Czarne "złoto"

Małe czarne kuleczki pomogą przetrwać jesienną aurę.

Czarne "złoto"

Warto podczas wrześniowych spacerów,zwrócić uwagę na krzewy o pięknych prawie czarnych owocach,rosną na łąkach,lasach szczególnie na ich skraju.
Najbardziej popularne właściwości lecznicze mają kwiaty i owoce mało jednak kto wie że ogólnie cała roślina ma właściwości lecznicze począwszy od liści,kwiatów,owoców,kory a skończywszy na korzeniach.
To istna skarbnica zdrowia,napar z kwiatów działa moczopędnie,przeciwgorączkowo i napotnie.
Zewnętrznie napar można stosować do przemywania skóry przy jej zapaleniu,przy wypryskach skórnych i oparzeniach.Napar pomoże także przy zapaleniu spojówek.
Napary z kwiatów można łączyć z innymi ziołami jak np;rumianek,który to z kwiatem bzu ma działanie rozkurczające i zmniejsza bóle menstruacyjne.
Owoce,które można jeszcze zbierać działają przeciwgorączkowo, przeciwbólowo, odtruwająco,obniżają stężenie cholesterolu,przeciwwirusowo i immunostymulująco.

Zaproponuję więc wykonanie soku z owoców czarnego bzu,do tego potrzebujemy:
około 1 kg owoców
1,5-2 szkl,cukru
2 szkl wody
można dodać także sok z cytryny

Owoce zasypać cukrem i ogrzewać do momentu pojawienia się soku,dobrze rozgnieść owoce można przecisnąć przez sito bądź gazę,do soku dolać przegotowaną wodę,i sok z cytryny wymieszać i rozlać do słoiczków,które wekujemy i tak przygotowaną miksturę odkładamy w ciemne chłodne miejsce i w razie jesiennego przeziębienia ochoczo z nich korzystajmy,

Na zdrowie!!!!!!

Polecane przepisy

zobacz więcej przepisów
18
dodaj do ksiazki
facebook