Ewa_Gotuje

Pięć sposobów na wykorzystanie resztek jedzenia

W większości polskich domów po świętach lodówki pękają w szwach. Wędliny, sery, resztki pieczeni, sporo pieczywa - zdarza się, że produkty te trafiają do kosza, chociaż nie są zepsute i można je ponownie wykorzystać do przygotowania smacznych i sycących dań. Jak to zrobić? Chętnie podpowiemy!

Pomysł nr 1: Bigos
Polacy uwielbiają proste i pożywne dania jednogarnkowe. Dlatego aromatyczny bigos czy sycący gulasz to doskonały sposób na wykorzystanie resztek! Jeśli po świętach zostało ci sporo mięsa i wędlin, stwórz na ich bazie wyśmienite, tradycyjne danie. Dobrej jakości wołowina czy wieprzowina, duszona przez kilkanaście minut na wolnym ogniu, świetnie komponuje się z aromatem kiszonej kapusty. Wystarczy pokroić mięso na mniejsze kawałki, a do naczynia z kapustą wrzucić np. marchewkę, paprykę, główkę cebuli (zawsze jest pod ręką!). Dodaj też lekko podsmażony lub wędzony boczek albo pokrojoną w kostkę wędlinę, która nie nadaje się już na kanapkę. Całość można doprawić przecierem pomidorowym.

Pomysł nr 2: Sałatki

Właściwie każde warzywo możesz wykorzystać do przygotowania pysznej sałatki. Z wyłowionej z rosołu włoszczyzny stwórz zdrowy, warzywny mix. Wystarczy urozmaicić jego smak dodając puszkę kukurydzy, kilka pokrojonych w kostkę ogórków konserwowych i połączyć wszystkie składniki majonezem. Paprykę, cukinię lub marchewkę możesz pokroić w grubsze plasterki i wrzucić na chwilę do piekarnika z funkcją grillowania. Tak podpieczone produkty dopraw naturalnym sosem vinegret - przekąska na wieczór gotowa! Muszki owocówki polują na słodkie owoce? Umyj i obierz to, co zostało, pokrój w małe kawałeczki i zalej galaretką. Po stężeniu pyszny deser, który możesz urozmaicić bitą śmietaną, jest gotowy!

Pomysł nr 3: Zapiekanki

Co zrobić, by sucha bułka czy twarda jak kamień bagietka nie wylądowały w koszu? Rozwiązanie jest proste i szybkie. Podsmaż na patelni kilka pokrojonych pieczarek, paprykę i cebulę. Wyschnięte pieczywo podziel na części i nałóż na nie wcześniej przygotowany farsz. Na wierzch połóż wędlinę i plasterek sera żółtego. Tak przygotowane zapiekanki włóż do piekarnika na około 10 minut. Nieświeży chleb można przeznaczyć na grzanki do zup, a na śniadanie pojedyncze kromki obtoczyć jajkiem, doprawić ulubionymi przyprawami i usmażyć na patelni.

Pomysł nr 4: Pierogi

Farsz do pierogów możemy przygotować właściwie ze wszystkiego. Wystarczy zmielić wędliny lub pieczone mięso, doprawić pieprzem i solą, związać małą ilością oleju lub jajkiem. Aby urozmaicić nieco smak, możesz dodać suszone grzyby lub kiszoną kapustę. Pierogi można również nadziewać duszonymi na bulionie i pod przykryciem warzywami. Świetnie nadają się do tego papryka, seler, pietruszka lub por.

Pomysł nr 5: Mielone z dodatkami

Tradycyjne mielone nadal cieszy się dużą popularnością wśród Polaków. Możesz je przyrządzić wykorzystując to, co zostało w lodówce po dużej imprezie - resztki wędlin, kurczaka z rosołu i ugotowane na miękko warzywa. Oryginalnym pomysłem jest również przygotowanie mielonego z całym, ugotowanym jajkiem w środku. Wystarczy otoczyć je dobrze doprawionym mięsem i usmażyć. Zaskoczenie gości gwarantowane!

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

wszystkie
5
60 min
1
15 min
1

Polecane artykuły

14
Ewa gotuje Lekkie przepisy na wiosenne dania w kuchni Ewy Wachowicz

Jeżeli brakuje ci pomysłu na wiosenne dania, koniecznie zerknij do przepisów, które pojawiły się w 513. odcinku programu "Ewa gotuje". Nie mogło za...

4
Informacje 15 najlepszych ciast z rabarbarem. Tylko proste przepisy

Najlepsze desery to takie, które szybko i łatwo się przygotowuje. Oczywiście muszą świetnie smakować i zawierać składniki dobrej jakości. Takie są...

68
Informacje Kuchnia gruzińska bez niej jest niekompletna. Chroni serce i wspiera pracę mózgu

Kolendra to cytrusowo-pikantna przyprawa, która regularnie gości w wielu polskich kuchniach. Nic w tym dziwnego - nie dość, że idealnie podkreśla s...

13