Niezwykły prebiotyk i pogromca wysokiego cukru. Jak wykorzystać inulinę w kuchni?

Inulina to prebiotyk, który stał się w ostatnim czasie bardzo popularny w dietetyce. To środek dodawany do suplementów, polecany cukrzykom, odchudzającym się i osobom z większym ryzykiem zachorowania na miażdżycę. W czym jest inulina i jakie ma właściwości? Dowiedz się, jak wykorzystać inulinę w kuchni.

Choć prebiotyk występuje w wielu roślinach i warzywach, to najpopularniejsza jest inulina z cykorii | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Czy słyszałeś kiedyś o takiej substancji jak inulina? Popularny składnik suplementów to również prebiotyk. Odkryj, co to dokładnie jest, jakie właściwości ma inulina i jak wykorzystać ją w kuchni. 

Sprawdź także: Nie cieszy się popularnością, a powinna. Kasza w sam raz dla chorujących na serce i miażdżycę

Co to jest inulina?

Inulina to składnik suplementów diety, który zaleca się głównie diabetykom, osobom na diecie oraz wszystkim z większym ryzykiem wystąpienia cukrzycy, miażdżycy oraz chorób sercowo-naczyniowych. Jest wielocukrem (polisacharydem) pochodzenia roślinnego - to materiał, z którego rośliny pozyskują związki niezbędne do ich wzrostu i dojrzewania. 

Co to jest inulina? Substancja uznawana jest także za prebiotyk, czyli składnik nieulegający trawieniu, którego zadaniem jest pobudzenie korzystnych dla organizmu bakterii obecnych w jelicie grubym.

Po pozyskaniu jej z rośliny i przetworzeniu przyjmuje formę białego proszku. Następnie rozpuszcza się ją w wodzie. Składnik suplementów diety ma lekko słodkawy smak. W aptekach i sklepach zielarskich jest dostępny w sproszkowanej postaci, w tabletkach oraz kapsułkach. 

W czym jest inulina?

Wiesz już, że specyfik to materiał zapasowy tworzony w roślinnych strukturach komórkowych. W czym zatem jest inulina? Najpopularniejsza jej wersja pochodzi z cykorii - najczęściej dodaje się ją do suplementów diety oraz tabletek i kapsułek dostępnych w aptece. Natomiast naturalny prebiotyk można znaleźć też m.in. w cebuli zwyczajnej, mniszku lekarskim, topinamburze, agawie, dalii czy łopianie

Jakie właściwości ma inulina?

Inulina uznawana jest przede wszystkim za naturalny prebiotyk, który korzystnie wpływa na pracę jelit i układu pokarmowego. W związku z tym, jakie właściwości ma inulina? Cukrzykom zaleca się regularne jej przyjmowanie, ponieważ substancja działa w organizmie, zmniejszając indeks glikemiczny spożywanych produktów i cukier z nich przyswojony.  

Ponadto polisacharyd pomaga kontrolować poziom cholesterolu oraz lipidów we krwi (dlatego skierowana jest do wszystkich z większym ryzykiem zachorowania m.in. na miażdżycę), a także wspiera prawidłowy rytm wypróżnień i przeciwdziała zaparciom.

Może być stosowana jako zamiennik cukru i tłuszczów. W diecie redukcyjnej inulina zastąpi cukier (ze względu na swój słodkawy smak) oraz tłuszcze (jest mniej kaloryczna, a ma funkcje żelujące, zagęszczające). 

Inulina jako prebiotyk

Polisacharyd stosowany jest bardzo chętnie przez dietetyków. Specjaliści zalecają inulinę jako prebiotyk. Suplementowana regularnie przyczynia się do poprawienia funkcjonowania układu pokarmowego.

Pomaga w regeneracji flory bakteryjnej jelit, chroniąc narządy przed potencjalnym zakażeniem. W związku z unormowaniem pracy całego układu przyczynia się także do wzmocnienia odporności organizmu i poprawy wchłaniania wapnia. 

Jak wykorzystać inulinę w kuchni?

Wiesz już, co to jest inulina, jakie są jej główne właściwości i w jakiej formie możesz ją kupić. Pozostaje tylko pytanie, jak wykorzystać inulinę w kuchni? Na pewno może pełnić funkcję wcześniej wspomnianego słodzika, ze względu na swój słodki smak. Będzie też zastępstwem dla tłuszczu w potrawach, bo często odgrywa rolę mniej kalorycznego zagęstnika.

Ma właściwości higroskopijne i żelujące, dlatego wykorzystuje się ją do produkcji dżemów i konfitur (jako alternatywa do żelatyny, agaru lub mąki). Z powodu swojego działania będzie też rewelacyjnym składnikiem zagęszczającym zupy, sosy, budynie i galaretki. Polisacharyd jest także stabilizatorem emulsji, na przykład domowego majonezu czy piany z białek.

Jeśli chcesz ją po prostu przyjmować jako sproszkowany suplement diety, zaleca się spożywanie do dwóch łyżek inuliny dziennie. Należy ją wówczas wymieszać z letnią wodą i wypić na pół godziny przed planowanym posiłkiem.

Poniżej znajdziesz przepis na gofry z dodatkiem inuliny:

Keto gofry kakaowe z borówkami

 Keto gofry kakaowe z borówkami Zobacz przepis

Gofry z inuliną / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Zobacz także:

Pyszny obiad na kilka dni. Węgierskie leczo cukiniowo-paprykowe »

Dodaj do miodu i jedz łyżeczkę dziennie. Zastąpi garść leków »

Odchudzający dodatek do owsianki. Szybko podkręci metabolizm »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
3
Sałatki Surówka do obiadu z młodej kapusty

Prosta i szybka surówka z młodej kapusty, którą przygotujesz zaledwie w kilka...

Odsłon: 1308

15 min
25
Dania główne Pieróg tatarski

Będąc na Podlasiu jedliśmy tatarskie pierogi jeczpomaki. Spróbowałam odtworzy...

Odsłon: 9251

30 min
15

Polecane artykuły

Informacje 15 najlepszych ciast z rabarbarem. Tylko proste przepisy

Najlepsze desery to takie, które szybko i łatwo się przygotowuje. Oczywiście muszą świetnie smakować i zawierać składniki dobrej jakości. Takie są...

67
Informacje Kuchnia gruzińska bez niej jest niekompletna. Chroni serce i wspiera pracę mózgu

Kolendra to cytrusowo-pikantna przyprawa, która regularnie gości w wielu polskich kuchniach. Nic w tym dziwnego - nie dość, że idealnie podkreśla s...

2
Informacje Co na obiad w piątek bez mięsa? Proste i szybkie w przygotowaniu przepisy

Piątek to dzień, w którym wiele osób rezygnuje ze spożywania mięsa. Jedni robią to z pobudek religijnych, inni natomiast z przyzwyczajenia i nawyku...

10
Informacje Krówki tailor-made od Cukrówek – nadaj swojej imprezie wyjątkowy charakter

Jak dotrzeć do serc uczestników Twojej imprezy? Przez żołądek! W dobie wszechobecnego nurtu tailor-made – także w branży eventowej – coraz większą...

0