Sezon na truskawki

Przepisy pachnące chrzanem

Chrzan zajmuje szczególne miejsce w polskiej kuchni, gdyż dodajemy go do wielu tradycyjnych dań. Warto pamiętać o tym produkcie nie tylko przy okazji świąt wielkanocnych.

Fot. 123RF/Pcisel

W wielkanocnym koszyku chrzan symbolizuje gorycz męki Chrystusa. Jednak ma dla nas także zastosowanie praktyczne. Ze względu na szereg właściwości zdrowotnych zalecany jest osobom cierpiącym na otyłość czy nadciśnienie.

Słowiański żeń-szeń

Chrzan znany był już w czasach starożytnego Egiptu i Rzymu, niemniej jednak za „ojczyznę" tej rośliny uważa się przede wszystkim regiony zachodniej Azji i Bałkany. Przyprawa najszybciej dojrzewa w klimacie umiarkowanym i na podmokłych terenach, dlatego największe jej skupiska i uprawy znajdziemy w zlewiskach mórz na półkuli północnej naszego globu.

Polski chrzan jest rośliną pospolitą. Występuje często pod alternatywną nazwą „słowiański żeń-szeń". Rośnie dziko na łąkach, a dla rolników często jest kłopotliwym chwastem (chrzan jest trucizną dla pasących się na nich krów).

Czym kierować się podczas zakupu świeżego chrzanu do kuchennej obróbki? Korzeń zdrowej, dojrzałej rośliny ma wewnątrz jasnokremowy kolor, jest twardy, bez widocznych fragmentów przesuszenia. Na skórce nie widać wzrastających kiełków lub marszczeń. Zrezygnuj z zakupu rośliny, jeśli dostrzegasz na niej rozległe, brązowe plamy czy zdrewniałe elementy. Nie warto wydawać pieniędzy również wtedy, gdy pod naporem paznokcia odsłonią się spod skórki zazielenione fragmenty.

Jakie właściwości ma chrzan?

Chrzan znany jest przede wszystkim ze swoich silnych właściwości antybakteryjnych i antygrzybicznych. Wielu ludzi uważa go - obok popularnego czosnku - za naturalny antybiotyk i często stosuje go w sytuacjach obniżonej odporności organizmu i w trakcie leczenia infekcji. Ale to nie wszystko.

Dla walczących z otyłością. Chrzan jest niskokaloryczny i prawie w ogóle nie zawiera tłuszczu. Dlatego możemy doprawiać nim większość potraw bez ryzyka, że w naszym organizmie odłoży się nadwyżka zbędnych produktów przemiany materii. Białko zawarte w chrzanie bezpośrednio bierze udział w budowaniu komórek i odżywianiu poszczególnych części naszego ciała.

Reguluje ciśnienie krwi. Chrzan jest również źródłem potasu - pierwiastka odpowiedzialnego m.in. za prawidłową budowę naczyń krwionośnych oraz obniżanie ciśnienia krwi. Stosowany jest w profilaktyce chorób układu krążenia, zmniejsza ryzyko udaru i zawału serca.

Wspomaga trawienie. Masz problemy związane z perystaltyką jelit? Cierpisz na częste zaparcia? Chrzan jest bogaty w substancje (tzw. fitochemikalia), które mają dobroczynny wpływ na funkcjonowanie gruczołów trawiennych. Ponadto jest bogatym źródłem błonnika, który wspomaga metabolizm i ułatwia pozbywanie się z organizmu toksyn, chroni przed miażdżycą i reguluje mikroflorę jelitową.

Oczyszcza organizm z toksyn. Chrzan ma działanie moczopędne. Dzięki niemu szybciej pozbywamy się z ciała szkodliwych produktów przemiany materii, a co za tym idzie - sprawniej pozbywamy się nadprogramowych kilogramów, a nasze nerki są oczyszczone i lepiej działają. Porcja chrzanu, dodana do tłustego i ciężkostrawnego dania (np. steka), minimalizuje zgubny wpływ tłuszczów na gospodarkę mineralną organizmu.

Roślina jest również znana ze względu na swoje właściwości rozrzedzające krew. Regularnie spożywana wspomaga również proces obniżenia złego cholesterolu w naczyniach krwionośnych.

Pobierz aplikację smaker

Chrzan w kuchni

Ze względu na bardzo specyficzny i intensywny smak, chrzan podaje się głównie w towarzystwie mięs. Idealnie współgra ze stekami, pieczenią, bitkami czy karkówką. Rzadziej polecany jest do dań na bazie delikatnego drobiu, jeśli jednak chcemy spróbować tego nietypowego połączenia, warto przygotować nieco bardziej stonowany w smaku sos chrzanowy na kwaśnej śmietanie i wywarze warzywno-mięsnym.

Zastanawiasz się w jaki sposób włączyć chrzan do swojej diety? Skorzystaj ze sprawdzonych przepisów naszych użytkowników. Oto niektóre z ich propozycji.

 

1. Sos chrzanowy do wędlin

Fot. FitSweet na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

2. Biała kiełbasa w sosie chrzanowym

Fot. Szefowa-kuchni na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

3. Chrzanowe tarteletki z jajkami przepiórczymi

Fot. Kalina11 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

4. Bawarskie klopsiki drobiowe z chrzanem

Fot. Futka na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

5. Sałatka jajeczna z chrzanem

Fot. Jagodzianka17 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

6. Wielkanocne roladki z chrzanem

Fot. Pobitegarybarbary na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie


7. Pasta jajeczna z chrzanem

Fot. Dolcevita-in-my-kitchen na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

8. Jajka faszerowane chrzanem

Fot. WaniliaiKardamon na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie


9. Zupa chrzanowa

Fot. Maczanka na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

30 min
4
30 min
33
15 min
4
Dania główne Młoda kapusta z pieczarkami

Młoda kapusta z pieczarkami i kiełbasą duszona na szybko jako dodatek do obia...

Odsłon: 225

30 min
5
Ciasta Tarta owocowa z kremem mascarpone

Proste ciasto z truskawkami na bazie kruchego spodu z pysznym kremem kakaowym...

Odsłon: 355

60 min
6
Desery Naleśniki z serem i truskawkami

W sezonie na truskawki proponujemy skromny i smaczny deser -naleśniki z serki...

Odsłon: 268

30 min
5

Polecane artykuły

Informacje Wystarczy szczypta do herbaty. Podkręci metabolizm, pomoże w walce z tłuszczem na brzuchu

Kubek herbaty to przyjemny poranny rytuał wielu Polaków. Możesz urozmaicić napój dodatkiem popularnej przyprawy, która pobudzi twój metabolizm do p...

128
Informacje Przepis na pyszny, wysokobiałkowy sernik kokosowy

Chcąc osiągnąć upragnione cele w zakresie zdrowia i sylwetki bardzo istotne jest, aby wprowadzać takie sposoby i rozwiązania, które działać będą dł...

0
Informacje Ukochane warzywo Włochów. Rapini - zastosowanie w kuchni i właściwości odżywcze

Kuchnia włoska jest wypełniona po brzegi świeżymi składnikami roślinnymi, a jednym z nich jest warzywo kapustne o nazwie rapini. Idealnie pasuje on...

3