopni Celsjusza), ciemnym i suchym miejscu. Ziemniaki puszczają pędy w sprzyjających warunkach, czyli wilgoci, nasłonecznienia i ciepła.

Jak jeszcze zapobiegać kiełkowaniu ziemniaków? Warto pamiętać, żeby zapewnić im dostęp do powietrza - nie przechowywać ich w plastikowych workach lub pojemnikach, tylko raczej papierowych opakowaniach. Opisane warunki, w których po zakupieniu będą trzymane produkty, spowodują, że ich termin przydatności z pewnością się wydłuży. 



Zobacz także:

Jak zrobić pyszną jajecznicę? Poznaj niezawodny trik

Szczaw - co warto o nim wiedzieć?

Dodaj do herbaty lub rosołu. Leczy stany zapalne, koi nerwy, wspomaga trawienie i sen »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Śniadania Parówki z wody

Zagotuj wodę włóż do niej parówki , gotujemy 5 minut i gotowe

Odsłon: 87

15 min
1
Dania główne Racuchy cebulowe

Klasyczne obiady nieco Ci się znudziły? Nie martw się! Mamy na to sposób! Nas...

Odsłon: 850

30 min
3
30 min
20

Polecane artykuły

Informacje Syp do kawy, owsianki i zdrowych deserów. Utrzymasz w ryzach poziom cukru i ciśnienie

Wyznajesz zasadę „lepiej zapobiegać niż leczyć”? Jeśli tak, to musisz pamiętać o tym, że na twoje zdrowie i samopoczucie, w dużej mierze wpływa to,...

1
Informacje Kiedy obierać szparagi? Oszczędź sobie pracy, bo nie zawsze jest to potrzebne

Sezon na szparagi trwa dosyć krótko, dlatego warto w pełni go wykorzystać. W sklepach znajdziemy różne rodzaje, zielone, białe, a czasem nawet fiol...

1
Ewa gotuje Mięsa z rusztu według Ewy Wachowicz i Mateusza Gesslera. Przepisy idealne na majówkę

Podczas tegorocznej majówki planujesz przygotować schab z rusztu? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z przepisami, które w 510. odcinku programu "E...

1
Informacje Egzotyczny owoc o wyjątkowym smaku. Jak jeść kiwano i co można z niego zrobić?

Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki – cieszy się coraz większą popularnością w polskiej kuchni. I nic w tym dziwnego – nie dość, że zachwyca ono swoi...

1