Ewa_Gotuje

Topi tłuszcz z brzucha, utrzymuje cukier i cholesterol w ryzach. Pij szklankę przed śniadaniem

Woda owsiana to napój, którym interesują się wszyscy dbający o linię. Dowiedz się, jak woda owsiana pomaga w odchudzaniu i jakie jeszcze ma właściwości zdrowotne. Jej przygotowanie zajmuje pięć minut, a szereg wartości odżywczych sprawia, że warto ją włączyć do codziennej diety. Dowiedz się, jak pić wodę owsianą.

Woda owsiana to świetny napój dla cukrzyków i dbających o linię. Sprawdź, jak zrobić wodę owsianą | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Po przebudzeniu zazwyczaj sięgamy po szklankę wody z cytryną, herbatę lub kawę. Tymczasem warto nieco zmienić nawyki i wypróbować na czczo wodę owsianą. Wartości odżywcze tego napoju są niezwykle cenne dla organizmu i dodają mu energii już z samego rana. Dowiedz się, jakie właściwości zdrowotne ma woda owsiana, jak się ją robi i pije. 

Sprawdź także: Owoc dla cukrzyków i zmagających się z insulinoopornością. Ma też swoje ciemne strony. Kto powinien jeść awokado?

Co to jest woda owsiana?

Woda owsiana to nic innego jak połączenie dwóch składników - wody i owsu. Zazwyczaj pije się ją na czczo, ale można także w ciągu dnia, traktując jak zamiennik dla wody. Mikstura doceniana jest ze względu na swoje prozdrowotne właściwości i bogactwo składników odżywczych. 

Woda owsiana - wartości odżywcze

Co kryje w sobie woda owsiana? Wartości odżywcze tego napoju skłaniają do jego regularnego picia. Woda z owsem to bogactwo minerałów, do których zaliczają się m.in. żelazo, magnez, potas, fosfor, wapń i krzem. Woda owsiana dostarcza organizmowi także witamin z grupy B oraz błonnik pokarmowy. Jest również zalecana ze względu na zawartość aminokwasów.

Woda owsiana - właściwości zdrowotne

Bogactwo składników odżywczych napoju przekłada się także na szereg właściwości zdrowotnych wody owsianej. Po pierwsze, jest ona polecana anemikomkobietom w ciąży, ponieważ zawiera dużą dawkę żelaza. Magnez i witaminy z grupy B nie tylko poprawiają wygląd cery, włosów i paznokci, ale też wzmacniają pracę układu nerwowego. Picie wody owsianej poprawia więc samopoczucie i redukuje stres. 

Napój wpływa korzystnie na układ krążenia - chroni przed miażdżycą i nadciśnieniem oraz obniża poziom cholesterolu. Do właściwości zdrowotnych wody owsianej zalicza się też jej pozytywne działanie na układ kostny. Wzmacnia kości i buduje tkanki. Co więcej, woda owsiana usprawnia procesy trawienne i zmniejsza ryzyko chorób jelit. Jak woda owsiana pomaga w odchudzaniu? Wszystko za sprawą błonnika, który redukuje wzdęcia, zaparcia, pobudza wątrobę do działania, przyspiesza metabolizm i zapewnia uczucie sytości na dłużej. 

To wciąż nie wszystkie właściwości wody owsianej. Zboże, będące jednym z dwóch składników napoju, jest polecane w diecie diabetyków. Napój z owsem dostarcza organizmowi wolno spalane węglowodany, dlatego jest bezpieczny dla cukrzyków. W ich przypadku warto przygotować wodę owsianą dzień wcześniej, aby jeszcze zmniejszyła swój - niski już - indeks glikemiczny.

Zobacz także: Jak zrobić owsiankę nocną?

Jak się robi wodę owsianą?

Przygotowanie prozdrowotnego napoju wcale nie jest skomplikowane. Wiesz już, że będą potrzebne tylko dwa składniki - woda i owies, a dokładnie płatki owsiane. Miksturę pełną wartościowych składników odżywczych przygotujesz w zaledwie pięć minut. Jak się robi wodę owsianą? Przepis znajdziesz poniżej:

Składniki

  • szklanka płatków owsianych górskich,
  • 8 szklanek wody.

Pamiętaj, żeby nie kupować płatków owsianych instant. Te mają znacznie więcej cukru! Postaw na płatki owsiane górskie. Co więcej, do wody owsianej możesz, ale nie musisz dodać wanilię (łyżeczka ekstraktu) i cynamon (laskę lub pół łyżeczki sproszkowanej przyprawy). Jak się robi wodę owsianą? Na początku zalej płatki owsiane górskie szklanką wody i zblenduj. Do zblendowanych płatków dodaj resztę wody i opcjonalnie przyprawy (według uznania). Wymieszaj miksturę i przelej do zamykanego słoika lub butelki. Tak przygotowaną wodę owsianą przechowuj w lodówce. Następnego dnia, przed wypiciem, możesz przecedzić.

Nieco inaczej robi się wodę owsianą dla cukrzyków. Zalej płatki owsiane wrzątkiem, by odrobinę zmiękły, następnie zmiel, zalej pozostałą wodą, przemieszaj i schowaj do szczelnego naczynia. Koniecznie jednak przygotuj napój w poprzedni dzień wieczorem i schładzaj przez całą noc. To dodatkowo obniża jego indeks glikemiczny.

Jak pić wodę owsianą?

Woda owsiana, pełna prozdrowotnych właściwości wynikających z bogactwa witamin i minerałów, powinna się znaleźć w diecie wielu grup osób. Szczególne zainteresowanie wzbudza jednak wśród wszystkich dbających o linię i pragnących przyspieszyć swój metabolizm. Jak pić wodę owsianą? Odchudzający się, ale nie tylko, powinni spożywać ten napój z samego rana, najlepiej na czczo. Zwiększy efektywność przemiany materii, zapewni uczucie sytości i zadba o lepsze samopoczucie. 

Jeśli jednak pijesz wodę owsianą wspomagająco dla organizmu, nie w celu redukcji tkanki tłuszczowej, możesz sięgać po nią również w ciągu dnia i traktować po prostu jak zwykłą szklankę płynu.

Woda owsiana - przeciwwskazania

Choć woda owsiana, czyli woda i owies, jest bezpiecznym napojem, to należy pamiętać o drobnych wyjątkach w jej stosowaniu. Kto nie powinien po nią sięgać? Głównym przeciwwskazaniem do jej stosowania jest oczywiście alergia lub nadwrażliwość na owies czy inne zboża. Należy jednak też pamiętać, że spożywanie dużych porcji wody owsianej naraz może przynieść nieprzyjemne, bólowe dolegliwości.

Zobacz także:

Jedna z najzdrowszych roślin świata. Reguluje metabolizm cukru i oczyszcza krew »

Warzywny symbol wiosny na talerzu. Szparagi z jajkiem w koszulce oraz gęstym sosem holenderskim »

Produkty, które najdłużej zalegają w jelitach »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Zupy Barszcz z botwinki

Botwinka do klasyczna zupa. Mogłabym ją jeść codziennie. Moją ulubioną wersję...

Odsłon: 55

60 min
1
>60 min
11
Sałatki Sałatka w kilka minut

Sałatka prosta w przygotowaniu i tylko z kilku składników, a przygotujesz ją...

Odsłon: 348

15 min
2

Polecane artykuły

0
Ewa gotuje Lekkie przepisy na wiosenne dania w kuchni Ewy Wachowicz

Jeżeli brakuje ci pomysłu na wiosenne dania, koniecznie zerknij do przepisów, które pojawiły się w 513. odcinku programu "Ewa gotuje". Nie mogło za...

3
Informacje 15 najlepszych ciast z rabarbarem. Tylko proste przepisy

Najlepsze desery to takie, które szybko i łatwo się przygotowuje. Oczywiście muszą świetnie smakować i zawierać składniki dobrej jakości. Takie są...

68
Informacje Kuchnia gruzińska bez niej jest niekompletna. Chroni serce i wspiera pracę mózgu

Kolendra to cytrusowo-pikantna przyprawa, która regularnie gości w wielu polskich kuchniach. Nic w tym dziwnego - nie dość, że idealnie podkreśla s...

11