Pigwa - twój sprzymierzeniec w walce z przeziębieniem

Owoc ten bywa nazywany polską cytryną, a jego prozdrowotne właściwości są nie do przecenienia zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. O czym mowa? Oczywiście o uwielbianej przez Polaków pigwie.

Fot. 123RF

Pigwę doskonale znano już w starożytności. Szczególnie popularna stała się w Imperium Rzymskim, gdzie bardzo chętnie ją uprawiano oraz spożywano. Nasi przodkowie doceniali nie tylko jej wyjątkowy smak, ale także właściwości lecznicze, których przypisywano jej co nie miara. To właśnie dzięki nim popularność tego owocu nie osłabła mimo upływu czasu.

Pozytywny wpływ tego owocu na nasz organizm został już niejednokrotnie potwierdzony. Najcenniejszą substancją, jaką znajdziemy w pigwie, jest bez wątpienia witamina C - w 100 g pigwy znajduje się jej aż 15 mg. Jest to szczególnie istotne w okresie jesienno-zimowym, kiedy wielu z nas zmaga się z przeziębieniami. Witamina C oraz inne substancje zawarte w pigwie (m.in. żelazo, potas, wapń, fosfor oraz witamina B) wspierają funkcjonowanie naszego układu odpornościowego. Dlatego też syrop przygotowany z owoców pigwy oraz miodu warto popijać zarówno w celach profilaktycznych, jak i już po pojawieniu się pierwszych objawów grypy i przeziębienia.

Jak się okazuje, pigwa pomoże nam nie tylko w przypadku jesienno-zimowych kłopotów ze zdrowiem. Będzie również wyjątkowo pomocna w leczeniu problemów trawiennych. Napar z nasion pigwy łagodzi niestrawność oraz pomaga zwalczyć różnego rodzaju stany zapalne, zgagę oraz refluks. Co więcej, nasiona pigwy wzmacniają wątrobę oraz przyśpieszają przemianę materii. Nalewkę z tych owoców już od wieków stosuje się również jako środek poprawiający apetyt.

Pigwa ma bardzo szerokie zastosowanie w kuchni, chociaż jej owoce raczej nie nadają się do spożywania na surowo ze względu na bardzo kwaśny smak. Jednak po poddaniu obórce, zyskuje znacząco na smaku, nie tracąc przy tym swoich prozdrowotnych właściwości. Z owoców pigwy możemy przygotować fantastyczne dżemy, pasty, syropy, wina oraz nalewki. Ze względu na swój unikalny smak, przetwory z dodatkiem pigwy sprawdzą się zarówno w daniach słodkich jak i tych wytrawnych.

Nie masz pomysłu na wykorzystanie pigwy w kuchni? Wypróbuj przepisy naszych użytkowników! Aby zobaczyć przepis, kliknij w wybrane zdjęcie.

Krem pigwowo - jabłkowy z cynamonemGalaretka pigwowa z pistacjamiDżem z pigwy i pomarańczy

Zobacz też: Jak uprawiać pigwę? Kliknij!

Tekst: Sylwia Cisowska/ Smaker.pl

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
7

Polecane artykuły

Informacje Co na obiad w piątek bez mięsa? Proste i szybkie w przygotowaniu przepisy

Piątek to dzień, w którym wiele osób rezygnuje ze spożywania mięsa. Jedni robią to z pobudek religijnych, inni natomiast z przyzwyczajenia i nawyku...

4
Informacje Krówki tailor-made od Cukrówek – nadaj swojej imprezie wyjątkowy charakter

Jak dotrzeć do serc uczestników Twojej imprezy? Przez żołądek! W dobie wszechobecnego nurtu tailor-made – także w branży eventowej – coraz większą...

0
Ewa gotuje Ewa gotuje: Szparagi zapiekane z jajkiem, burgery z pstrąga i sernik na zimno

Kiedy na dworze robi się coraz cieplej, w kuchni Ewy Wachowicz pojawiają się pyszne wiosenne przepisy. Nie zabraknie zielonych szparagów w wersji z...

2
Informacje Wybrano najlepsze pizzerie w Europie. W rankingu mamy dwie polskie

Popularny włoski przewodnik „50 Top Pizza” na liście najlepszych pizzerii w Europie umieścił dwie polskie restauracje. Dowiedz się, gdzie w naszym...

7