Sezon na truskawki

Smak szczęścia, czyli tajemnicze umami

Kwaśny, słodki, słony i gorzki – wydawałoby się, że to są wszystkie smaki, jakie jest w stanie wyczuć człowiek. Ale jest jeszcze jeden smak podstawowy: umami. Pierwszy raz stykamy się z nim już w niemowlęctwie, bo umami smakuje mleko matki.

Umami to smak dzieciństwa. / fot. 123rf.com

 

Umami to jeden z pięciu podstawowych, znanych nam smaków. Jest to smak, opisywany jako „intensywny", „mięsisty" czy „rosołowy". Wywołuje przyjemne, tłustawe wrażenie na języku. Umami sprawia, że smak potrawy staje się pełniejszy. Mamy wrażenie, że składniki i smaki komponują się ze sobą idealnie.


Smak szczęścia

Co się dzieje, kiedy coś smakuje nam umami? Receptory na całej powierzchni języka i w jamie ustnej (zarówno u ludzi, jak i u zwierząt) wykrywają glutaminiany i nukleotydy. W wyniku odbioru bodźca smakowego umami, w organizmie zaczynają być produkowane neurotransmitery, a wśród nich serotonina, nazywana „hormonem szczęścia". Na pewno nie bez znaczenia jest fakt, że smak umami kojarzy się nam z domem, bo... prawdziwą „bombą umami" jest gęsty, esencjonalny rosół.

 

Pyszny przepis na rosół. Kliknij!

rosół przepis


Co smakuje umami?

Ten smakowity smak jest obecny w:

- mięsie,
- rybach,
- dojrzewających serach,
- pomidorach,
- szpinaku,
- winogronach,
- selerze,
- orzechach,
- grzybach,
- brokułach,
- zielonej herbacie,
- sosie sojowym,
- wodorostach.

To właśnie od wodorostów zaczęła się cała historia umami. W 1908 roku Kikunae Ikeda, profesor Uniwersytetu Tokijskiego odkrył, że za smak rosołu z wodorostów kombu jest odpowiedzialny kwas glutaminowy. Uznał, że smak wywołany przez ten związek chemiczny powinien być wyodrębniony, tak jak pozostałe smaki: słodki, słony, gorzki i kwaśny.

Przyprawą i dodatkiem do żywności o smaku umami jest glutaminian sodu (kod na opakowaniach E621), dodawany do wielu potraw i produktów. Wbrew „chemicznej" nazwie, nie jest on szkodliwy dla człowieka. Podejrzewano, że może mieć związek z syndromem chińskiej restauracji, ale najnowsze badania tego nie potwierdzają. Glutaminian jest również naturalnie produkowany w ludzkim organizmie.


10 szokujących faktów o jedzeniu! Kliknij!
10 szokujących faktów o jedzeniu

 

Anna Wiśniewska/Smaker.pl

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Napoje Leczniczy syrop z kwiatów czarnego bzu.

Syrop z kwiatów czarnego bzu ma piękny aromat, jest smaczny, a co najważniejs...

Odsłon: 915

60 min
3
Zupy Krem z brokułu

Dzisiaj krem z brokułu , małej marchewki , pietruszki i kawałka selera. Krem...

Odsłon: 18

30 min
0

Polecane artykuły

Informacje Wystarczy szczypta do herbaty. Podkręci metabolizm, pomoże w walce z tłuszczem na brzuchu

Kubek herbaty to przyjemny poranny rytuał wielu Polaków. Możesz urozmaicić napój dodatkiem popularnej przyprawy, która pobudzi twój metabolizm do p...

128
Informacje Przepis na pyszny, wysokobiałkowy sernik kokosowy

Chcąc osiągnąć upragnione cele w zakresie zdrowia i sylwetki bardzo istotne jest, aby wprowadzać takie sposoby i rozwiązania, które działać będą dł...

0
Informacje Ukochane warzywo Włochów. Rapini - zastosowanie w kuchni i właściwości odżywcze

Kuchnia włoska jest wypełniona po brzegi świeżymi składnikami roślinnymi, a jednym z nich jest warzywo kapustne o nazwie rapini. Idealnie pasuje on...

3