Ewa_Gotuje

Żurawina - kiedy warto po nią sięgać?

Słowianie stosowali te owoce jako lek na reumatyzm, przeziębienia czy zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Była także środkiem przeciwszkorbutowym nazywanym „cytryną dla ubogich”. Obecnie żurawina świetnie sprawdza się jako dodatek do mięs, sosów, a także słodkich wypieków.

Fot. 123RF/Picsel

Żurawina ma niewiele kalorii, a równocześnie wyjątkowo bogaty skład. Zawiera duże ilości antyoksydantów, witamin, błonnika i soli mineralnych.

Eliksir młodości

Duża ilość różnego rodzaju substancji przeciwutleniających sprawia, że żurawina działa jak potężna dmuchawa, wymiatająca z organizmu przyspieszające starzenie się organizmu wolne rodniki.

Flawonoidy, tak cenione np. w czerwonym winie, są obecne również w owocach żurawiny. Ich działanie to m.in. usprawnianie krążenia poprzez poszerzenie światła naczyń krwionośnych i ograniczenie odkładania się tzw. "złego cholesterolu" w ścianach naczyń. Zmniejsza się tym samym ryzyko zawału serca czy udaru.

Szklanka dziennie na infekcje i kamień nazębny

Najlepiej udokumentowanym działaniem żurawiny we współczesnej medycynie jest przeciwdziałanie infekcjom układu moczowego. Już wypijanie ok. 300 ml (sporej szklanki) soku z żurawiny dziennie zmniejsza ryzyko nawrotów tego typu zakażeń. Sok żurawinowy nie tylko zakwasza, co działa bakteriostatycznie, ale także utrudniają bakteriom zatrzymanie się w układzie moczowym.

Weź udział w konkursie i wygraj 1000 zł!

Substancje zawarte w żurawinie utrudniają „przyklejanie" się bakterii do powierzchni np. zębów, wnętrza układu moczowego czy żołądka. Picie soku z tych owoców może więc przyczynić się do zmniejszenia gromadzenia się płytki nazębnej, a w konsekwencji także kamienia.

Działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze soku z żurawiny na wiele odmian drobnoustrojów utrzymuje się nawet po rozcieńczeniu go.

Sposób na zatrucia pokarmowe

Z polskich badań nad właściwościami antybakteryjnymi żurawiny wynika, że świeży sok z tych owoców działa zabójczo na bakterie wywołujące zatrucia pokarmowe. Badacze wzięli pod uwagę bakterie występujące w żywności: E. Coli, laseczkę sienną (może wywoływać zatrucia, ale głównie u osób z osłabionym układem odpornościowym), salmonellę i gronkowca złocistego. Z wymienionych bakterii to gronkowiec był najbardziej wrażliwy na działanie soku żurawinowego, najbardziej odporna z kolei okazała się salmonella.

Żurawina a nowotwory

Żurawina działa przeciwnowotworowo na kilka sposobów - zatrzymuje cykl komórkowy, czyli dalsze namnażanie się śmiercionośnych komórek, pod jej wpływem komórki nowotworowe ulegają samozniszczeniu, zmniejsza się też stan zapalny toczący się w organizmie. Badania sugerują, że żurawina może wspomagać leczenie m.in. raka piersi, raka prostaty i białaczki.

1. Żurawina z pigwą

Fot. DomowaPiwniczka na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj.


2. Schabowe z żurawiną i ananasem

Fot. Xagness na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj.


3. Sos żurawinowy

Fot. Obserwator na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj.


4. Pasztet z kaczki z galaretką winno-żurawinową

Fot. PatiGotuje na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj.


5. Karczek w żurawinowym sosie

Fot. Rena1 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj.


6. Kapusta na ciepło z żurawiną

Fot. Pobitegarybarbaryna Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj.

 

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

60 min
4

Przepis dnia

Desery Ciasteczka maślane

Przepis na ciasteczka maślane

Odsłon: 2810

60 min
4

Polecane artykuły

14
Ewa gotuje Lekkie przepisy na wiosenne dania w kuchni Ewy Wachowicz

Jeżeli brakuje ci pomysłu na wiosenne dania, koniecznie zerknij do przepisów, które pojawiły się w 513. odcinku programu "Ewa gotuje". Nie mogło za...

4
Informacje 15 najlepszych ciast z rabarbarem. Tylko proste przepisy

Najlepsze desery to takie, które szybko i łatwo się przygotowuje. Oczywiście muszą świetnie smakować i zawierać składniki dobrej jakości. Takie są...

68
Informacje Kuchnia gruzińska bez niej jest niekompletna. Chroni serce i wspiera pracę mózgu

Kolendra to cytrusowo-pikantna przyprawa, która regularnie gości w wielu polskich kuchniach. Nic w tym dziwnego - nie dość, że idealnie podkreśla s...

13