Oczyszcza organizm, pomaga przy dnie moczanowej. Jak zrobić napar z liści brzozy?

Brzoza to drzewo, które zaskakuje swoim prozdrowotnym działaniem na ludzki organizm. Mało kto wie, że jej liście mogą być bardzo cennym źródłem składników odżywczych. Dowiedz się, jak przygotować napar z liści brzozy i czy pomoże także tobie?

Na co pomaga napar z liści brzozy? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Napar z liści brzozy może przynieść ulgę osobom, które cierpią na różnego rodzaju stany zapalne lub potrzebują pomocy w kwestii odchudzania. Poznaj tajemnicze właściwości tego niedocenionego specyfiku.

Jakie właściwości lecznicze mają liście brzozy?

Działanie lecznicze liści brzozy wynika z ich bogactwa w składniki aktywne, witaminy i minerały. Możemy w nich znaleźć flawonoidy, sole mineralne, żywice, witaminę C, prowitaminę K, kwasy organiczne, związki triterpenowe, garbniki katechinowe oraz olejki eteryczne. Zawierają także związki potasu, wapnia, żelaza, manganu, magnezu oraz cynku. W młodych listkach dodatkowo znajdziemy saponiny.

Które liście są najlepsze na napar?

Najlepsze liście na napar zbierane są w miejscach oddalonych od dużych miast i ruchliwych dróg. To w nich kumulują się zanieczyszczenia. Z tego powodu nie każde liście mogą przynieść nam korzyści zdrowotne. Jeśli nie mamy dostępu do drzew, które rosną w zacisznych miejscach, gdzie zanieczyszczenie jest małe lub go nie ma, warto przejść się do sklepu zielarskiego. Możemy w nim dostać gotowe ekologiczne produkty, dzięki którym będziemy mieli pewność, że przyjmujemy zdrowe i wartościowe substancje.

Napar można przygotować zarówno ze świeżych liści, jak i tych suszonych.

Na jakie dolegliwości pomaga napar z liści brzozy?

Napar z liści brzozy to świetny sposób na detoksykacje organizmu. Jego przyjmowanie skutkuje częstszym wydzielaniem moczu oraz potu. Oczyszczające działanie pomaga w chorobach nerek oraz leczeniu zapalenia cewki moczowej, czy pęcherza.

Napar znajdzie też swoich zwolenników wśród osób się odchudzających. Może pomóc w zwalczaniu opuchnięcia, które wynika z nadmiaru wody, utracie zbędnych kilogramów oraz przeciwdziałaniu cellulitowi. Przy systematycznym spożywaniu może nawet poprawić kondycję skóry oraz usprawnić przemianę materii.

Napar ma także działanie przeciwwirusowe oraz przeciwzapalne. Jego przyjmowanie może zmniejszać ryzyko wystąpienia w przyszłości nowotworów. Pozytywnie działa także na dolegliwości reumatyczne. Działa przeciwbólowo i może przynieść chorym ulgę. W takim wypadku poleca stosowanie się naparu nie tylko jako napoju, ale także jako okładu.

Jak stosować napar z liści brzozy?

Stosowanie naparu z brzozy należy dostosować do naszych potrzeb oraz celu, jaki chcemy osiągnąć za jego pomocą. Warto także wziąć pod uwagę nasz wiek oraz stan zdrowia. Zwróć także uwagę na opakowanie specyfiku i stopień stężenia składników aktywnych. Zależnie od produktu, który używasz, zmienia się jego dawkowanie. Zwykle przyjmuje się, że dobrze jest pić niewielkie ilości naparu (ok. 100-150 ml) przynajmniej 3 razy dziennie.

Przygotowując napar ze świeżych liści, warto pamiętać o właściwej temperaturze wody. Powinna mieć ok. 80 st. C. Ich garść należy zalać kubkiem gorącej wody i zaparzać pod przykryciem przez ok. 15 minut.

Suszone liście brzozy wymagają innego przygotowania. Dwie łyżki suszu należy zalać w garnku 0,5 l wrzącej wody. Gotuje się je przez 5 minut, a następnie odstawia do przestudzenia na 15 minut.

Kto nie powinien pić naparu z liści brzozy?

Liście brzozy wchodzą w interakcje z wieloma lekami. Z tego powodu należy zachować ostrożność przy przyjmowaniu naparu. Nie można go łączyć szczególnie z lekami, które są moczopędne. Jeśli przyjmujesz chlorotiazyd, chlortalidon, furosemid czy hydrochloratiazyd, zrezygnuj z picia naparu z liści brzozy. Ich połączenie może skutkować zwiększoną utratą wody z organizmu, finalnie prowadząc do odwodnienia. Jeśli wystąpią u ciebie takie objawy, jak zawroty głowy, czy niskie ciśnienie tętnicze krwi, skonsultuj się z lekarzem.

Naparu nie powinno się także stosować w terapii przeciwwirusowej. Jego działanie oczyszczające może sprawić, że nasz organizm będzie wydalał z siebie wszystkie substancje obce, w tym leki.

Ciąża i karmienie piersią także mogą być przeciwwskazaniem w stosowaniu naparu. Przed podjęciem kuracji warto skonsultować się z lekarzem.

Jeśli nasz organizm zareaguje na napar reakcją alergiczną, należy natychmiast przerwać kurację.

Zobacz także:

Dodaj do herbaty lub rosołu. Leczy stany zapalne, koi nerwy, wspomaga trawienie i sen

Pij na zmianę z wodą, a schudniesz. Podkręci metabolizm i przyspieszy spalanie tłuszczu

Komu nie wolno jeść szparagów? Dziwny objaw niektórzy zauważą w WC

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

wszystkie
5
Desery Szyszki z kajmaku

Deser z preparowanego ryżu i kajmaku to hit dawnych lat – choć kiedyś robiło...

Odsłon: 127

60 min
5
Desery Lody w waflu

Lody przygotowane z przepisu KORAL oto link do przepisu; https://smaker.pl/pr...

Odsłon: 868

15 min
14
15 min
6
15 min
2

Polecane artykuły

14
Ewa gotuje Lekkie przepisy na wiosenne dania w kuchni Ewy Wachowicz

Jeżeli brakuje ci pomysłu na wiosenne dania, koniecznie zerknij do przepisów, które pojawiły się w 513. odcinku programu "Ewa gotuje". Nie mogło za...

4
Informacje 15 najlepszych ciast z rabarbarem. Tylko proste przepisy

Najlepsze desery to takie, które szybko i łatwo się przygotowuje. Oczywiście muszą świetnie smakować i zawierać składniki dobrej jakości. Takie są...

68
Informacje Kuchnia gruzińska bez niej jest niekompletna. Chroni serce i wspiera pracę mózgu

Kolendra to cytrusowo-pikantna przyprawa, która regularnie gości w wielu polskich kuchniach. Nic w tym dziwnego - nie dość, że idealnie podkreśla s...

13