Sezon na truskawki

Obniża "zły" cholesterol, regeneruje błonę śluzową żołądka. Kiedy pić olej lniany – rano czy wieczorem?

Dbanie o zdrowie w wielu przypadkach zaczyna się w kuchni. To, jakie produkty lądują na naszych talerzach wpływa nie tylko na smak dań, ale i samopoczucie, a w konsekwencji na wyniki badań. Podwyższony poziom cholesterolu czy cukru to bardzo powszechny problem, jednak odpowiednia dieta pomoże ci je wyregulować. Dziś przyjrzymy się bliżej olejowi lnianemu, który ma korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Sprawdzimy, jakie ma wartości odżywcze oraz kiedy pić olej lniany – rano czy wieczorem.

Dlaczego warto pić olej lniany? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Siemię lniane w ostatnim czasie bije rekordy popularności. Chyba, każdy, kto interesuje się tematem zdrowego odżywiania słyszał o dobroczynnym wpływie nasion lnu pospolitego na organizm. Występują one w przeróżnych wariantach, dodawać można je do wody, kefiru, owsianki, czy wypieków. Warto również zwrócić uwagę na walory oleju lnianego. Zastanawiasz się, jak go stosować oraz kiedy go pić? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższym artykule. 

Sprawdź także: Najzdrowsze smarowidło do kanapek. Dlaczego warto jeść "masło bogów" i jak je przygotować?

Wartości odżywcze oleju lnianego

W oleju lnianym znajdują się niezwykle zdrowe nienasycone kwasy tłuszczowe, takie jak omega-3, omega-6 i omega-9. Jest źródłem witaminy: A, te z grupy B, E, F, a także minerałów: magnez, żelazo wapń, fosfor, miedź i cynk. Nie brakuje w nim także steroli roślinnych, które przyczyniają się do obniżenia "złego" cholesterolu we krwi oraz luteiny, która korzystnie wpływa na wzrok oraz wykazuje działanie przeciwutleniające.

Właściwości zdrowotne oleju lnianego

Olej lniany przede wszystkim polecany jest ze względu na korzystny wpływ na układ krążenia. Pomaga obniżyć poziom "złego" cholesterolu we krwi, reguluje ciśnienie krwi, zapobiega rozwojowi miażdżycy oraz chorób serca, co więcej wspiera jego prawidłową pracę. Pozytywnie  wpływa również na układ neurologiczny, zaleca się go do stosowania w celu zapobiegania chorobie Alzheimera oraz przypisuje się mu działanie przeciwdepresyjne. Pomaga także poprawić pamięć oraz wspiera koncentrację, dlatego jest polecany dla uczniów oraz osób wykonujących pracę umysłową. 

Ponadto olej lniany jest źródłem antyoksydantów, wspiera walkę organizmu ze szkodliwym działaniem wolnych rodników, a także wykazuje działanie przeciwnowotworowe oraz przeciwstarzeniowe. Picie oleju lnianego zalecane jest także kobietom, które zmagają się z bolesnymi miesiączkami, PMS, a także pomaga łagodzić dolegliwości związane z okresem menopauzy.

Co ciekawe, olej ten może także pozytywnie wpłynąć na redukcję masy ciała, reguluje metabolizm, dlatego polecany jest osobą na diecie odchudzającej. Dodatkowo pomaga budować tkankę mięśniową, dlatego będzie odpowiedni dla osób, które chcą kształtować swoją sylwetkę. 

Kiedy pić olej lniany – rano czy wieczorem?

Do czego można używać oleju lnianego? Przede wszystkim należy pamiętać, że powinien być stosowany jedynie na zimno, nie należy na nim smażyć, ani go podgrzewać. Możesz dodawać go do sałatki, śniadaniowego twarożku, polać nim pieczywo oraz gotowane, lub pieczone warzywa, lub stosować jako suplement diety. Bezpieczną i zalecaną dawką będzie od jednej do czterech łyżek na dzień. Taka kuracja nie powinna trwać dłużej niż pół roku, po tym czasie zaleca się zrobienie przerwy. Poleca się picie oleju lnianego na noc, ma on wspomóc spalanie tkanki tłuszczowej. Niektórzy rekomendują natomiast stosowanie oleju lnianego na czczo. Warto pamiętać, aby nie pić go wraz z lekami. 

Nie wszyscy wiedzą o tym, że olej lniany może być stosowany zewnętrznie na skórę, pomaga ją nawilżyć oraz działa łagodząco na podrażnienia. Można używać go również jako produkt do olejowania włosów, dzięki niemu będą miękkie, odżywione i pełne blasku. 

Źródła: medonet.pl, izielnik.pl, smaker.pl

Autorka: Anna Hutek

Zobacz także:

To danie jest jak wehikuł czasu. Tylko babcia robiła najlepsze »

Grzybiarze smażą kurki w ten sposób. Zawsze są jędrne i chrupkie »

Obniża cukier i cholesterol we krwi. Sięgaj po liście i nasiona tej przyprawy »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Ciasta Tort truskawkowy

Tort na bazie biszkoptu mocno czekoladowego, wilgotnego przełożonego delikat...

Odsłon: 649

60 min
5
Desery Sernik na herbatnikowym spodzie

Prosty, smaczny sernik , dzisiaj na spodzie z kruchych herbatników połączonyc...

Odsłon: 558

30 min
8
Napoje Koktajl na kolację

Nasz koktajl na kolację to niezwykle zdrowa propozycja, która wspomaga detoks...

Odsłon: 85713

15 min
79

Polecane artykuły

Informacje Wystarczy szczypta do herbaty. Podkręci metabolizm, pomoże w walce z tłuszczem na brzuchu

Kubek herbaty to przyjemny poranny rytuał wielu Polaków. Możesz urozmaicić napój dodatkiem popularnej przyprawy, która pobudzi twój metabolizm do p...

134
Informacje Przepis na pyszny, wysokobiałkowy sernik kokosowy

Chcąc osiągnąć upragnione cele w zakresie zdrowia i sylwetki bardzo istotne jest, aby wprowadzać takie sposoby i rozwiązania, które działać będą dł...

0
Informacje Ukochane warzywo Włochów. Rapini - zastosowanie w kuchni i właściwości odżywcze

Kuchnia włoska jest wypełniona po brzegi świeżymi składnikami roślinnymi, a jednym z nich jest warzywo kapustne o nazwie rapini. Idealnie pasuje on...

3