Sezon na truskawki

Sponsorowane

Tymianek - właściwości i zastosowanie - Nauki Zielares

Tymianek to znane i szeroko wykorzystywane ziele śródziemnomorskie o wyjątkowych właściwościach prozdrowotnych i wysokich walorach smakowych. Dzięki temu od wielu lat stosowany jest w kuchni oraz jako naturalne remedium na różne dolegliwości. W medycynie naturalnej od wieków stosuje się tymianek do zwalczania infekcji bakteryjnych i wirusowych. Odkryj wszystkie właściwości tego aromatycznego i zdrowego zioła. Sprawdź, jak uprawiać tymianek oraz do czego można go wykorzystać.

Tymianek wyróżnia się dość złożonym i rozbudowanym składem, w którym możemy znaleźć bardzo wiele cennych substancji / materiały promocyjne

Na merytoryczną dawkę wiedzy o tymianku zaprasza Zielares.pl - portal o ziołach, witaminach, suplementacji i zdrowym stylu życia.

Tymianek - co to jest i czym się charakteryzuje? 

Ziele tymianku, zwane także pod nazwą macierzanka tymianek, to wieloletnia roślina z rodziny wargowych. Osiąga około 30 centymetrów wysokości. Ze zdrewniałych łodyg roślina wypuszcza zielone pędy ozdobione wąskimi i lekko podwiniętymi na brzegach liśćmi. Charakteryzuje się bardzo atrakcyjnym aromatem i smakiem, za które odpowiedzialne są zawarte w składzie chemicznym tymianku fenole.  

Gałązki tymianku z liśćmi można ścinać nawet trzy razy w sezonie. Tymianek pochodzi z Mezopotamii, gdzie był stosowany do przyrządzania leczniczych eliksirów. Z czasem z tymianku zaczęto wytwarzać różnorodne produkty spożywcze, takie jak miód. Do innych części świata trafił na początku XI wieku i stał się jedną z najpopularniejszych roślin uprawnych.  

Tymianek - wartości odżywcze i składniki 

Tymianek wyróżnia się dość złożonym i rozbudowanym składem, w którym możemy znaleźć bardzo wiele cennych substancji, takich jak: węglowodany, flawonoidy, garbniki, kwas foliowy, triterpeny, oraz olejki eteryczne (tymol, borneol, p-cymen oraz linalol i karwakol). Najwięcej prozdrowotnych składników znajduje się w liściach i to właśnie one są wykorzystywane do celów leczniczych, pielęgnacyjnych, a także kulinarnych. Tymianek jest także źródłem aminokwasów, takich jak: walina, leucuna, izoleucyna, tryptofan, lizyna i treonina. Znaleźć w nim można również liczne witaminy z grupy A, B, E, K oraz minerały: fosfor, magnez, potas, sód, wapń, żelazo, cynk, mangan i miedź.  

Tymianek - jakie ma właściwości? 

Macierzanka tymianek już w starożytnej Grecji była stosowana jako naturalny środek leczniczy. Wyciągi z jej liści to bardzo silny środek o właściwościach bakteriobójczych, antyseptycznych i rozkurczowych. Może być bardzo skuteczny we wspomaganiu leczenia infekcji bakteryjnych i wirusowych. Tymianek sprawia, że organizm szybciej zwalcza chorobotwórcze drobnoustroje. Do najważniejszych właściwości tymianku zaliczamy: 

  • Działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne - tymianek skutecznie zwalcza bakterie i wirusy. Wyciąg z liści tymianku stosuje się w leczeniu przeziębienia i grypy. Dezynfekuje błonę śluzową jamy ustnej i gardła oraz łagodzi stany zapalne.
  • Działanie przeciwbólowe i rozkurczowe - tymianek zmniejsza dolegliwości bólowe przy zapaleniu zatok i gardła. Wspomaga pracę przewodu pokarmowego i pobudza procesy trawienne. Przynosi ulgę przy wzdęciach i zaparciach oraz hamuje biegunkę.
  • Działanie łagodzące - tymianek jest często wykorzystywany jako składnik preparatów o właściwościach łagodzących dolegliwości przy stanach zapalnych żołądka i jelit. 
  • Działanie wykrztuśne - syrop z tymianku to smaczne i skuteczne rozwiązanie na uporczywy kaszel.
Tymianek nie jest rośliną skomplikowaną w uprawie / materiały promocyjne

Tymianek - jakie ma zastosowanie? 

W sektorze medycyny naturalnej wyciąg z tymianku jest stosowany do produkcji syropów na kaszel, tabletek łagodzących ból gardła oraz kropli na niestrawność. Można go także znaleźć w składzie wielu preparatów do stosowania przy bólach mięśniowych i stawowych, takich jak żele, kremy i maści.  

Wzorem starożytnych Greków i Rzymian olejek z tymianku można dodawać do kąpieli. Taki domowy zabieg SPA doskonale rozluźnia mięśnie, nawilża i wygładza skórę oraz pozostawia bardzo atrakcyjny zapach. Kąpiele tymiankowe polecane są także w początkowym stadium przeziębienia.  

Tymianek to także nieodłączny składnik wielu potraw. Dzięki niemu każde danie zyskuje na smaku i aromacie. Nawet niewielka ilość suszonych lub świeżych listków macierzanki potrafi doskonale wzbogacić smak mięs, w szczególności drobiu, wieprzowiny i dziczyzny. Tymiankiem można doprawiać warzywa, zupy oraz pasztety. 

Tymianek - jak uprawiać? 

Tymianek nie jest rośliną skomplikowaną w uprawie. Doskonale rośnie i rozwija się w doniczkach oraz w ogródku. Najważniejszą kwestią jest wybór odpowiedniego miejsca do zasadzenia tymianku, który jest rośliną ciepłolubną. Dlatego najlepsze będzie dobrze nasłonecznione stanowisko z glebą próchniczą, o dobrzej przewiewności. Aby nasza uprawa nie zmarnowała się w sezonie jesienno-zimowym wszystkie krzaczki tymianku należy okryć słomą lub liśćmi, a w warunkach domowych ustawić doniczki w pomieszczeniu, gdzie panuje temperatura około 15 stopni Celsjusza. 

Gałązki tymianku ze świeżymi liśćmi ścina się od czerwca do września. Tymianek można wysuszyć w piekarniku rozgrzanym do temperatury nieprzekraczającej 35 stopni Celsjusza lub zamrozić. Dzięki temu zachowa swoje właściwości odżywcze oraz walory smakowe i wyjątkowy aromat.  

Tymianek w kuchni - do czego dodawać? 

Tymianek doskonale komponuje się w praktycznie wszystkich potrawach kuchni śródziemnomorskiej. W krajach takich jak Włochy czy Grecja doniczki z tymiankiem i słoiczki z suszonymi liśćmi znajdują się w każdym domu. Tymianek wykorzystuje się najczęściej do: 

  • Potraw mięsnych - jagnięcina, dziczyzna, wieprzowina, wołowina oraz drób.
  • Potraw jarskich - ziemniaki, bataty, jarmuż, ryż.
  • Potraw rybnych - pieczony łosoś, pstrąg i dorsz.
  • Zup i farszów - zupy kremy i pasztety.
  • Warzywa - sałatki z dodatkiem pomidorów, cebuli i oliwek.

Tymianek - przeciwwskazania 

Ze stosowaniem tymianku w każdej postaci powinny wstrzymać się kobiety ciężarne i karmiące. Zawarte w roślinie olejki eteryczne mogą wywołać skurcze macicy skutkujące przedwczesnym porodem, a nawet poronieniem. 

Spożycie zbyt dużej ilości wyciągu z liści tymianku może spowodować wystąpienie typowych objawów zatrucia, takich jak: nudności, biegunka, bóle głowy, a w skrajnych przypadkach zwężenie dróg oddechowych. Dlatego pomimo niewątpliwych walorów zdrowotnych i smakowych, należy zachować umiar w stosowaniu tymianku. 

Artykuł sponsorowany

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Ciasta Tort truskawkowy

Tort na bazie biszkoptu mocno czekoladowego, wilgotnego przełożonego delikat...

Odsłon: 649

60 min
5
Desery Sernik na herbatnikowym spodzie

Prosty, smaczny sernik , dzisiaj na spodzie z kruchych herbatników połączonyc...

Odsłon: 560

30 min
8
Napoje Koktajl na kolację

Nasz koktajl na kolację to niezwykle zdrowa propozycja, która wspomaga detoks...

Odsłon: 85714

15 min
79

Polecane artykuły

Informacje Wystarczy szczypta do herbaty. Podkręci metabolizm, pomoże w walce z tłuszczem na brzuchu

Kubek herbaty to przyjemny poranny rytuał wielu Polaków. Możesz urozmaicić napój dodatkiem popularnej przyprawy, która pobudzi twój metabolizm do p...

134
Informacje Przepis na pyszny, wysokobiałkowy sernik kokosowy

Chcąc osiągnąć upragnione cele w zakresie zdrowia i sylwetki bardzo istotne jest, aby wprowadzać takie sposoby i rozwiązania, które działać będą dł...

0
Informacje Ukochane warzywo Włochów. Rapini - zastosowanie w kuchni i właściwości odżywcze

Kuchnia włoska jest wypełniona po brzegi świeżymi składnikami roślinnymi, a jednym z nich jest warzywo kapustne o nazwie rapini. Idealnie pasuje on...

3