Naturalne sposoby na ból gardła

Jesień to czas, kiedy szczególnie łatwo o różnego rodzaju choroby i przeziębienia. Spośród wszystkich objawów, jednym z najbardziej uciążliwych jest ból gardła. Jak sobie z nim radzić? Poza lekami z apteki, możecie wypróbować również naturalne sposoby.

Walcząc z bólem gardła lub chrypką, nie musimy od razu sięgać po leki z apteki. W przypadku mniej groźnych infekcji, doskonale sprawdzą się domowe sposoby, które znały już nasze babcie. Okłady i różnego rodzaju płukanki znane są od bardzo dawna, jednak wydaje się, że w ostatnich latach nieco o nich zapomnieliśmy. Najwyższy czas odświeżyć tę wiedzę, gdyż dzięki niej możemy zaoszczędzić nie tylko sporo pieniędzy, ale również czasu. Co pomoże nam, gdy zmagamy się z nieprzyjemnym drapaniem i bólem gardła?

1. Nawilżanie

Wysuszone śluzówki sprzyjają infekcjom, dlatego powinniśmy zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy. Czasem wystarczy jedynie niewielka zmiana w naszym otoczeniu, aby uciążliwe objawy ustąpiły. Wilgotny ręcznik położony na kaloryferze lub specjalny nawilżacz powietrza, mogą rozwiązać problem. Warto również pić dużo płynów, nawet wtedy, gdy nie odczuwamy pragnienia.

2. Miód

Słodka i lepka substancja działa niczym kojący okład na bolące gardło, dzięki czemu pozwala poradzić sobie nawet z silnymi bólami. Doskonale sprawdzi się niemal każdy rodzaj miodu - od lipowego aż po spadziowy, czy też lawendowy. Roztwór przygotowany z letniej wody i miodu możemy popijać za każdym razem, gdy poczujemy nieprzyjemne drapanie w gardle.

3. Napar z szałwii

Odkażające i przeciwzapalne właściwości tego zioła znane są już od bardzo dawna. Regularne płukanie gardła naparem z suszonej lub świeżej szałwii przyniesie ulgę nawet przy ostrym i długotrwałym bólu. Należy powtarzać je kilka razy dziennie, aż do momentu ustąpienia objawów.

4. Soda oczyszczona

Sprawdza się świetnie nie tylko jako środek czyszczący lub alternatywa dla proszku do pieczenia. Roztwór przygotowany z sody oczyszczonej i letniej wody, stosowany kilka razy dziennie, doskonale poradzi sobie z infekcją gardła. Jest to znacznie bardziej skuteczne rozwiązanie, niż dosyć rozpowszechnione płukanie gardła solą. Stosując sodę oczyszczoną nie podrażnimy, ani nie wysuszymy śluzówki.

5. Sok z buraków

Doskonałe efekty przynosi również płukanie bolącego gardła sokiem z buraków. Wystarczy zaledwie szklanka świeżego soku buraczanego, wymieszana z dwiema łyżeczkami octu. Tak przygotowaną miksturą powinniśmy płukać gardło codziennie. W podobny sposób możemy stosować również sok ze świeżej kapusty.

Przepis na syrop z buraka na kaszel na INTERIA.TV.

6. Syrop z czosnku lub cebuli

Oczywiście, możecie zdecydować się na kupny syrop, jednak te przygotowywane w domu mogą okazać się równie skuteczne. Syropy z cebuli oraz czosnku sprawdzą się doskonale, gdyż ich bakteriobójcze właściwości znane są od setek lat. Dziennie wystarczy zaledwie kilka łyżeczek domowego syropu, aby wszelkie objawy przeziębienia bardzo szybko ustąpiły.

7. Ocet jabłkowy

Szklanka niegazowanej wody, wymieszana z 1/3 szklanki octu jabłkowego, będzie doskonałą płukanką, która ukoi nawet silny ból gardła. Warto jednak pamiętać, że po zakończeniu płukania, powinniśmy wypić szklankę czystej wody. W ten sposób pozbędziemy się niezbyt przyjemnego posmaku octu.

8. Olejek z drzewa herbacianego

Posiada on udowodnione działanie przeciwbólowe, bakteriobójcze i dezynfekujące. Pół łyżeczki olejku, wymieszane ze szklanką wody, doskonale sprawdzi się jako preparat do płukania gardła. Stosując olejek herbaciany musimy jednak uważać, gdyż może on powodować reakcje alergiczne. Najbezpieczniej będzie, jeśli przed płukaniem gardła wykonamy prosty test i posmarujemy skórę olejkiem. Jeśli w ciągu kilkunastu godzin nie zauważymy obrzęków ani zaczerwienień możemy go bezpiecznie stosować.

9. Herbatki ziołowe

Napary przygotowywane z różnego rodzaju ziół i roślin również mogą przynieść nam ulgę w chorobie. Popijanie w ciągu dnia herbatek przygotowanych np. z malwy, bratka, czarnego bzu, rumianku lub kwiatu lipy sprawi, że poczujemy się lepiej, a przeziębienie ustąpi szybciej. Doskonale sprawdzi się również napar z kwiatów krwawnika lub kory dębu.

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Desery Sernik Królewski

To tradycyjny polski sernik z dwoma warstwami ciasta kakaowego. Ten sernik ro...

Odsłon: 10522

30 min
40
Sałatki Młody bób z suszonymi pomidorami

Młody bób z suszonymi pomidorami. Dla mnie najlepszy bób to ten ugotowany w s...

Odsłon: 92

15 min
3
Zupy Zupa pieczarkowa z serkiem topionym

Zupa pieczarkowa z serkiem topionym jest przepyszna, kremowa i mocno grzybowa...

Odsłon: 1360

60 min
4
Śniadania Puszysty omlet serowy

Przygotowałam na dzisiejsze śniadanie omlet serowy. Omlet puszysty i bardzo s...

Odsłon: 267

15 min
6
15 min
2

Polecane artykuły

Informacje Reguluje poziom cholesterolu i pracę serca. Wolimy jako przyprawę, ale można z niej zrobić pyszny sok

Kurkuma może regulować poziom cholesterolu i wspierać pracę serca. Choć najczęściej używamy jej jako przyprawy, warto wiedzieć, że można z niej tak...

3
Informacje Młoda kapusta na 6 sposobów. Co dodać do młodej kapusty, by była smaczna?

Z czym kojarzy Wam się lato? Nam przede wszystkim z nowalijkami – rzodkiewką, szparagami, ale także… kapustą. Bo młoda kapusta to prawdziwy przysma...

22
Informacje Pistacje w kuchni. Nietypowe przepisy z wykorzystaniem tych orzechów

Pistacje to orzechy, które zachwycają nie tylko swoim smakiem, ale również bogactwem składników odżywczych i wszechstronnym zastosowaniem w przepis...

5
Informacje Tempeh – zamiennik mięsa. Czym różni się tempeh od tofu i jakie ma właściwości?

Tempeh to produkt uznawany za jeden z najbardziej wartościowych zamienników mięsa. Jako że powstaje on z soi, często mylony jest z tofu. Czym różni...

9