Wszystko, co trzeba wiedzieć o lepieniu pierogów

Mąka, masło, sól, jajko – odpowiednio wyrobione i rozwałkowane ciasto to podstawa pierogów. Niby proste, ale w trakcie gotowania mogą się rozpaść, a z farszu zrobi się breja.

Fot. 123RF/ Picsel

Żeby tego uniknąć, poznaj kilka prostych wskazówek, dzięki którym - łatwo i bez stresu - przygotujesz wyśmienite pierogi.

Wybierz mąkę dobrej jakości, ale też przesiej ją zanim przygotujesz ciasto. Ciasto wyrabiaj robotem kuchennym lub ręcznie do momentu, w którym będzie idealnie gładkie i wszystkie składniki połączą się ze sobą. Nie powinno być w nim grudek, pęknięć i nie może się lepić od nadmiaru wody.

Odpowiedni kształt wytnij specjalną foremką, albo szklanką o cienkim rancie. Przed lepieniem zwilż delikatnie brzegi ciasta wodą. Zlepiaj półksiężyce pierogów na zakładkę - zaginając ciasto jak plisowaną spódnicę.

Jeśli chcesz zaskoczyć rodzinę lub gości, dodaj do ciasta naturalne barwniki, np. kurkumę, szczyptę curry lub przecieru pomidorowego - pierogi nabiorą wyjątkowej barwy i niepowtarzalnego smaku.

Jaką czekoladę wybrać by cieszyć się dobrym zdrowiem? Kliknij!

Przed wrzuceniem pierogów do garnka, odczekaj aż woda porządnie się zagotuje, posól ją i dodaj porcję oliwy - dzięki temu zapobiegniesz sklejaniu się pierogów, a po wyjęciu ich z wody będą miękkie z zewnątrz i soczyste w środku.

Wyśmienitą alternatywą dla tradycyjnych, gotowanych pierogów będzie ich upieczenie usmażenie gorącym powietrzem, bez oleju. Jeśli uwielbiasz smażone rarytasy, a pierogi wyjątkowo często goszczą na stole w twojej jadalni, warto skorzystać z pomocy inteligentnych, wielofunkcyjnych urządzeń, dzięki którym zapieczesz lub usmażysz swoje ulubione dania. Przygotowane w ten sposób pierogi będą chrupiące, zarumienione, aromatyczne, a farsz nie straci swoich właściwości i smaku.

Jeśli nie zależy ci na czasie, wyrobione ciasto odstaw na kilkanaście minut w suche, ciepłe miejsce i przykryj ściereczką. Dzięki temu prostemu zabiegowi ciasto będzie smaczniejsze i zmniejszy się prawdopodobieństwo, że rozpadnie się podczas gotowania.

Jeśli wyjdzie co zbyt rzadki farsz, zagęścić go możesz odrobiną bułki tartej - nie zmieni znacząco smaku, za to uzyskasz zdecydowanie lepszą konsystencję, dzięki czemu nie tylko nakładanie będzie łatwiejsze, ale trakcie gotowania precyzyjniej „umości" się w cieście.

Z obiadowej uczty została ci pokaźna ilość pierogów? Schowaj je do lodówki, a na drugi dzień podsmaż na patelni z masłem i dowolnymi przyprawami lub zapiecz z serem w piekarniku.

Przepis na pierogi na słodko na INTERIA.TV.

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Polecane artykuły

Informacje Lepsza od owsianki i kanapek na śniadanie. Przepis na miskę zdrowia, która pomoże schudnąć

Co to jest komosanka? Pyszny i szybki pomysł na śniadanie, czyli owsianka z komosy ryżowej. Przygotowuje się ją prosto i w zaledwie 15 minut - wyst...

3
Informacje Sałatki w słoiku – na kolację, do pracy, na majówkę

Sałatki w słoiku to idealne rozwiązanie dla osób szukających zdrowych i smacznych dań, które można zabrać ze sobą do pracy, szkoły, czy na piknik w...

2
Informacje Hash browns, czyli pożywne śniadanie na bazie ziemniaków

Ziemniaki to niezwykle uniwersalne warzywo, które można wykorzystać. Chociaż z reguły zajadamy je w wersji obiadowej, można również przemycić je do...

2
Informacje Najlepszy przepis na syrop z pędów sosny. Zrób zapasy na cały rok i pij na odporność

Miłośnicy przyrody widzą, że sosny wypuściły już pędy. To najwyższa pora, żeby dowiedzieć się, jak zrobić syrop z pędów sosny. Nie tylko pomaga wzm...

4