Korzyści dla zdrowia z jedzenia smalcu

Produkt, którego pewnie wiele osób nie skojarzyłoby ze zdrowym odżywianiem. Wbrew pozorom smalec wieprzowy i gęsi zawiera zdrowe tłuszcze jedno i wielonienasycone, które są niezbędne organizmowi. Niesłusznie unikamy go w kuchni! Naukowcy udowodnili, że smalec jest nawet bardziej wskazany niż oleje roślinne. Wysoka temperatura nie zmienia jego składu i nie wpływa na jakość przygotowanej potrawy.

Korzyści dla zdrowia z jedzenia smalcu

  1. Wzmacnia kości. Jest jednym z bogatszych źródeł witaminy D w żywności. Dzięki obecności tłuszczu jest ona też dobrze przyswajalna przez organizm.

  2. Wspomaga pamięć. Kwas oleinowy (omega-9) poprawia wydajność mózgu, wpływa korzystnie na zapamiętywanie i poprawia zdolność koncentracji. Pomaga przy zaburzeniach pamięci i chorobie Alzheimera.

  3. eguluje poziom cholesterolu. Dzięki zawartości omega-9 wpływa na pracę układu sercowo-naczyniowego. Usuwa z organizmu nadmiar złego cholesterolu LDL.

  4. Daje energię. Pełnowartościowy tłuszcz jest paliwem dla organizmu. Odpowiada za wzmocnienie systemu odpornościowego, pomaga przyswoić witaminy A, E i K.

  5. Dba o skórę. Kwas linolowy (omega-6) wpływa na nawilżenie i gładkość skóry. Przyspiesza jej odnowę komórkową oraz przeciwdziała pękaniu naczynek krwionośnych.

avatar Autor: Kasiek189

Komentarze do porady (2)

Nevermore 18 kwietnia 2018
Nie wyobrażam sobie schabowego robionego na czymś innym, niż smalec, Smak, aromat, po prostu pycha, a co ważne... Czytaj całość »
Nie wyobrażam sobie schabowego robionego na czymś innym, niż smalec, Smak, aromat, po prostu pycha, a co ważne mięsiwko nie nasiąka nim, tak jak na olejach :)
Dawniej nasze babcie pączki na nim robiły i były super.
Te wszystkie bzdury, które pojawiają, co kilka lat mają na celu zdyskredytowanie smalcu, jako tego dobrego do smażenia, a wcale tak nie jest :D
Kasiek189 18 kwietnia 2018
Otóż to! Działania marketingu zrobią wszystko aby wepchać syf i zapomnieć o prawdziwych zdrowotnych... Czytaj całość »
Otóż to! Działania marketingu zrobią wszystko aby wepchać syf i zapomnieć o prawdziwych zdrowotnych produktach. :(

Polecane przepisy

zobacz więcej przepisów
11
dodaj do ksiazki
facebook