Wieprzowina – części i rodzaje wieprzowiny, które warto kupować

Wieprzowina to jedno z najczęściej kupowanych mięs w Polsce, które doskonale sprawdza się w takich daniach jak gulasz, golonka, schabowe czy mielone. Po głowie chodzi ci potrawa z wieprzowiny? Która część jest najzdrowsza i jak kupować polędwiczkę? Dowiesz się tego z naszego artykułu.

Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Wieprzowina jest popularnym składnikiem wielu tradycyjnych dań. Można z niej wyczarować rozmaite przystawki oraz opcje obiadowe. Produkt ten nie tylko doskonale smakuje, ale również oferuje moc substancji odżywczych, w tym pełnowartościowe białko. Jakie części ma wieprzowina? Która z nich jest najzdrowsza i dlaczego? Jak wybrać wysokiej jakości polędwiczkę i przyrządzić z niej wyśmienitą przekąskę? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz w artykule.

Sprawdź także: Na co zwracać uwagę, robiąc tatara i z czego można go przyrządzić?

Wieprzowina – części i rodzaje wieprzowiny 

Często nachodzi cię ochota na danie z wieprzowiny, ale mnogość jej rodzajów sprawia, że zwykle sięgasz po białe mięso? Nic w tym dziwnego - w supermarketach można zazwyczaj spotkać takie jej partie jak schab, szynka, karkówka, żeberka, golonka, słonina, łopatka, mostek oraz polędwiczka. W niektórych bardziej specjalistycznych sklepach natkniesz się także nerki, wątrobę, móżdżek, jelita czy serca wieprzowe. Tak pokaźny wybór daje naprawdę ogromne pole do popisów w kuchni. 

Wieprzowina – która część jest najzdrowsza? 

Nie wiesz, którą partię wieprzowiny kupować w celu zadbania o zdrowie? Odpowiedź brzmi - polędwiczkę! Jest to mięsień biegnący wzdłuż grzbietu zwierzęcia, przylegający do schabu. Cechuje go nie tylko kruchość i delikatność, ale również chuda tkanka, co powinno szczególnie zainteresować osoby będące na diecie. 

Jak kupować polędwiczkę? Skieruj swoje kroki do zaufanego sklepu mięsnego, gdzie możesz dokładnie obejrzeć kawałek wieprzowiny, który planujesz kupić. Najważniejsze elementy, na które należy zwrócić szczególną uwagę, to kolor, zapach, ilość ścięgien i tłuszczu, wilgotność oraz jędrność 

Zobacz: Stir fry z udonem, polędwiczką wieprzową i warzywami

Jak wygląda dobra polędwiczka? 

Świeża sztuka mięsa charakteryzuje się jasnoróżowym odcieniem, który świadczy o tym, że pochodzi ona od młodego zwierzęcia. Zwróć także uwagę, czy posiada ona jednolitą barwę na całej swojej powierzchni. Twoje podejrzenia powinny wzbudzić brązowe lub żółte miejsca. Ponadto unikaj dużej ilości tłuszczu oraz widocznych ścięgien. 

Jeśli zastanawiasz się, czy warto inwestować w pakowane mięso, odpowiedź brzmi - tylko wtedy, gdy nie masz innego wyjścia! Wybierając spośród artykułów spod lady, jesteś w stanie w prosty sposób ocenić ich jakość. Z kolei pakowane produkty mają bardzo często naklejone etykiety, które uniemożliwiają dokładne obejrzenie pokarmu.  

Wieprzowina – właściwości 

Skoro już wiesz, jak wygląda dobra polędwiczka wieprzowa, czas poznać właściwości samego surowca. Ze względu na przynależność do kategorii czerwonego mięsa, był on przez lata demonizowany. Czy jest niezdrowy, jak zwykło się uważać? Kto powinien postawić w swojej diecie na wieprzowinę 

Właściwości mięsa wieprzowego sprawiają, że jest ono doskonałym wyborem dla osób aktywnie uprawiających sport. Zawarte w niej białko jest nie tylko pełnowartościowe, ale również pozbawione tłuszczu, dlatego sprzyja budowie suchej masy mięśniowej.  

Wieprzowina obfituje w mnóstwo mikroelementów. Jej niewielka porcja jest w stanie pokryć nawet do 20 proc. dziennego zapotrzebowania na fosfor. Oprócz tego znajdziesz w niej takie minerały jak żelazo, magnez, potas oraz cynk. Jest ona także polecana osobom borykającym się ze skurczami mięśni oraz anemią.  

Polędwiczka wieprzowa – przepisy  

Po głowie chodzi ci obiad z udziałem polędwiczki wieprzowej? Przepisy, które widnieją poniżej, idealnie nadają się zarówno na sobotni obiad z rodziną, jak i wystawne przyjęcie w większym gronie przyjaciół.  

Polędwiczki wieprzowe w sosie pieczarkowym 

Polędwiczki wieprzowe w sosie pieczarkowym to bardzo proste danie, z którym poradzą sobie nawet niedoświadczeni kucharze. Do realizacji przepisu potrzebujesz cebuli, pieczarek, oleju, polędwiczek wieprzowych oraz ulubionych przypraw.  

Gotowanie rozpocznij od oczyszczenia mięsa z błon i żyłek. Najprościej zrobisz to przy użyciu noża służącego do tego celu. Następnie przesmaż je na rozgrzanym oleju i przełóż do piekarnika nagrzanego na około 180 stopni.  

Po około 20 minutach podsmaż cebulę i pokrojone w plasterki grzyby. Dolej nieco zimnej wody, zagęść sos mąką i dosyp wybrane zioła oraz przyprawy. Ostatnim etapem będzie 20-minutowa obróbka termiczna na niewielkim ogniu. Na końcu połącz mięso z sosem i gotowe. 

Faszerowane polędwiczki 

Faszerowane polędwiczki to nieco bardziej zaawansowana opcja od poprzedniej. Ich wykonanie to gwarancja pysznego smaku i cudownego aromatu, dlatego warto podjąć się tego wyzwania. Wystarczy, że zaopatrzysz się w takie składniki jak mięso, suszone pomidory, mrożony szpinak, śmietana 30 proc., oregano oraz olej.  

Przygotowanie przysmaku rozpocznij od oczyszczenia mięsa. Przekrój każdą polędwiczkę na pół i wykonaj nacięcie cienkim nożem. Powstały otwór wypełnisz później farszem. Natrzyj je przyprawą do wieprzowiny, a następnie rozmróź szpinak i odsącz go z wody. Pokrój suszone pomidory w drobną kostkę i dokładnie wymieszaj ze szpinakiem.  

Użyj powstałej masy do wypełniania kawałków mięsa. Podsmaż każdy z nich ze wszystkich stron i przełóż je do naczynia żaroodpornego. Umieść je w piekarniku nagrzanym do 160 stopni i piecz przez około 15-20 minut.  

Poddaj oregano obróbce termicznej na tej samej patelni, na której smażyłeś polędwiczki. Po chwili wlej na nią nieco śmietany i poczekaj do zagotowania. Powoli dorzucaj mięso pokrojone w niewielkie plasterki. Poczekaj, aż całość zgęstnieje. Gotowe danie podawaj z purée ziemniaczanym lub smażonymi batatami. 

Polędwiczki w boczku 

Jesteś fanem bardziej wyszukanych rozwiązań? W takim razie pokuś się o wyczarowanie roladek z polędwiczek i boczku. Jakich składników potrzebujesz, aby delektować się przysmakiem? Na liście zakupów zapisz polędwiczki, plastry wędzonego boczku, pieczarki, podgrzybki, cebulę, olej oraz czosnek. 

Umyj wieprzowinę i dokładnie oczyść ją z zanieczyszczeń. Zmiel wszystko w maszynce i obtocz w przyprawie do mięsa. Zalej grzyby zimną wodą, a gdy lekko napęcznieją, odcedź je i pokrój w kostkę razem z cebulą i czosnkiem.  

Podgrzej olej na patelni, a następnie dołóż warzywa i grzyby. Podgrzewaj wszystko do odparowania nadmiaru wody. Dopraw jej zawartość ulubionymi przyprawami, np. majerankiem, i odstaw do ostygnięcia. Na końcu zmieszaj powstały sos z mielonymi polędwiczkami i równo obwiń je plastrami boczku. Tak przygotowaną potrawę należy upiec w piekarniku rozgrzanym do 170 stopni. 

1. Pieczona polędwiczka wieprzowa

 Pieczona polędwiczka wieprzowa Zobacz przepis

Pieczona polędwiczka wieprzowa / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Polędwiczka wieprzowa w sosie kurkowym

 Polędwiczka wieprzowa w sosie kurkowym Zobacz przepis

Polędwiczka wieprzowa w sosie kurkowym / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Polędwiczka wieprzowa z rozmarynem i jabłkami

 Polędwiczka wieprzowa z rozmarynem i jabłkami Zobacz przepis

Polędwiczka wieprzowa z rozmarynem i jabłkami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Polędwiczka wieprzowa z boczniakami

 Polędwiczka wieprzowa z boczniakami Zobacz przepis

Polędwiczka wieprzowa z boczniakami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Polędwiczka wieprzowa ze śliwowicą

 Polędwiczka wieprzowa ze śliwowicą Zobacz przepis

Polędwiczka wieprzowa ze śliwowicą / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

6. Polędwiczka wieprzowa z wiśniami

 Polędwiczka wieprzowa z wiśniami Zobacz przepis

Polędwiczka wieprzowa z wiśniami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

7. Polędwiczka wieprzowa

 Polędwiczka wieprzowa Zobacz przepis

Polędwiczka wieprzowa / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

8. Polędwiczka wieprzowa z rozmarynem

 Polędwiczka wieprzowa z rozmarynem Zobacz przepis

Polędwiczka wieprzowa z rozmarynem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

9. Danie z polędwiczką wieprzową

 Danie z polędwiczką wieprzową Zobacz przepis

Danie z polędwiczką wieprzową / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Zobacz także:

Jedz przynajmniej jedno jabłko dziennie, by zauważyć te efekty »

Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »

Grill, piknik a może garden party? Sprawdź prognozę pogody i nie daj się zaskoczyć! Wypróbuj aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

>60 min
17
15 min
3
15 min
11
Dania główne Pieróg tatarski

Będąc na Podlasiu jedliśmy tatarskie pierogi jeczpomaki. Spróbowałam odtworzy...

Odsłon: 781

30 min
5
15 min
11

Polecane artykuły

Ewa gotuje Ewa gotuje: Szparagi zapiekane z jajkiem, burgery z pstrąga i sernik na zimno

Kiedy na dworze robi się coraz cieplej, w kuchni Ewy Wachowicz pojawiają się pyszne wiosenne przepisy. Nie zabraknie zielonych szparagów w wersji z...

2
Informacje Wybrano najlepsze pizzerie w Europie. W rankingu mamy dwie polskie

Popularny włoski przewodnik „50 Top Pizza” na liście najlepszych pizzerii w Europie umieścił dwie polskie restauracje. Dowiedz się, gdzie w naszym...

7
Informacje Zbieramy od drugiej połowy maja. Przepisy na przetwory z młodych szyszek sosny

Młode szyszki sosny nie tylko pięknie pachną, ale też cechują się wieloma właściwościami. Można przygotować z nich syrop i przetwory, które pomogą...

12
Informacje Dawniej mówiono na niego kozia stópka. Ocet z tej rośliny działa przeciwzapalnie i przeciwreumatycznie

Podczas spaceru po lesie możesz natrafić na wiele ciekawych roślin, które swoje zastosowanie mają zarówno w kuchni, jak i ziołolecznictwie. Dziś pr...

3