Sezon na truskawki

Mąka, która jest lepsza od oliwy i mleka

Amarantus, nazywany także szarłatem, to jedna z najstarszych roślin uprawianych przez człowieka; archeologowie odkryli dowody na jego uprawę już 4 tysiące lat przed naszą erą. Przez wieki zapomniana, teraz powraca, a nazywana bywa wręcz „zbożem XXI wieku".

Fot. 123RF/Picsel

Dla przodków Indian żyjących na terenie obecnego północno-zachodniego Meksyku, amarantus był rośliną świętą, składaną w ofierze bogom deszczu i wojny. Majowie i Inkowie jedli go na co dzień.

Do Polski szarłat trafił w latach 90. ubiegłego wieku. Od tamtej pory wiedza na temat uprawy i przechowywania szarłatu jest u nas rozwijana. Amarantus jest uprawiany na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i Mazowszu.

Właściwości amarantusa

Amarantus zawiera duże ilości cennego, łatwo przyswajalnego białka. Jego skład jeśli chodzi o białko jest lepszy niż mleka krowiego. Zarówno amarantus jak i mleko mają zbliżony do idealnego skład (przy idealnej wartości biologicznej białka, takiej jak w białku jaja kurzego, wynoszącej 100, mleko ma 73-77, a amarantus 75-79).

Amarantus ma też sporo błonnika, dwukrotnie więcej niż pszenica. Błonnik pozwala na zwiększenie wydalania cholesterolu z organizmu i hamowanie jego biosyntezy w wątrobie. Korzystnie wpływa na działanie układu pokarmowego.

Amarantus vs. pszenica

amarantus a pszenica właściwości


Co ciekawe, amarantus ma w sobie największą spośród zbóż ilość tłuszczu - zawiera go aż 7,2 proc. W porównaniu z pszenicą, która ma 1,8 proc., jest to naprawdę dużo. Ilość wapnia w pszenicy to 44 mg w 100 g, a w amarantusie aż 221 mg/100 g. Także żelaza jest więcej, bo 15 mg/100 g w porównaniu z 4 mg/100 g. Ma nieco mniej węglowodanów niż inne znane rośliny zbożowe.

Pobierz aplikację smaker

Amarantus lekiem na...

W swoim składzie zawiera też substancję o nazwie skwalen. Jest to rodzaj lipidu, który działa antyoksydacyjnie, przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Potwierdzono naukowo, że pobudza układ odpornościowy, korzystnie wpływa na szpik kostny i węzły chłonne. Chroni skórę przed działaniem czynników zewnętrznych. Rozpuszcza i ułatwia usuwanie z organizmu zanieczyszczeń przemysłowych. Skwalen jest obecny w olejach roślinnych i w wątrobie rekinów i wielorybów. W amarantusie jego stężenie jest dziesięciokrotnie wyższe niż w oliwie z oliwek.

Przy spożyciu 18 g oleju z amarantusa (to ok. 600 mg skwalenu) na dobę poziom cholesterolu całkowitego spadł u badanych o 20 proc, a cholesterolu LDL („złego cholesterolu") o 25 proc. Nieco zwiększyła się ilość „dobrego cholesterolu". Całkowity poziom trójglicerydów spadł o 37 proc. Wszyscy badani oprócz tego stosowali przeciwmiażdżycową dietę. Ci, którzy oprócz niej nie stosowali amarantusa, mieli o połowę gorsze wyniki (spadek „złego cholesterolu" o 12 proc.).

Naukowcy udowodnili, że może zapobiegać chorobie niedokrwiennej serca, obniżać poziom cholesterolu we krwi, a także opóźniać proces starzenia się komórek. Ma właściwości zwalczające wolne rodniki. W badaniach na szczurach amarantus zapobiegał uszkodzeniom wątroby.

Amarantus korzystnie wpływa na ciśnienie tętnicze i glikemię, a więc może zapobiegać nadciśnieniu i cukrzycy. W badaniach na szczurach z cukrzycą poziom glukozy we krwi po suplementacji amarantusem spadł o 77 proc. (w przypadku suplementacji ziarnami) i o 81 proc. (przy suplementacji olejem).

Ma również właściwości chemoprewencyjne, co znaczy, że spowalnia proces rozwoju raka. A to dzięki zawartym w nim sterolom roślinnym, działającym też antymutagennie i korzystnie wpływającym na profil lipidowy krwi. Działanie przeciwnowotworowe jest silniejsze niż działanie soi.

Amarantus jest zalecany osobom starszym, kobietom w ciąży, osobom chorym na anemię, a także z zaburzeniami dotykającymi tkanki kostnej. Dobrą wiadomością dla osób chorych na celiakię jest fakt, że amarantus zawiera gluten w ilości dopuszczalnej dla produktów bezglutenowych (poniżej 20 ppm).

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!

Mąka z amarantusa

Mąką z amarantusa różni się od zwykłej tym, że łatwiej się rozpuszcza i zatrzymuje wodę, słabiej wyrasta. Łatwiej więc ją z czymś wymieszać, ale może wymagać większej ilości płynu.

Niestety, amarantus przez wysoką zawartość tłuszczu, łatwiej się utlenia, a produkty z niego zrobione będą szybciej jełczały. Najlepiej przechowywać taką mąkę w szczelnym pojemniku w lodówce.

Olej z amarantusa

W oleju z amarantusa znajdują się:

- kwas linolowy,
- kwas oleinowy,
- kwas linolenowy,
- kwas palmitynowy,
- kwas stearynowy,
- kwas arachidowy,
- kwas lignocerynowy,
- kwas mirystynowy.

Są to kwasy nienasycone (z wyjątkiem kwasu palmitynowego, stearynowego, arachidowego, lignocerynowego, mirystynowego, które stanowią niewielki odsetek), korzystne dla zdrowia. Dłuższe przechowywanie oleju z amarantusa nie odbijało się negatywnie na jego składzie. Zaobserwowano jednak niewielkie obniżenie zawartości kwasów tłuszczowych.

Weź udział w Wielkim Konkursie Urodzinowym.

Co miesiąc nowa szansa na nagrody!

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

30 min
4
30 min
32
15 min
2
Dania główne Młoda kapusta z pieczarkami

Młoda kapusta z pieczarkami i kiełbasą duszona na szybko jako dodatek do obia...

Odsłon: 216

30 min
5
Ciasta Tarta owocowa z kremem mascarpone

Proste ciasto z truskawkami na bazie kruchego spodu z pysznym kremem kakaowym...

Odsłon: 264

60 min
6
Desery Naleśniki z serem i truskawkami

W sezonie na truskawki proponujemy skromny i smaczny deser -naleśniki z serki...

Odsłon: 264

30 min
5

Polecane artykuły

Informacje Wystarczy szczypta do herbaty. Podkręci metabolizm, pomoże w walce z tłuszczem na brzuchu

Kubek herbaty to przyjemny poranny rytuał wielu Polaków. Możesz urozmaicić napój dodatkiem popularnej przyprawy, która pobudzi twój metabolizm do p...

128
Informacje Przepis na pyszny, wysokobiałkowy sernik kokosowy

Chcąc osiągnąć upragnione cele w zakresie zdrowia i sylwetki bardzo istotne jest, aby wprowadzać takie sposoby i rozwiązania, które działać będą dł...

0
Informacje Ukochane warzywo Włochów. Rapini - zastosowanie w kuchni i właściwości odżywcze

Kuchnia włoska jest wypełniona po brzegi świeżymi składnikami roślinnymi, a jednym z nich jest warzywo kapustne o nazwie rapini. Idealnie pasuje on...

3