Pięć dietetycznych mitów, w które wszyscy wierzą

Z odchudzaniem wiąże się ogromna ilość przekonań, które w wielu przypadkach okazują się zwykłym mitami. Zobaczcie, jak się odchudzać mądrze i nie wpaść w pułapkę „mądrych rad", które - zamiast ułatwiać - utrudniają zrzucanie nadmiernych kilogramów.

Wielu osobom dieta kojarzy się z wyrzeczeniami i nieustannym odmawianiem sobie przyjemności. Aby przekonać się, czy rzeczywiście tak musi być, postanowiliśmy zrewidować kilka popularnych mitów na temat odchudzania.


Mit pierwszy: Desery są zakazane!

W odchudzaniu jest miejsce także na produkty słodkie czy ulubione przekąski. Ważne jest jednak, by je dobrze wybierać i z nimi nie przesadzać. Można wybierać mniejsze porcje, mniej tłuste i słodkie wersje swoich ulubionych łakoci i nie jeść ich zbyt często. Dieta nie musi się kojarzyć z głodowaniem i brakiem przyjemności jedzenia!

Niskokaloryczne przepisy na desery to świetny pomysł dla osób, które nie potrafią zrezygnować ze swoich ulubionych słodkości, a równocześnie wiedzą, że w ich przypadku dobrze byłoby zrzucić kilka kilogramów. Książka kucharska zawiera zarówno przepisy na desery na zimno, jak i pyszne wypieki.

Wiele osób nie jest w stanie wytrwać na swojej diecie odchudzającej dlatego, że nie potrafią odmówić sobie porcji ulubionych lodów czy czekolady. To prowadzi do poczucia winy i - w efekcie - do porzucania wybranej diety. A przecież jeśli wybierze się niewielką porcję, włączy się ją do diety i przeliczy kalorie, wcale nie musi zaburzyć dietetycznego planu. Nie poddawajmy się tak łatwo!

 

Zobacz też: 12 przepisów na zdrowe desery

To prawda, że zbyt dużo tłuszczu w diecie szybciej doprowadzi do nadwagi niż nadmiar węglowodanów, bo tłuszcze to bardzo skoncentrowany nośnik energii. Jednak zarówno nadmierne ilości tłuszczy, jak i cukrów czy białek, może doprowadzić do problemów z wagą. Jeśli jemy więcej kalorii niż spalamy - czy to będą kalorie z batoników czy z mięsa - prędzej czy później nasza łazienkowa waga zacznie pokazywać coraz wyższe wartości.

Produkty o obniżonej wartości tłuszczu lub wręcz go pozbawione, niekoniecznie zawierają mniej kalorii niż ich odpowiedniki pełno- czy półtłuste. Gdy z jedzenia wyciąga się tłuszcz, zabiera się też wiele smaku. Producenci często starają się to nadrobić i dodają do niego wtedy dodatkowy cukier czy substancje wzmacniające smak i zapach. Przed kupieniem produktu reklamowanego jako "bez tłuszczu", warto spojrzeć na jego zawartość kaloryczną i skład.

 

Zobacz też: Kawa z masłem - nowy sposób na odchudzanie

Zacznijmy od tego, że sama woda nie sprawi, że nagle zaczniemy chudnąć. Do tego trzeba stosować zdrową dietę o zawartości energetycznej niższej niż ilość zjadanych kalorii i nie zapominać o aktywności fizycznej. Woda na pewno nie zaszkodzi, bo zawiera dokładnie zero kalorii. Może też trochę pomóc, jeśli sięgamy po szklankę wody zamiast po coś słodkiego.

Czy faktycznie jest nam potrzebne 8 szklanek? Tak naprawdę nie ma badań potwierdzających akurat tę ilość. Zapotrzebowanie na wodę może być różne u różnych osób, zależy ono od płci, trybu pracy, wysiłku fizycznego, a nawet temperatury otoczenia. Nie zapominajmy, że dostarczamy sobie wody także poprzez jedzenie. Najlepiej jest pić - wodę, nie słodzone napoje, nawet jeśli są dietetyczne - po prostu wtedy, kiedy czujemy pragnienie.

 

Zobacz też: Jak można wykorzystać wodę po ogórkach kiszonych?

To prawda, że w czasie jedzenia i trawienia spalamy część przyjętych kalorii. Niestety, spalenie od razu wszystkiego (nie mówiąc już o większych ilościach!) jest niemożliwe. Jedynym wyjątkiem jest woda, która zawiera dokładnie zero kalorii.

 

Zobacz też: Jak bezboleśnie wyeliminować cukier z diety?

Tak naprawdę diety wysokobiałkowe na dłuższą metę mogą okazać się szkodliwe dla zdrowia u niektórych osób, według American Heart Association. Taka dieta zazwyczaj wiąże się z przyjmowaniem zwiększonej ilości tłuszczy zwierzęcych, bo mięso jest najbogatszym źródłem białka. Ich skuteczność wynika głównie z tego, że ograniczają ilość przyjmowanych kalorii. Zdrowszą alternatywą byłaby jednak dieta dostarczająca zarówno tłuszczy, jak i węglowodanów i białek. Wszystkiego w odpowiednich ilościach.

Zjadanie dwukrotnie więcej białka niż zalecane dzienne spożycie (czyli znane z opakowań RDA - Recommended Dietary Allowances) sprawia, że spalamy tłuszcz szybciej i nie tracimy masy mięśniowej - oczywiście, jeśli w czasie odchudzania trzymamy się diety i ćwiczeń. Uwaga! Dalsze zwiększanie dawki białka wcale nie daje lepszych efektów. A ocenia się, że w Polsce już spożywamy 1,5-2 razy więcej białka, niż wynosi norma.

 

Zobacz też: Sześć naturalnych zamienników cukru

Zobacz też: Tych produktów nie jedz na pusty żołądek!

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Dania główne Placki z młodej kapusty

Jeśli uwielbiasz placki ziemniaczane lub te zrobione z cukinii, koniecznie mu...

Odsłon: 318

15 min
3
Dania główne Kurczak z grilla

tym razem grillowany był kurczak, udko było pyszne, zdecydowanie lepsze niż t...

Odsłon: 109

15 min
3
15 min
3

Polecane artykuły

Informacje Odkryj zapomniane przepisy z kajetu babci. Rumianek - właściwości i zastosowanie w kuchni

Rumianek to jedno z najpopularniejszych ziół goszczących w polskich domach. Uchodzi on nie tylko za skuteczny lek na rozmaite dolegliwości, ale rów...

1
Informacje Możesz zrobić oliwę, pastę do kanapek lub syrop. Jak wykorzystać stokrotki w kuchni

Polacy kochają przyozdabiać swoje tarasy i balkony roślinami, wśród których szczególną popularnością cieszy się stokrotka. Co to za kwiat i czym za...

3
Ewa gotuje Ewa gotuje: Chleb na zakwasie żytnim, biała kiełbasa i kalafior z grilla, ciasteczka ryżowe

Zastanawiacie się jakie pyszności zaserwować z grilla bliskim i znajomym? Ewa Wachowicz w autorskim programie "Ewa gotuje" podzieli się z widzami z...

1
Informacje Przewodnik po serach pleśniowych. Możesz tego nie wiedzieć

Sery pleśniowe cieszą się dużym zainteresowaniem, choć mówi się, że do ich jedzenia trzeba dojrzeć. Rzeczywiście przysmak mało komu smakuje za pier...

4