Ewa_Gotuje

Pyszne pomidory wprost z twojego balkonu. Oprysk z drożdży czyni cuda!

Uprawa pomidorów we własnym ogródku lub na balkonie to gwarancja zdrowych i smacznych warzyw, które wylądują na naszym talerzu. Jak jednak uchronić rośliny przed chorobami? Preparat przygotowywany z drożdży to naturalny i sprawdzony sposób, dzięki któremu będziesz mógł cieszyć się pysznymi smakami lata.

Fot.123RF/Picsel

Pomidory to bogactwo witaminy C, A i K, dostarczają również potasu, kwasu foliowego i magnezu. Dodatkowo zawierają likopen, który opóźnia procesy starzenia i neutralizuje wolne rodniki. Nic więc dziwnego, że jedzenie pomidorów jest niezwykle korzystne dla zdrowia. Co więcej, pomidory z własnej uprawy będą zdrowsze i pozbawione zbędnych substancji chemicznych. Warto jednak pamiętać, że pomidory rosnące na balkonie wymagają szczególnej pielęgnacji, do której świetnie sprawdzi się naturalny preparat z drożdży.

Sprawdź także: Warzywa DIY, czyli jakie warzywa hodować na balkonie? 

Dlaczego warto stosować oprysk z drożdży na pomidory?

Pomidory są narażone na choroby grzybowe, co może skutkować znacznemu uszkodzeniu warzyw. Właściciele domowych ogrodów często muszą zmagać się z zarazą ziemniaczaną, która najchętniej atakuje właśnie pomidory. Dlatego warto postawić na działania, które uchronią nas przed stratą plonów. Świetnie sprawdzą się naturalne metody pozbawione zbędnej chemii. Do przygotowywania odpowiedniego preparatu wystarczą składniki, które każdy może znaleźć we własnej lodówce.

Jak mówi znane przysłowie „lepiej zapobiegać niż leczyć”, co przekłada się również na ogrodnictwo. Dlatego poleca się stosowanie profilaktycznych oprysków z drożdży na pomidory. Dzięki takiemu zabiegowi warzywa będą bardziej odporne, dodatkowo zawartość drożdży uzupełni niedobory substancji odżywczych i biologicznie czynnych.

Jak działa oprysk z drożdży?

Drożdże zawierają mnóstwo substancji wpływających korzystnie na wzrost roślin, m.in.: żelazo,  witaminy z grupy B, magnez, cynk, wapń czy potas. Jak w praktyce drożdże walczą z chorobotwórczymi grzybami? Cukry proste są pożywieniem dla drożdży, jak i dla grzybów powodujących chorobę pomidorów. Dlatego w momencie zastosowania preparatu opryskowego drożdże zwalczają intruza, pobierając zamiast niego substancje odżywcze z rośliny. Co prowadzi do zahamowania rozwoju choroby grzybowej.

Jak przygotować preparat z drożdży na opryski?

Przepis na preparat z drożdżami na oprysk pomidorów jest bardzo prosty. Drożdże – 100 g, należy dokładnie wymieszać z 10 l wody, a następnie przelać miksturę do opryskiwacza. Warto pamiętać, aby używać świeżych drożdży w kostce.

Innym sposobem, wymagającym nieco więcej pracy, będzie pokruszenie kostki drożdży – 100 g, a następnie dodanie szklanki cukru, ok. 250 g. Po dwóch godzinach należy zalać całość 10 l wody. Tak przygotowana mikstura powinna odstać około siedem dni, aż do fermentacji. Preparat przelać do opryskiwacza wraz z wodą w proporcji 1:10.

Opryski warto stosować profilaktycznie raz w tygodniu. Jeśli pojawią się zmiany chorobotwórcze, po zastosowaniu preparatu choroba powinna zatrzymać swój rozwój.  

Zobacz także:

Dlaczego pomidory nie dojrzewają na krzaku? »

Jej kwiaty zachwycają zapachem. Jak uprawiać maciejkę? »

Szara pleśń na truskawkach: jak jej zapobiec? »

Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
1
60 min
4

Przepis dnia

Desery Ciasteczka maślane

Przepis na ciasteczka maślane

Odsłon: 2819

60 min
4

Polecane artykuły

14
Ewa gotuje Lekkie przepisy na wiosenne dania w kuchni Ewy Wachowicz

Jeżeli brakuje ci pomysłu na wiosenne dania, koniecznie zerknij do przepisów, które pojawiły się w 513. odcinku programu "Ewa gotuje". Nie mogło za...

4
Informacje 15 najlepszych ciast z rabarbarem. Tylko proste przepisy

Najlepsze desery to takie, które szybko i łatwo się przygotowuje. Oczywiście muszą świetnie smakować i zawierać składniki dobrej jakości. Takie są...

68
Informacje Kuchnia gruzińska bez niej jest niekompletna. Chroni serce i wspiera pracę mózgu

Kolendra to cytrusowo-pikantna przyprawa, która regularnie gości w wielu polskich kuchniach. Nic w tym dziwnego - nie dość, że idealnie podkreśla s...

13