Sezon na truskawki

Wspólne posiłki. Dlaczego to tak ważne?

Święta Bożego Narodzenia to czas, w którym częściej niż zwykle zasiadamy do wspólnego stołu. Wspólne posiłki warto jednak wprowadzić również na co dzień, nie zaś wyłącznie przy specjalnych okazjach. Dlaczego to takie ważne i jak zaplanować ten czas?

Fot. 123RF/Picsel

Okiem psychologa

Badania wskazują, że wspólne jedzenie rodzinnych posiłków ma pozytywny wpływ na rozwój dzieci. Najmłodsi zasiadający wraz z rodzicami do codziennego obiadu mają silne poczucie bezpieczeństwa, są bardziej pewne siebie, a nawet mogą rzadziej sięgać w przyszłości po używki. Badacze ze Stanów Zjednoczonych udowodnili również, że dzieci z rodzin spożywających wspólne posiłki mają lepsze wyniki w nauce.

Zdrowe nawyki

Dzieci pod wieloma względami naśladują swoich rodziców. Tak charakterystyczne dla najmłodszych grymaszenie przy jedzeniu może być zatem rozwiązane dzięki pozytywnym przykładom w otoczeniu. Te zaś najłatwiej wzmacniać podczas wspólnych posiłków. Jeśli dziecko obserwuje rodziców jedzących nielubiane dotąd warzywa, jest większa szansa na to, że samo się do nich przekona, a także utrzyma zdrowe nawyki żywieniowe w przyszłości.

Reklama

 

Z rodziną najlepiej... przy stole

Wspólne jedzenie codziennych posiłków wpływa na wzmacnianie więzi rodzinnych. Ważne jednak, by taki obiad rzeczywiście był czasem poświęconym rodzinie. Warto wyłączyć telewizor, odłożyć smartfony i poświęcić całą uwagę na rozmowę, poznanie siebie nawzajem, a nawet zwykłą opowieść o przebiegu własnego dnia. W ten właśnie sposób buduje się u dzieci poczucie bezpieczeństwa, gdyż wiedzą one, że w tym czasie zostaną wysłuchane. Warto w takiej chwili odłożyć na bok kłótnie czy wymówki, tworząc przestrzeń, w której poświęca się dzieciom czas oraz okazuje wsparcie.

Jak zaplanować wspólne posiłki?

W dzisiejszym zabieganym świecie żyjemy szybko: jemy na stojąco gotowe dania, zamawiamy zakupy z dostawą do domu w delikatesach internetowych, rozmowę podczas posiłku zastępujemy przeglądaniem nowości w mediach społecznościowych. Dobrze wiemy, jak trudno znaleźć czas na celebrowanie obiadu w gronie rodzinnym. Nie rezygnuj jednak ze starań. Mierz siły na zamiary, by wypracować kompromis pomiędzy powinnościami a realnymi możliwościami życia codziennego. Jeśli w dni robocze pracujesz do późna, poświęć czas na wspólne posiłki w weekendy. To także okazja do wspólnego gotowania, co dodatkowo wzmocni więź z dziećmi i pomoże nauczyć je nowych smaków. Warto uwzględnić również posiłki z jednym z rodziców, jeśli drugi z nich pracuje do późna. Każda okazja do jedzenia w większym gronie jest odpowiednia, zadbaj zatem o to, by ją wykorzystać.

W przypadku starszych dzieci lub młodzieży warto uwzględnić ich rozkład dnia oraz zajęcia dodatkowe. Ustalcie wspólnie przynajmniej jeden dzień, w którym razem i bez pośpiechu usiądziecie do stołu. Zadbajcie także o atmosferę, miłą rozmowę oraz poświęćcie uwagę innym członkom rodziny - to z pewnością poprawi więzi między wami, a w efekcie zaowocuje w przyszłości.

 

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

30 min
4
30 min
33
15 min
4
Dania główne Młoda kapusta z pieczarkami

Młoda kapusta z pieczarkami i kiełbasą duszona na szybko jako dodatek do obia...

Odsłon: 228

30 min
5
Ciasta Tarta owocowa z kremem mascarpone

Proste ciasto z truskawkami na bazie kruchego spodu z pysznym kremem kakaowym...

Odsłon: 369

60 min
6
Desery Naleśniki z serem i truskawkami

W sezonie na truskawki proponujemy skromny i smaczny deser -naleśniki z serki...

Odsłon: 269

30 min
5

Polecane artykuły

Informacje Wystarczy szczypta do herbaty. Podkręci metabolizm, pomoże w walce z tłuszczem na brzuchu

Kubek herbaty to przyjemny poranny rytuał wielu Polaków. Możesz urozmaicić napój dodatkiem popularnej przyprawy, która pobudzi twój metabolizm do p...

128
Informacje Przepis na pyszny, wysokobiałkowy sernik kokosowy

Chcąc osiągnąć upragnione cele w zakresie zdrowia i sylwetki bardzo istotne jest, aby wprowadzać takie sposoby i rozwiązania, które działać będą dł...

0
Informacje Ukochane warzywo Włochów. Rapini - zastosowanie w kuchni i właściwości odżywcze

Kuchnia włoska jest wypełniona po brzegi świeżymi składnikami roślinnymi, a jednym z nich jest warzywo kapustne o nazwie rapini. Idealnie pasuje on...

3