Likier z kukułek. Smak cukierków z dzieciństwa

Kojarzysz cukierki kukułki, czyli nadziewane karmelki? To kultowe polskie słodycze, które nadal cieszą się dużym zainteresowaniem. Nie każdy wie, że można z nich przygotować smaczny domowy trunek. Poznaj przepis na to, jak zrobić likier z kukułek.

Jak zrobić likier z kukułek? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Likiery przygotowywane ze znanych słodyczy cieszą się dużym zainteresowaniem. Trudno się temu dziwić - kto nie lubi słodkiego, gęstego likieru przygotowanego w domowych warunkach? To świetny przysmak, nie tylko od święta. Dzisiaj podpowiemy, jak zrobić likier z kukułek - cukierków znanych nie tylko z dzieciństwa. Przy okazji opowiemy trochę ciekawostek na temat tych kultowych polskich słodyczy. 

Sprawdź także: Gdy pijesz to smoothie, ochota na słodycze przechodzi. Ma tylko 2 składniki

Kukułki - co to za cukierki?

Kukułki to brązowe, karmelowe cukierki z białymi paseczkami i z ciemnym nadzieniem. Jedne z pierwszych kukułek, które sprzedawano komercyjnie, powstały w 1953 roku w fabryce cukierków Pszczółka. Wtedy zaczęto produkować legendarne kakaowe cukierki z nutką alkoholu. 

Cukierki były jednak znane jeszcze przed wojną. Wówczas sprzedawano je przede wszystkim w dużych, metalowych puszkach. Kukułki tak naprawdę od lat nie zmieniają swojego smaku. Ten charakterystyczny aromat karmelu to coś, co wyróżnia je na tle innych słodyczy. Nie sposób nie wspomnieć o intensywnie kakaowym nadzieniu. Dziś do najpopularniejszych należą między innymi te produkowane przez firmę Wawel.

Jak zrobić likier z kukułek? 

Kukułki to pyszne cukierki na poprawę humoru, ale nie tylko. Będą bazą do stworzenia pysznego likieru. W internecie można znaleźć mnóstwo przepisów na alkoholowy przysmak. Jak zrobić likier z kukułek? Nie będzie to wcale takie trudne, jak się wydaje. Mamy dla ciebie proste i ekspresowe w realizacji przepisy. Będą ci potrzebne między innymi mleko skondensowane niesłodzone, oczywiście cukierki kukułka, wódka lub rum.

Przygotowany z takich produktów likier jest bardzo smaczny i charakteryzuje się wyraźnym posmakiem ulubionych cukierków. Warto przelać go do dekoracyjnych butelek i obdarowywać bliskich, na przykład na święta czy uroczystości. Pamiętaj, że jest to napój alkoholowy, więc należy go spożywać sporadycznie i w małych ilościach.

Likier z kukułek - przepis podstawowy

Chcesz przygotować likier z kukułek? Przepis podstawowy jest wręcz banalny w realizacji. Będziesz potrzebować tylko trzech składników. Po przygotowaniu likieru nie musisz długo czekać na to, aby składniki się przegryzły. 

Składniki

  • pół litra mleka skondensowanego niesłodzonego,
  • 300 g cukierków kukułka,
  • 250 ml wódki lub wódki wymieszanej z rumem. 

Cukierki kukułki rozpakuj i wsyp je do garnka. Wcześniej możesz je potłuc na mniejsze kawałki. Im będą mniejsze, tym szybciej się rozpuszczą. Następnie wlej do garnka mleko skondensowane. Całość bardzo powoli podgrzewaj i ciągle mieszaj. Uważaj, aby nic się nie przypaliło. Gdy masa będzie rozpuszczona i ostudzona, dodaj do niej wódkę. Wszystko dokładnie wymieszaj. Likier właściwie jest już gotowy. Możesz go przelać do szklanych butelek i szczelnie zamknąć. Przysmak koniecznie przechowuj w lodówce. Przed nalaniem do kieliszków czy dodaniem do deseru, dokładnie wstrząśnij butelką. 

Czy zamiast wódki można dodać do likieru kukułkowego whisky? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wódka wydaje się tutaj najlepszym składnikiem, gdyż jest neutralna w smaku. Nie zmieni zatem aromatu kukułek, które w tym przepisie są kluczowe. Jeżeli jednak jesteś fanem whisky, to możesz spróbować ją dodać. Być może w połączeniu z kukułkami będzie ci smakować po prostu idealnie. 

Likier z kukułek - przepis z dodatkiem wody 

Klasyczny przepis na likier z kukułek nie zawiera w swoim składzie wody. Możesz także spróbować przepisu na nieco rozcieńczony likier, ale za to na mocniejszym alkoholu.

Składniki

  • 300 g cukierków kukułek,
  • szklanka wody,
  • szklanka spirytusu,
  • 400 ml skondensowanego mleka niesłodzonego. 

Na początek zagotuj wodę w rondelku. Wrzuć kukułki i mieszaj dokładnie do czasu, aż cukierki dobrze się rozpuszczą. Uważaj, żeby cukierki się nie przypaliły i nie przykleiły do dna garnka. Mleczko zagotuj. Wszystko zostaw do całkowitego ostudzenia. Gdy masa będzie zimna, bardzo cienkim strumyczkiem dodaj spirytus, cały czas dobrze mieszając. Wlej likier do butelek, zakręć i wstaw do lodówki na całą noc. Na drugi dzień likier z kukułek będzie gotowy do picia. Przed spożyciem wstrząśnij butelką. 

Najprostszy likier z kukułek bez mleka 

Czy da się przygotować pyszny likier z kukułek bez mleka? Oczywiście, że tak, choć nie będzie to już do końca likier, a bardziej wódka kukułkowa. Wystarczy ci około 600 g cukierków kukułek i spirytusu. Po prostu wsyp cukierki do szklanej butelki i zalej je alkoholem. Zamieszaj i odstaw zacienione miejsce i od czasu do czasu potrząsaj. Cukierki same rozpuszczą się w spirytusie. Możesz taki napój pić niemal od razu. Najlepiej jednak poczekać około dwóch tygodni, regularnie wstrząsając butelką. 

Likier kukułka z żółtkami 

Mamy dla ciebie jeszcze bardzo nietypowy przepis. Tym razem oprócz cukierków kukułka, mleczka skondensowanego i wódki, dodaj także żółtka. 

Składniki

  • 300 g cukierków kukułka,
  • 250 g mleka skondensowanego niesłodzonego,
  • 250 g wódki 40%,
  • 5 żółtek. 

Cukierki rozdrobnij za pomocą blendera albo po prostu krojąc je na drobne kawałki ostrym nożem. Najlepiej, aby były bardzo dokładnie pokruszone. Przełóż je do garnka i dodaj żółtka oraz mleczko skondensowane. Podgotuj wszystko, ale nie doprowadzaj do wrzenia. Wszystko mieszaj bardzo energicznie, by masa się nie przypaliła i nie przywarła do dna garnka. Na koniec cały czas mieszając, powoli wlewaj wódkę, utrzymując nie za wysoką temperaturę. Następnie całość ostudź, przelej do szklanej butelki i przechowuj w lodówce do kilku dni. 

Likier z kukułek to świetny pomysł na przysmak, nie tylko na święta. Możesz dodać do niego, co tylko ci się podoba. Kukułki mogą także smakować z kokosem czy na przykład z innymi cukierkami. Wszystko zależy od tego, jakie smaki preferujesz i czy chcesz zmieszać smak kukułek z innym, czy wolisz jednak cieszyć się tylko nim. Możesz pokombinować także z dodatkiem alkoholi. Wspomnieliśmy już o whisky czy rumie. Możesz także dodać burbon czy jeszcze coś innego, co bardzo lubisz. Ogranicza cię tutaj tylko twoja wyobraźnia.

Likier kukułka

 Likier kukułka Zobacz przepis

Likier kukułka / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Źródło: Smaker.pl 

Opracowała: Joanna Cebulak-Brzykcy

Zobacz także: 

Włącz do diety niepozorny produkt. Mózg będzie pracować na pełnych obrotach »

Mrówki zaczęły wchodzić do domu? Ekologiczny i skuteczny patent na pozbycie się ich »

Indeks glikemiczny makaronu. Wybierz dobrze i gotuj krótko, a obniżysz cukier i zaczniesz chudnąć »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Dania główne Placki z młodej kapusty

Jeśli uwielbiasz placki ziemniaczane lub te zrobione z cukinii, koniecznie mu...

Odsłon: 307

15 min
3
Dania główne Kurczak z grilla

tym razem grillowany był kurczak, udko było pyszne, zdecydowanie lepsze niż t...

Odsłon: 104

15 min
3
15 min
3

Polecane artykuły

Informacje Odkryj zapomniane przepisy z kajetu babci. Rumianek - właściwości i zastosowanie w kuchni

Rumianek to jedno z najpopularniejszych ziół goszczących w polskich domach. Uchodzi on nie tylko za skuteczny lek na rozmaite dolegliwości, ale rów...

1
Informacje Możesz zrobić oliwę, pastę do kanapek lub syrop. Jak wykorzystać stokrotki w kuchni

Polacy kochają przyozdabiać swoje tarasy i balkony roślinami, wśród których szczególną popularnością cieszy się stokrotka. Co to za kwiat i czym za...

3
Ewa gotuje Ewa gotuje: Chleb na zakwasie żytnim, biała kiełbasa i kalafior z grilla, ciasteczka ryżowe

Zastanawiacie się jakie pyszności zaserwować z grilla bliskim i znajomym? Ewa Wachowicz w autorskim programie "Ewa gotuje" podzieli się z widzami z...

1
Informacje Przewodnik po serach pleśniowych. Możesz tego nie wiedzieć

Sery pleśniowe cieszą się dużym zainteresowaniem, choć mówi się, że do ich jedzenia trzeba dojrzeć. Rzeczywiście przysmak mało komu smakuje za pier...

4