Ewa_Gotuje

Włoska ambrozja - jaka oliwa z oliwek jest najlepsza i jak ją stosować?

Wiele osób nie jest w stanie wyobrazić sobie swojej codzienności bez oliwy z oliwek. Smakuje wybornie zarówno do sałatek, jak i do potraw smażonych czy do pizzy. Oliwa doceniana jest na całym świecie. Ale czy wiesz, która z nich jest najlepsza?

Do czego stosować oliwę z oliwek? Polej nią włoską burratę | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Oliwa z oliwek to jeden z najczęściej wybieranych tłuszczów, stosowany w codziennej kuchni, nie tylko Polaków. Sprawdza się do smażenia, pieczenia, jak i do stosowania na zimno. Jaka oliwa z oliwek jest najlepsza? Postaramy się rozstrzygnąć ten dylemat. 

Sprawdź także: Jak łatwo rozsmarować twarde masło na chlebie? Dwa triki, które pokochacie, zwłaszcza latem

Czym jest oliwa z oliwek?

Odpowiedź na pytanie, czym jest oliwa z oliwek, wydaje się oczywista. Warto jednak wiedzieć dokładnie, w jaki sposób się ją pozyskuje. Jak sama nazwa wskazuje - oliwa z oliwek otrzymywana jest z drzew oliwnych, na skutek mechanicznego tłoczenia owoców. Trzeba pamiętać, że oliwki są bardzo delikatne, łatwo się rozpadają i fermentują. Dlatego należy traktować je bardzo ostrożnie.

Oliwa z oliwek extra virgin (inaczej extra vergine) produkowana jest tylko z bardzo starannie wyselekcjonowanych owoców. Tłoczenie należy wykonać najpóźniej do 24 godzin od zebrania. W przeciwnym razie może dojść do fermentacji i zepsucia, a wtedy nie uzyskamy oliwy z oliwek. Nic dziwnego, że proces produkcji bardzo często jest wyścigiem z czasem. Warto jednak się postarać, bo powstaje bardzo aromatyczny produkt, który zniewala nie tylko smakiem, ale również zapachem. 

Co to jest oliwa extra vergine?

Napomknęliśmy już, co to jest oliwa extra vergine (extra virgin). Uznawana jest za najdoskonalszy produkt z tego zakresu, gdyż powstaje na skutek pierwszego tłoczenia. W oryginalnej wersji nie są dodawane do niej żadne dodatki chemiczne. Jest naturalnie gęsta i przepyszna, a stopień kwasowości wynosi nie więcej niż 0,08 proc. To właśnie ten rodzaj oliwy jest najczęściej stosowany w krajach, które z niej słyną - w Grecji, Hiszpanii, Włoszech czy Chorwacji. 

Zobacz: Tarta z ricottą, pomidorami i kurkami

Oliwa z oliwek - rodzaje 

Jaki jeszcze wyróżniamy rodzaje oliwy z oliwek? Oliwa extra virgin, czyli ta uzyskiwana ze świeżych oliwek i niepodlegająca żadnym procesem chemicznym, często mylona jest z oliwą vergine (virgin). Ta jest jednak gorszej jakości i na pewno nie spełnia norm jakościowych, które są wymagane w przypadku oliwy extra vergine (virgin). Warto pamiętać, że oliwa vergine nie jest sprzedawana, lecz stosowana do uszlachetnienia rafinowanej oliwy

Jeszcze inna oliwa z oliwek? Rodzaje tego produktu są naprawdę liczne. Kolejna to oliwa lampante, czyli ta z pierwszego tłoczenia z wadami organoleptycznymi i dość wysoką kwasowością, która przekracza dwa proc. Oliwy tej nie spożywa się na surowo, dlatego poddawana jest rafinacji.  

Kolejna oliwa jest rafinowana, czyli oliwa pure. Otrzymuje się ją na skutek chemicznej rafinacji oliwy lampante i w ten sposób pozbawia się ją smaku, koloru oraz zapachu. Jest zatem w pełni neutralnym produktem i aby ją nieco uszlachetnić, to na koniec rafinacji dodawana jest niewielka ilość oliwy extra vergine albo vergine. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że oliwa rafinowana nie posiada właściwie żadnych witamin i polifenoli. W niektórych domach stosowana jest jednak do smażenia.  

Co dalej? Sansa, czyli oliwa z wytłoków oliwnych, nazywana jest również oliwą pomace. To najmniej jakościowa oliwa, którą pozyskuje się z wytłoków oliwnych, czyli pestek oraz resztek oliwek pozostałych po wytłoczeniu oliwy extra vergine. Wytłoki te poddawane są działaniu rozpuszczalnika, aby doszło do wydobycia niewielkiej ilości oliwy. Następnie płyn poddawany jest procesowi przemysłowej rafinacji. Taka oliwa może kusić atrakcyjną ceną, ale na pewno nie właściwościami zdrowotnymi, których właściwie nie posiada. 

Oliwa z oliwek - wartości odżywcze 

Uniwersalny produkt, który powinien znaleźć się w każdej kuchni? To oczywiście oliwa z oliwek. Wartości odżywcze, obok tych smakowych, to podstawowe walory tego specyfiku. Oczywiście mowa o tłoczonej na zimno oliwie extra vergine. To tłuszcz naprawdę godny uwagi, gdyż stanowi bogate źródło kwasów jedno- oraz wielonienasyconych. To właśnie one odpowiadają za obniżanie poziomu „złego” cholesterolu oraz hamowanie rozwoju miażdżycy. Dodatkowo regulują również ciśnienie krwi. W oliwie z oliwek extra vergine znajduje się mnóstwo kwasów omega-3 oraz omega-6.

To również bardzo dobre źródło witaminy E, która zabezpiecza przed wolnymi rodnikami oraz witaminy K, która pomaga utrzymać odpowiedni poziom krzepliwości krwi. Co jeszcze warto dodać? Nad oliwą z oliwek przeprowadzono wiele badań, które potwierdzają, że znajdujące się w tym produkcie polifenole wzmacniają ściany komórkowe i zmniejszają ryzyko zachorowania na różnorodne choroby serca

Do czego stosować oliwę z oliwek? 

Choć to produkt bardzo popularny, to jednak wokół jego wykorzystania narosło sporo mitów. Wiele osób zastanawia się, czy w ogóle oliwę z oliwek powinno się używać, na przykład do smażenia. Postaramy się rozwikłać te wątpliwości. 

Do czego stosować oliwę z oliwek? Oliwa extra virgin może być wykorzystywana zarówno na zimno, jak i na ciepło. Możesz smażyć na niej warzywa czy mięsa, dodawać do sosów sałatkowych czy zapiekać z nią potrawy w piekarniku. To bardzo uniwersalny produkt, który nie wytwarza żadnych szkodliwych substancji pod wpływem wysokiej temperatury. 

Inne pomysły na wykorzystanie oliwy z oliwek? Smarowanie pieczywa, duszenie, grillowanie, dodanie do marynat czy dipów. Oliwa uatrakcyjnia smak licznych dań ze względu nie tylko na smak, czy zapach, ale również konsystencję. Trudno wyobrazić sobie sałatkę caprese bez oliwy z oliwek. Warto jednak wybierać wysokiej jakości produkt. 

Jak wybrać najlepszą oliwę z oliwek? 

Oczywiste jest, że warto wybierać oliwę extra virgin. Niestety wielu przedsiębiorców próbuje nas oszukać i sprzedaje niskiej jakości produkty pod szyldem właśnie tej najlepszej oliwy. Przy jej zakupie warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Na pewno na certyfikaty, m.in. PDO, czyli Chronioną Nazwę Pochodzenia. Inne certyfikaty potwierdzające jakość oliwy to PGI, czyli Chronione Pochodzenie Geograficzne. Ogromne znaczenie mają również kolor oliwy i butelka.

Czy wiesz, że możesz wykonać test na jakość oliwy? Oczywiście to już po zakupie. Włóż oliwę do lodówki na 24 godziny. Ta oryginalna powinna zestalić się, a po znalezieniu się ponownie w temperaturze pokojowej - odzyskać poprzednią konsystencję. Oliwy, które w tym przypadku nie krzepną, najprawdopodobniej zawierają w sobie również oleje roślinne. 

Kolor oliwy i butelka - ważne informacje 

Kupując oliwę, warto zwrócić uwagę na kolor butelki, gdyż często nie jest przypadkowy. Ważne, by produkt ten znajdował się w ciemnym szkle, które zabezpiecza przed szkodliwym działaniem światła. A jaki kolor powinna mieć dobra oliwa? Od żółtej do ciemnozielonej. Inny kolor zazwyczaj świadczy o zafałszowaniu tego specyfiku albo po prostu o zepsuciu. 

Źródło: Smaker.pl

Opracowała: Joanna Cebulak-Brzykcy

Zobacz także:

Ta przekąska walczy z cukrzycą, cholesterolem, otyłością. Wystarczą tylko dwa składniki »

Genialny patent na kurki. Będą czyste w kilka chwil »

Rozmaryn i oregano lekiem na cukrzycę? Badania naukowców dają nadzieję »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

wszystkie
5
60 min
1
15 min
1

Polecane artykuły

14
Ewa gotuje Lekkie przepisy na wiosenne dania w kuchni Ewy Wachowicz

Jeżeli brakuje ci pomysłu na wiosenne dania, koniecznie zerknij do przepisów, które pojawiły się w 513. odcinku programu "Ewa gotuje". Nie mogło za...

4
Informacje 15 najlepszych ciast z rabarbarem. Tylko proste przepisy

Najlepsze desery to takie, które szybko i łatwo się przygotowuje. Oczywiście muszą świetnie smakować i zawierać składniki dobrej jakości. Takie są...

68
Informacje Kuchnia gruzińska bez niej jest niekompletna. Chroni serce i wspiera pracę mózgu

Kolendra to cytrusowo-pikantna przyprawa, która regularnie gości w wielu polskich kuchniach. Nic w tym dziwnego - nie dość, że idealnie podkreśla s...

13