Sezon na truskawki

Olej rzepakowy: sprawdzamy, co naprawdę zawiera

Nasz kraj jest jednym z największych w Unii Europejskiej producentów oleju rzepakowego. Olej ten przez niektórych nazywany jest oliwą Północy, ale porównanie nie jest do końca trafne, bo jeśli przyjrzeć się zawartości obydwu, okazuje się, że olej rzepakowy pod wieloma względami wypada o wiele lepiej.

Fot. Olej rzepakowy ma idealną proporcję kwasów omega-6 do omega-3 / 123RF/Picsel

 

Partnerem publikacji jest Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju

 

Cenne źródło kwasów omega

Olej rzepakowy jest wyjątkowy, ponieważ wyróżnia go idealna z punktu widzenia żywieniowego proporcja kwasów tłuszczowych nienasyconych omega-6 do omega-3 - wynosi ona 2:1. Stanowią one blisko 30 proc. składu oleju: 20 proc. to kwas linolowy (omega-6), a 10 proc. - alfa-linolenowy (omega-3). W oliwie te proporcje są dużo mniej korzystne, a kwas omega-3 stanowi zaledwie 1 proc. jej składu, czyli aż 10 razy mniej niż w naszym rodzimym oleju rzepakowym i to zarówno w tym tłoczonym na zimno, jak i rafinowanym. Już dwie łyżeczki tego oleju pokrywają dzienne zapotrzebowanie dorosłej osoby na kwasy omega-3, których, ze względu na niskie spożycie ryb w naszej diecie, mamy deficyty. W dodatku zawiera on najmniej spośród wszystkich olejów roślinnych niekorzystnych dla naszego zdrowia nasyconych kwasów tłuszczowych. Podczas gdy w oleju rzepakowym stanowią one 7 proc. całej zawartości, oliwa ma ich aż 15 proc.

Wpływ nienasyconych kwasów tłuszczowych na organizm człowieka

Kwasy ALA (omega-3) i LA (omega-6) są kwasami niezbędnymi, inaczej - egzogennymi, czyli nie mogą zostać wyprodukowane samodzielnie przez organizm, muszą być dostarczone wraz z pożywieniem, a są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Pomagają utrzymać właściwy poziom cholesterolu we krwi, wzmacniają naczynia krwionośne i serce oraz łagodzą stany zapalne. Właściwy udział tych kwasów tłuszczowych w diecie zmniejsza również ryzyko wystąpienia nowotworów, przede wszystkim piersi i jelita grubego. W dodatku łagodzi objawy chorób Alzheimera, Parkinsona oraz depresji.

Naturalne źródło witamin

Prócz cennych nienasyconych kwasów tłuszczowych, w oleju rzepakowym odnajdziemy również witaminy. Produkt ten jest naturalnym źródłem witamin E i K. Olej rzepakowy ma największą spośród popularnych olejów zawartość tokoferoli, czyli organicznych związków chemicznych, z których wiele ma aktywność witaminy E. Podobne ilości występują w oleju lnianym, a większe - w rzadko stosowanych olejach, na przykład oleju z czarnej porzeczki. Tymczasem są one silnymi antyoksydantami. Spożywanie witaminy E może zatem chronić przed rozwojem choroby miażdżycowej, a także spowalniać starzenie się skóry. Najwyższą zawartość tokoferoli mają oleje tłoczone na zimno.
Olej rzepakowy ma również najwyższą zawartość witaminy K - całkowite zapotrzebowanie na nią pokryjemy już spożywając cztery łyżki oleju rzepakowego dziennie. Podstawową funkcją tej witaminy jest udział w procesie krzepliwości krwi. Działa również profilaktycznie i leczniczo na osteoporozę. Witamina K jedynie w naturalnej postaci wykazuje właściwości zdrowotne, dlatego warto spożywać ją wraz z olejem, szczególnie że obydwie te witaminy (E i K) rozpuszczają się właśnie w tłuszczach.

Warto na koniec wspomnieć, że olej rzepakowy ma wysoki punkt dymienia, wynoszący nawet 240 stopni Celsjusza. To oznacza, że można na nim bezpiecznie smażyć, gdyż dopiero powyżej tej temperatury tłuszcz zaczyna rozpadać się na szkodliwe związki i tracić swoje wartości odżywcze.

 

Partnerem publikacji jest Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju
Sfinansowano z Programu Promocji Roślin Oleistych


materiały promocyjne

 

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Desery Lody w waflu

Lody przygotowane z przepisu KORAL oto link do przepisu; https://smaker.pl/pr...

Odsłon: 2086

15 min
24
Sałatki Prosta sałatka grillowa

Sałatki grillowe powinny być proste, łatwe do zrobienia i błyskawiczne. Urozm...

Odsłon: 55

15 min
2
15 min
14

Polecane artykuły

Informacje Babcia robiła najlepszą szczawiową. W sezonie robię z niego pesto, dodaję do makaronu i sałatek

Szczaw to jedno z tych warzyw, które niezwykle kojarzą się z dzieciństwem. Szczawiowa była wtedy prawdziwym przysmakiem. Nadal to jedno z najlepszy...

7
Informacje Zielona moc wiosny. Groszek zielony na 6 sposobów

Wiosna to idealny czas, aby cieszyć się pełnią smaków i korzyści, jakie oferuje wiele warzyw. Zielony groszek jest jednym z nich. To niepozorne wa...

7