Sezon na truskawki

Uwaga na podrabianą żywność eko!

Kontrola Inspekcji Handlowej przyniosła zaskakujące wyniki: aż ok. 20 proc. ekologicznych produktów nie spełniało wymogów dotyczących tego typu żywności.

Które produkty są naprawdę ekologiczne?    Fot. 123RF.COM/PICSEL


Kiedy kupujemy żywność z certyfikatami mówiącymi, że jest ona ekologiczna, powinniśmy mieć pewność, że co najmniej 95 proc. składników danego produktu jest pozyskana naturalnymi metodami, bez użycia pestycydów i nawozów sztucznych oraz bez GMO (roślin modyfikowanych genetycznie). Tymczasem producenci wypuszczają na rynek produkty "eko" niespełniające tych kryteriów.

Jak oszukują nas producenci mięs i wędlin? Sprawdź >>

W rutynowej kontroli Inspekcji Handlowej stwierdzono 20 proc. nieprawidłowości - 19 proc. stanowiły nieprawidłowości dotyczące prawidłowości oznaczeń, a 15 proc. nieodpowiedniej jakości produktów oznaczonych jako "ekologiczne". Spośród 980 partii produktów zakwestionowano 219. W "ekologicznych" rodzynkach wykryto siarczyny (dwutlenek siarki, E220), które dopuszczane są do konserwacji suszonych owoców, ale nie tych ekologicznych.

Wystawiono 16 mandatów za sprzedawanie przeterminowanej żywności z oznaczeniem "eko". Kary za tego typu nieprawidłowości wynoszą od 1 tys. zł do 10 proc. obrotu danego przedsiębiorstwa z ubiegłego roku.

Oznaczenie żywności ekologicznej w Unii Europejskiej

Pamiętajmy, że samo wyrażenie "z ekologicznie czystych rejonów" na opakowaniu nie znaczy, że nabywamy produkt ekologiczny. Na cetryfikowanych produktach eko produkowanych w Unii Europejskiej musi być słowo "eko", "ekologiczny" lub "bio" oraz oznaczenie w kształcie zielonego listka, złożone z 12 gwiazdek (zdj. po lewej). Oprócz tego na opakowaniu znajduje się numer podmiotu, który zatwierdził dany produkt oraz informacja o tym, gdzie został wyprodukowany.

Mimo że żywność ekologiczna wygląda nieco gorzej niż ta zwykle kupowana w sklepach (nie wykorzystuje się pestycydów ani środków poprawiających wygląd produktu) i ma krótszy czas przydatności do spożycia (nie zawiera konserwantów), to może być nawet trzykrotnie droższa. Jej cena wynika z dość niskiego popytu i wyższych kosztów produkcji.


Zobacz też kontrolę ryb, mięs, jaj i oliwy. Kliknij!

Zobacz też kontrolę ryb, mięs, jaj i oliwy. Kliknij!

Zobacz też: Szokujące wyniki kontroli barów szybkiej obsługi!

Anna Wiśniewska/Smaker.pl

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

>60 min
6
Sałatki Sałatka Cioci

Lekka sałatka z wykorzystaniem nowalijek. Smaku i aromatu dodaje tuńczyk , po...

Odsłon: 196

30 min
4
Dania główne Młoda kapusta z pieczarkami

Młoda kapusta z pieczarkami i kiełbasą duszona na szybko jako dodatek do obia...

Odsłon: 118

30 min
4
Dania główne Kopytka

Cześć, chciałabym się z wami podzielić przepisem na pyszne, puszyste kopytka....

Odsłon: 363

30 min
2
Napoje Leczniczy syrop z kwiatów czarnego bzu.

Syrop z kwiatów czarnego bzu ma piękny aromat, jest smaczny, a co najważniejs...

Odsłon: 65

60 min
1

Polecane artykuły

Informacje Wystarczy szczypta do herbaty. Podkręci metabolizm, pomoże w walce z tłuszczem na brzuchu

Kubek herbaty to przyjemny poranny rytuał wielu Polaków. Możesz urozmaicić napój dodatkiem popularnej przyprawy, która pobudzi twój metabolizm do p...

128
Informacje Przepis na pyszny, wysokobiałkowy sernik kokosowy

Chcąc osiągnąć upragnione cele w zakresie zdrowia i sylwetki bardzo istotne jest, aby wprowadzać takie sposoby i rozwiązania, które działać będą dł...

0
Informacje Ukochane warzywo Włochów. Rapini - zastosowanie w kuchni i właściwości odżywcze

Kuchnia włoska jest wypełniona po brzegi świeżymi składnikami roślinnymi, a jednym z nich jest warzywo kapustne o nazwie rapini. Idealnie pasuje on...

3