Sezon na truskawki

Tłuszcze trans - o czym mowa w praktyce?

Tłuszcze trans to określenie, które stosuje się powszechnie do nienasyconych kwasów tłuszczowych. Są to związki, które są w pewnym stopniu szkodliwe dla człowieka, więc należy ich unikać. Gdzie można je znaleźć, jak powstają i jaki mają wpływ na nasze zdrowie? Wyjaśniamy.

Fot. Warto wiedzieć, że tłuszcze trans występują także naturalnie, między innymi w wołowinie i baraninie / materialy promocyjne

Czym są tłuszcze trans?

Tłuszcze trans powstają w wyniku procesu utwardzania podczas którego dochodzi do zmiany ich konsystencji. Znajdują się one w niektórych produktach spożywczych. Między innymi w maśle i margarynie, a także w gotowych wyrobach cukierniczych. Głównie w ciastkach i czekoladach. Znajdują się też w składzie produktów typu fast food, a więc frytek, gotowych zupek i innych. Należy w miarę możliwości ograniczyć ich spożycie, ponieważ mają one negatywny wpływ na nasz organizm. Aby dowiedzieć się czy chociaż niewielka ich ilość znajduje się w danym produkcie, wystarczy sprawdzić zapis dostępny na etykiecie. Jeśli znajdziemy tam informację o tym, że jednym ze składowych jest olej roślinny częściowo utwardzony, to można stwierdzić, że tłuszcze trans się tam znajdują. Najczęściej będą one dostępne w żywności wysoce przetworzonej.

Warto wiedzieć, że tłuszcze trans występują także naturalnie, między innymi w wołowinie i baraninie. W takiej formie nie są szkodliwe dla zdrowia. Mają odmienny profil od tych uzyskiwanych metodami przemysłowymi. Dlatego tak ważne jest to, aby zwracać uwagę na to, aby kupować produkty spożywcze o bezpiecznym składzie.

Jaki wpływ na zdrowie mają tłuszcze trans?

Tłuszcze trans uzyskiwane w sposób przemysłowy mają wpływ na wzrost ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Przyczyniają się do rozwoju miażdżycy. Obniżają poziom „dobrego” cholesterolu HLD, a podwyższają stężenie LDL, czyli tego szkodliwego. Wpływają także na wzrost masy ciała oraz na zwiększoną rozbudowę tkanki tłuszczowej. W przypadku osób chorych na cukrzycę obniżają wrażliwość tkanek na aplikowaną insulinę.

Dlaczego spożywamy tak dużo tłuszczów trans?

Mimo wyraźnej szkodliwości tłuszczów trans, wciąż spożywanie żywności z ich dodatkiem jest wysokie. Wynika to najczęściej z braku świadomości odnośnie szkodliwości, a także z powodu braku czasu. Wiele osób żyje w pośpiechu i nie znajduje czasu na przygotowywanie zdrowych i pożywnych posiłków. Wybierają szybkie posiłki typu fast-food, nie zważając na niebezpieczne konsekwencje regularnego spożywania takich dań.

Jest wiele sposób, aby ograniczyć je w codziennej diecie. Można na przykład przygotowywać posiłki na kilka dni lub skorzystać z usług cateringu. Warto wiedzieć, że już samo zminimalizowanie spożywania tłuszczów trans pozwoli w dużym stopniu ograniczyć ryzyko wystąpienia niebezpiecznych przypadłości i chorób.

materiały promocyjne partnera

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Napoje Leczniczy syrop z kwiatów czarnego bzu.

Syrop z kwiatów czarnego bzu ma piękny aromat, jest smaczny, a co najważniejs...

Odsłon: 910

60 min
3
Zupy Krem z brokułu

Dzisiaj krem z brokułu , małej marchewki , pietruszki i kawałka selera. Krem...

Odsłon: 18

30 min
0

Polecane artykuły

Informacje Wystarczy szczypta do herbaty. Podkręci metabolizm, pomoże w walce z tłuszczem na brzuchu

Kubek herbaty to przyjemny poranny rytuał wielu Polaków. Możesz urozmaicić napój dodatkiem popularnej przyprawy, która pobudzi twój metabolizm do p...

128
Informacje Przepis na pyszny, wysokobiałkowy sernik kokosowy

Chcąc osiągnąć upragnione cele w zakresie zdrowia i sylwetki bardzo istotne jest, aby wprowadzać takie sposoby i rozwiązania, które działać będą dł...

0
Informacje Ukochane warzywo Włochów. Rapini - zastosowanie w kuchni i właściwości odżywcze

Kuchnia włoska jest wypełniona po brzegi świeżymi składnikami roślinnymi, a jednym z nich jest warzywo kapustne o nazwie rapini. Idealnie pasuje on...

3