Ewa_Gotuje

Na ochłodę w upalne dni, dobre trawienie, ból głowy. Jak zrobić lemoniadę z lawendy?

Latem, kiedy temperatury wzrastają, warto zadbać o prawidłowe nawodnienie. Oczywiście podstawą powinno być picie wody, możesz również urozmaicić swój codzienny jadłospis w lemoniady. Nie tylko świetnie smakują, ale i mają wiele cennych właściwości prozdrowotnych. Dziś przyjrzymy się bliżej lemoniadzie z lawendy, sprawdzimy jak ją zrobić oraz jaki ma wpływ na organizm.

Dlaczego warto pić lemoniadę lawendową? | Fot.123RF/CanvaPro

Spis treści:

Jeżeli uwielbiasz zapach lawendy, a swoje wakacje najchętniej spędziłbyś na południu Francji, ten napój będzie idealny dla ciebie. Nie tylko smakuje rewelacyjnie, ale i świetnie wygląda. Warto przygotować go na letnie imprezy w gronie przyjaciół i rodziny, goście z pewnością będą zachwyceni. Tymczasem, sprawdź, jakie właściwości ma lemoniada z lawendy oraz jak ją zrobić. 

Sprawdź także: Szybko pozbędziesz się wzdęć i nudności. Jak przygotować wodę z imbirem?

Jakie właściwości ma lemoniada z lawendy?

Lemoniada lawendowa przygotowywana jest oczywiście na bazie suszonych kwiatów lawendy oraz cytryn. Lawenda znana jest przede wszystkim ze swojego zapachu, który zawdzięcza olejkom eterycznym. Kwiaty tej rośliny znane są ze swojego kojącego wpływu na układ nerwowy, pomagają się wyciszyć, redukują stres oraz ułatwiają zasypianie. Może być także dobrym rozwiązaniem dla osób, które borykają się z migrenowymi bólami głowy. 

Niewiele osób wie o tym, że kwiaty lawendy korzystnie wpływają na układ pokarmowy, wspierają prawidłowe trawienie. Będzie pomocna przy zaparciach oraz wzdęciach. Lawenda ma także właściwości rozkurczowe, dzięki czemu może pomóc na bóle brzucha i bóle miesiączkowe. Kwiaty lawendy mogą być także wykorzystywane do zrobienia płukanki na bolące gardło, pomoże ona zmniejszyć stan zapalny oraz złagodzi ból, będzie mieć również działanie antyseptyczne. 

Cytryna znana jest przede wszystkim z zawartości witaminy C, która świetnie wpływa na układ odpornościowy. Owoce te są również źródłem antyoksydantów, które pomagają w walce z wolnymi rodnikami, działają przeciwnowotworowo, a także pomagają opóźnić procesy starzenia. Niewiele osób wie, że cytryny korzystnie wpływają również na trawienie. Wpływają również korzystnie na urodę, pomagają zadbać o kondycję skóry. 

Jak zrobić lemoniadę z lawendy?

Przygotowanie lemoniady z lawendą jest banalnie proste. Będziesz potrzebować: półtora litra wody niegazowanej, dwie łyżeczki suszonych kwiatów lawendy, cytrynę, limonkę oraz kostki lodu. Jeżeli lubisz słodkie napoje, możesz dodać dwie łyżeczki miodu, erytrytolu lub ksylitolu. Kilka gałązek świeżej lawendy dla ozdoby. 

Cytrynę wyparz, przekrój na pół, z jednej części wyciśnij sok, drugą pokrój w plasterki. To samo zrób z limonką. Wsyp lawendę do kubka i dolej ok. 125 ml wrzącej wody, odstaw na kwadrans. Kiedy nieco przestygnie, napój przez sitko, dodaj wybrany słodzik i dokładnie wymieszaj. Do dzbanka wlej resztę wody, dodaj lawendowy wywar, wlej sok z limonki i cytryny, dodaj plastry owoców oraz kilka gałązek lawendy dla ozdoby. 

Źródła: poradnikzdrowie.pl

Autor: Anna Hutek

Zobacz także:

Zielony koktajl od Ewy Wachowicz. Pomoże „wymieść” toksyny z organizmu i wspomoże odchudzanie »

Przejadły ci się lody? Spróbuj tego chłodnego deseru, który je zastąpi »

Nie obieraj, a jeśli obierzesz, nie wyrzucaj. Zaskakujące właściwości skórek z ziemniaków »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

wszystkie
5
60 min
1
15 min
1

Polecane artykuły

14
Ewa gotuje Lekkie przepisy na wiosenne dania w kuchni Ewy Wachowicz

Jeżeli brakuje ci pomysłu na wiosenne dania, koniecznie zerknij do przepisów, które pojawiły się w 513. odcinku programu "Ewa gotuje". Nie mogło za...

4
Informacje 15 najlepszych ciast z rabarbarem. Tylko proste przepisy

Najlepsze desery to takie, które szybko i łatwo się przygotowuje. Oczywiście muszą świetnie smakować i zawierać składniki dobrej jakości. Takie są...

68
Informacje Kuchnia gruzińska bez niej jest niekompletna. Chroni serce i wspiera pracę mózgu

Kolendra to cytrusowo-pikantna przyprawa, która regularnie gości w wielu polskich kuchniach. Nic w tym dziwnego - nie dość, że idealnie podkreśla s...

13