Co podać na niepodległościowy obiad? Te dania zachwyciłyby marszałka Piłsudskiego

Narodowe Święto Niepodległości, które obchodzimy 11 listopada, to okazja do tego, żeby przyjrzeć się naszej historii również od strony kulinarnej. Sprawdź, jakie dania wybrałby Józef Piłsudski na niepodległościowy obiad.

Oto ulubione dania Piłsudskiego | Fot.123RF/Picsel/Fot. domena publiczna/ Witold Pikiel

Spis treści:

Józef Piłsudski jest kluczową postacią, która przyczyniła się do odzyskania przez Polskę niepodległości. Warto więc przypomnieć sobie nie tylko to historyczne wydarzenie, ale i przyjrzeć się jego postaci od kuchni. Jakie dania królowały w codziennym jadłospisie Marszałka? Według wspomnień jego żony Aleksandry, jak przystało na żołnierza, również w sprawach kulinariów kierował się prostymi zasadami. Jadał skromnie, aczkolwiek miał swoje ulubione potrawy. W poniższym materiale, wraz z Marszałkiem Piłsudskim wybierzemy się na niepodległościowy obiad.

Sprawdź także: Tradycyjny przepis na poznański specjał. Oryginalne rogale świętomarcińskie

Te dania Józef Piłsudski wybrałby na przystawkę

Zupa pietruszkowa należała do jednych ulubionych dań Józefa Piłsudskiego. Niepodległościowa zupa z pietruszki powinna zostać przygotowana na bulionie z gęsiny. Nie może zabraknąć w niej również korzenia pietruszki, pora, cebuli oraz poszatkowanej natki pietruszki. Nie można zapomnieć również o cebuli, czosnku oraz przyprawach, między innymi gałce muszkatołowej, liściach laurowych, soli i pieprzu. Aromatyczna, rozgrzewająca propozycja idealna na listopadowy obiad.  

Danie główne na niepodległościowy obiad

Na danie główne Marszałek prawdopodobnie wybrałby mostek cielęcy w wersji faszerowanej jajkami na twardo. Potrawa ta, z pewnością nie gości na co dzień, w naszym typowym obiadowym menu. Chociaż nazwa na to nie wskazuje, mięso było podawane bez kości, faszerowano posiekanymi jajkami na twardo z dodatkiem grzanek natki pietruszki, nie mogło zabraknąć również sporej ilości pieprzu i soli. Tak przygotowane mięso pieczono, a następnie serwowano w towarzystwie pieczywa lub ziemniaków.

Na drugie danie często jadał również mięso z indyka lub pieczeń cielęcą, podawane z dodatkiem grzybów leśnych. Cielęcina to niezwykle delikatne mięso, do jego przygotowania wystarczą suszone grzyby, natka pietruszki, masło oraz przyprawy, takie jak sól i pieprz. Najlepiej będzie smakować duszone w grzybowym sosie własnym. Cielęcinę można podać z kaszą lub ziemniakami.

Ulubiony deser Józefa Piłsudskiego

Pomimo tego, że Józefa Piłsudskiego, z pewnością nie można było nazwać łakomczuchem, lubił on pozwalać sobie na słodkie przyjemności. Jego ulubionym deserem było ciasto ze śliwkami z dodatkiem puszystej pianki. Nie mógł sobie także odmówić bułeczek cynamonowych, które podawano w formie sucharków.

Co ciekawe, Marszałek stronił od kawy, znacznie częściej wybierał mocną herbatę, którą pijał z cukrem! Herbata w tamtych czasach była przyrządzana w samowarach.

Masz ochotę zjeść deser godny samego Marszałka? Koniecznie przygotuj placek ze śliwkami we własnej kuchni. Będziesz potrzebować: 400 g śliwek, 500 g mąki pszennej, 250 g margaryny, cztery jajka, 200 g cukru, dwie łyżeczki proszku do pieczenia, dwie łyżeczki mąki ziemniaczanej.

Przygotowanie ciasta zacznij od przesiania mąki, dodaj proszek do pieczenia, 100 g cukru, żółtka oraz margarynę. Połącz składniki, tak by powstała gładka masa. Ciasto podziel na trzy części, dwie zawiń folią i odłóż do zamrażalnika. Porcją ciasta, która została, wyłóż na posmarowaną tłuszczem formę. Połówki śliwek umieść na cieście, następnie na ich wierzch zetrzyj porcję ciasta na dużych oczkach.

Pozostałe białka ubij wraz ze 100 g cukru, w trakcie dodawaj mąkę ziemniaczaną. Ubitą pianę rozłóż na śliwkach, zetrzyj ostatnią porcję ciasta i umieść ją na wierzchu. Piecz w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni przez 40 minut.

Tych dań nie mogło zabraknąć w menu Piłsudskiego

Józef Piłsudski pochodził z Wileńszczyzny, czyli terenów, które obecnie leżą na granicach Litwy i Białorusi. Jak wspominała sama żona Marszałka, Aleksandra Piłsudska, stronił on raczej od ciężkostrawnych przysmaków pochodzących z tamtych terenów, takich jak bigos czy kołduny. Jadał on raczej oszczędnie i nieprzesadnie, z czego można wywnioskować, że nie był on wielbicielem obfitego ucztowania, ani celebrowania codziennych posiłków. Wraz z wiekiem na jego talerzu w porze obiadowej zaczęły gościć lekkostrawne, chude mięsa, np. drób.

Natomiast na śniadanie najbardziej lubił jeść jajecznicę, koniecznie z dodatkiem kiełbasy i słoniny. Właśnie w ten sposób serwowano mu to danie, kiedy przebywał w Urzędowie na Lubelszczyźnie.

Zobacz także:

Zbawienna przy niestrawności i nadciśnieniu. Wystarczy mała dawka »

6 nieoczywistych produktów, których jedzenia lub picia zakazałby ci kardiolog »

Tego etapu nie możesz pominąć. Suszone śliwki będą cudownie mięsiste »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Dania główne Naleśniki z mięsem mielonym

Naleśniki z mięsem mielonym, papryką i pomidorem" to kuszące danie, które łąc...

Odsłon: 89

60 min
2
Ciasta Torcik Biała Dama

Lekki, nieduży torcik na orzechowym biszkopcie, przełożony delikatnym kremem...

Odsłon: 5031

60 min
17
15 min
4
Desery Jogurtowiec Borówkowy

Szybkie i orzeźwiające ciasto. Dzieci wprost nie można od niego odgonić.

Odsłon: 149

15 min
8

Polecane artykuły

Informacje Odkryj nowe jogurty pitne od Danio!

Wielka wiadomość dla fanów produktów Danio! Marka, która już zdobyła serca konsumentów dzięki swoim serkom homogenizowanym, teraz wprowadza zupełni...

0
Informacje Jak gotować groch bez namaczania? Zrób z niego brownie, nikt się nie zorientuje

Groch to bardzo wartościowy i sycący składnik, który sprawdza się w wielu różnych daniach. Aby dobrze smakował, należy go odpowiednio ugotować. W j...

4
Informacje Lubczyk w kuchni i dla zdrowia. Afrodyzjak z przydomowego ogródka

Zioła w kuchni sprawiają, że nasze dania są nie tylko pyszniejsze, ale również zdrowsze. Aż chce się zanurzyć nos w talerz, gdy znajduje się na nim...

5
Informacje Pierożki i kurczak po chińsku. Zrobisz raz i przepadniesz

To prawda, że podróże kształcą. Dotyczy to nie tylko poznawania zwyczajów czy zabytków, ale też kuchni. Niektóre z nich są tak odmienne od naszej,...

3