Syrop i Dżem z Czarnego Bzu - na grypę, przeziębienie i kaszel

Witam serdecznie dzisiaj pokażę jak przygotować syrop i dżem z czarnego bzu.
Ciekawostki odnośnie czarnego bzu:
Syrop z czarnego bzu „Sambucol”, był podawany pacjentom podczas badań klinicznych, zarażonych wirusem grypy typu A - H3N2, H1N1, oraz pacjentom z wirusem grypy typu B, pacjenci objęci leczeniem syropem z czarnego bzu plus leki na grypę, o kilka dni szybciej dochodzili do siebie i zdrowieli, niż pacjenci którzy otrzymywali placebo. Syrop z czarnego bzu zmniejszał hemaglutynację i hamował namnażanie się wirusów grypy.

Jedno z opisanych badań: Podczas epidemii grypy typu B w Panamie, grupie chorych oprócz podawania leków standardowych podawano również syrop z czarnego bzu oraz placebo. Chorym którym podawano syrop z bzu czarnego (4x dziennie po 15ml), zaobserwowano całkowite wyleczenie lub zmniejszenie gorączki i poprawę stanu zdrowia w o wiele krótszym czasie niż w grupie pacjentów która otrzymywała placebo.

Po 2-3 dniach podawania syropu z czarnego bzu, w 90% przypadków zaobserwowano znaczącą poprawę stanu zdrowia pacjentów, w tym obniżenie gorączki i innych objawów chorobowych: bóle głowy, kaszel, ból gardła.
A w grupie która otrzymywała placebo, stan pacjentów poprawiał się dopiero po około 6 dniach.

Dodatkowo osoby chore którym podawany był syrop z czarnego bzu, wzięły o wiele mniej leków w pierwszych dniach choroby, ponieważ objawy chorobowe były łagodniejsze.

dane pochodzą z publikacji naukowej:
Randomized Study of the Efficacy and Safety of Oral Elderberry Extract in the Treatment of Influenza A and B Virus Infections
Z. ZAKAY-RONES, E THOM, T. WOLLAN AND J. WADSTEIN

Badania były również przeprowadzane na terenie Norwegii i Izraela, wyniki dawały podobny rezultat jak w Panamie. Ekstrakty z czarnego bzu były również testowane na zwierzętach: myszach, małpach i wyniki też były pozytywne.

Czarny bez w medycynie ludowej służył od wieków jako lek na grypę, przeziębienie i kaszel. Udowodniono naukowo, że czarny bez ma działanie przeciwwirusowe, wspomaga leczenie grypy oraz opryszczki. Jagody czarnego bzu zawierają flawonoidy, które mają działanie przeciwwirusowe. Główne flawonoidy znajdujące się w owocach to 3-glukozyd antocyjany, cyjanidyny i 3-sambubiozyd cyjanidyny.


Z podanej porcji wyjdzie około 450 ml syropu

500 g dojrzałych owoców czarnego bzu
250 ml wody
250 g cukru, można dodać miód

wyparzone słoiczki lub buteleczki

Z podanej porcji wyjdzie około 400 ml dżemu

500 g dojrzałych owoców czarnego bzu
około 150 g cukru, można dodać miód

wyparzone słoiczki