5 najlepszych przepisów na pierogi – znasz je wszystkie?

Pierogi to jedna z najbardziej ulubionych potraw wśród Polaków. Cienkie ciasto z kapustą i grzybami, serem, owocami albo mięsem od ok. XIII wieku gości na naszych stołach, nieustannie zachwycając smakiem.

Fot. 123RF/Picsel

Pierogi przygotować można zarówno w wersji wytrawnej, jak i na słodko, np. z owocami. Wśród przepisów na pierogi warto wymienić pięć najciekawszych, które zachwycą domowników i gości. Przepisy na pierogi pochodzą z serwisu Fajne Gotowanie.

Krótka historia polskich pierogów. Skąd wzięły się słynne pierożki?

Przepisy na pierogi gotowane, smażone czy też pieczone istnieją w Polsce już od ok. XIII wieku. Legendy wskazują na to, że ciasto na pierogi rozpowszechnił w naszym kraju duchowny Jacek Odrowąż. Będąc w Kijowie, kapelan zakochał się w ukraińskich pierogach do tego stopnia, że postanowił zabrać do Polski przepis na pyszne pierogi. Jeszcze inna legenda mówi o tym, iż Odrowąż niegdyś wędrował przez Podkarpacie. W połowie drogi zgłodniał, jednak miał przy sobie wyłącznie mąkę, grzyby i kapustę. Duchowny miał połączyć ze sobą te trzy składniki i stworzyć słynne pierogi z kapustą i grzybami. Dokładnie te, którymi do dziś zajadają się wszyscy Polacy.
Ciężko stwierdzić, czy Jacek Odrowąż faktycznie jest prekursorem polskich pierogów z kapustą i grzybami. Historyczne zapiski jednoznacznie wskazują bowiem na to, że oryginalne pierogi wcale nie pochodzą ani z Polski, ani z Kijowa. Pierożki znane były już bowiem w starożytności, a dokładnie w Starożytnych Chinach, skąd wywodzi się potrawa. Mimo wszystko, pierogi wciąż uznawane są za jedno z naszych narodowych dań. Choć przepisów na tę potrawę jest naprawdę sporo, warto zwrócić szczególną uwagę na pięć rodzajów pierogów - zarówno tych tradycyjnych, jak i bardziej wymyślnych.

1. Pierogi ruskie

Jest to jedno z najbardziej smacznych i jednocześnie najbardziej znanych dań w Polsce. Pierogi ruskie od zarania dziejów towarzyszą nam w różnego rodzaju uroczystościach, m.in. podczas świąt czy rodzinnych spotkań. Pierogi te są potrawą wegetariańską, którą nasi rodacy naprawdę uwielbiają. Przepis na pierogi nie należy do trudnych, jednak ogromną uwagę należy poświęcić ciastu - składa się ono z mąki pszennej, oleju, soli i ciepłej wody. Ważne, aby ciasto dobrze zagnieść i dokładnie rozwałkować po połączeniu ze sobą wszystkich wymienionych składników.
W pierogach ruskich najważniejszy jest też oczywiście farsz, na który składa się ser twarogowy tłusty lub półtłusty, a także gotowane ziemniaki, cebula (przysmażona), sól i pieprz. Niektórzy Polacy przyrządzają pierogi ruskie również bez cebuli. Zanim zacznie się jednak wyrabiać farsz, należy ugotować ziemniaki i dać im ostygnąć. Podczas lepienia pierożków powinno się zwrócić uwagę na to, czy farsz nie wyszedł poza brzegi, bo w czasie gotowania tak wrzucone do wody pierogi mogą się rozkleić. Pierogi ruskie najlepiej smakują podawane ze skwarkami albo śmietaną.

2. Pierogi z mięsem

Alternatywą dla pierogów ruskich są pierogi z mięsem. Ciasto na tę potrawę robi się podobnie, jak na pierogi ruskie, jednak już farsz jest zupełnie inny. Do stworzenia farszu na mięsne pierogi warto użyć np. ugotowanego mięsa z piersi indyka. Takie mięso po przestygnięciu należy zmielić, wymieszać z cebulą i doprawić do smaku. W mięsnym farszu może znaleźć się podsmażona cebulka.
Pierogi z mięsem najlepiej smakują podawane ze szczypiorkiem oraz podsmażonym na złoto boczkiem. Niektórzy zajadają się mięsnymi pierogami również z kwaśną śmietaną albo odrobiną masła. Warto jednak pamiętać, że przygotowanie mięsnego dania - ze względu na dłuższą obróbkę termiczną farszu - wymaga większej ilości czasu niż pozostałe rodzaje pierogów.

3. Pierogi z serem i jagodami

Oprócz wytrawnych pierogów bardzo smaczne są również pierogi owocowe, w tym przypadku z serem i jagodami. Farsz na te danie najlepiej przygotowywać ze świeżych, sezonowych owoców. Polacy uwielbiają jeść potrawę ze śmietaną albo jogurtem naturalnym, który dodatkowo podbija smak jagód w farszu. W przeciwieństwie do poprzednich rodzajów pierogów tutaj zrobienie farszu zajmie dosłownie kilka minut.
Ciasto na pierogi z jagodami robi się podobnie, jak na ruskie, z tym że sól zamieniamy na cukier. Przy tworzeniu farszu należy pamiętać, aby dobrze zmielić twaróg - wówczas idealnie połączy się z jagodami. Niektórzy Polacy, aby uczynić danie zdrowszym, zamieniają twaróg tłusty i półtłusty na chudy. Mimo że pierogi z jagodami są słodkie, w połączeniu z chudym twarożkiem mogą stanowić pełnowartościowy i niezwykle odżywczy posiłek.

4. Pierogi pieczone

To świetna alternatywa dla tradycyjnych pierogów gotowanych, która także będzie pożywna i smaczna. Pieczone pierogi można podawać zarówno na ciepło, jak i na zimno. Potrawa doskonale smakuje jako dodatek do różnego rodzaju sałatek albo barszczu czerwonego. Farsz na pierogi może być mięsny (np. z mielonego mięsa wieprzowego), ale też z dodatkiem szpinaku, pieczarek albo soczewicy - czyli w wersji wegetariańskiej.
Ciasto na pierogi najlepsze będzie drożdżowe, ponieważ takie ciasto po wyciągnięciu z piekarnika będzie niesamowicie chrupiące. Farsz na pierogi przygotować można nawet dzień przed pieczeniem, dzięki czemu stanie się on następnego dnia - w połączeniu z ciastem drożdżowym - bardzo aromatyczny i wyrazisty. Pieczone pierogi można zamrażać i ponownie piec w piekarniku. Sprawia to, że danie staje się idealnym rozwiązaniem na szybki obiad czy niezapowiedzianą wizytę gości.

5. Pierogi z łososiem

Dla osób będących na diecie pescowegetariańskiej może być to wręcz idealne danie na obiad. Ciasto na pierogi z łososiem robi się tak samo, jak np. na pierogi ruskie. Farsz składa się już jednak z surowego i dobrze zmielonego (lub rozdrobnionego) łososia, serka feta, serka śmietankowego, kopru i pieprzu. Farsz z połączenia tych składników jest bardzo delikatny, wytrawny i kremowy w smaku.
Pierogi z łososiem powinno przygotowywać się z surowej ryby. Niektórzy Polacy do stworzenia farszu używają też jednak łososia wędzonego. Danie najlepiej smakuje podawane zaraz po ugotowaniu i odcedzeniu pierogów z wody. Niesamowitego aromatu nada potrawie drobno posiekany koperek i masło, które w niewielkiej ilości powinny razem przykryć cienkie ciasto.

 

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
8
15 min
1
Dania główne Mięso mielone z ryżem

Pyszne danie jednogarnkowe, które właściwie robi się samo. Mielone mięso w po...

Odsłon: 89

15 min
0

Polecane artykuły

Informacje Co na obiad w piątek bez mięsa? Proste i szybkie w przygotowaniu przepisy

Piątek to dzień, w którym wiele osób rezygnuje ze spożywania mięsa. Jedni robią to z pobudek religijnych, inni natomiast z przyzwyczajenia i nawyku...

8
Informacje Krówki tailor-made od Cukrówek – nadaj swojej imprezie wyjątkowy charakter

Jak dotrzeć do serc uczestników Twojej imprezy? Przez żołądek! W dobie wszechobecnego nurtu tailor-made – także w branży eventowej – coraz większą...

0
Ewa gotuje Ewa gotuje: Szparagi zapiekane z jajkiem, burgery z pstrąga i sernik na zimno

Kiedy na dworze robi się coraz cieplej, w kuchni Ewy Wachowicz pojawiają się pyszne wiosenne przepisy. Nie zabraknie zielonych szparagów w wersji z...

2
Informacje Wybrano najlepsze pizzerie w Europie. W rankingu mamy dwie polskie

Popularny włoski przewodnik „50 Top Pizza” na liście najlepszych pizzerii w Europie umieścił dwie polskie restauracje. Dowiedz się, gdzie w naszym...

7