Które szparagi są lepsze - białe czy zielone? Jak wybierać, obierać i przygotowywać szparagi?

Rozpoczął się sezon na szparagi. W Polsce trwa on od maja do czerwca. W tym czasie warto skorzystać z witamin i minerałów, a także właściwości szparagów. Które szparagi wybrać, białe czy zielone i jak je przygotować?

Białe czy zielone, które szparagi są zdrowsze? Fot.123RF/Picsel

Spis treści

Szparagi zielone czy białe?

Między szparagami zielonymi i białymi występują znaczące różnice, począwszy od metod uprawy, aż po wartości odżywcze. Szparagi białe rosną pod ziemią, przez co pozbawione są światła. Z tego powodu nie wytworzyły one żadnego barwnika i są twarde. Twarda skóra szparaga białego sprawia, że przed spożyciem należy go obrać, a tym samym szparag traci wiele substancji odżywczych.

Szparagi zielone za to rosną nad ziemią, a dzięki dostępowi do słońca barwią się na zielono. Ich skórka jest miękka i nie trzeba jej zdejmować do jedzenia, a tym samym nie pozbawiamy szparaga zielonego minerałów.

Szparagi - wartości odżywcze

Szparagi to niskokaloryczne warzywa. Na 100 gramów szparagów przypada jedynie 18 kilokalorii, więc idealnie sprawdzą się dla osób będących na diecie odchudzającej. Warzywo składa się w ponad 90% z wody, a mimo to jest skarbnicą istotnych składników odżywczych.

Składniki odżywcze szparagów, które dostarczymy do organizmu to m.in. witamina A, C, E, witaminy z grupy B, miedź, selen, fosfor, mangan, cynk, żelazo, potas, magnez, wapń. Dodatkowo spożywanie szparagów to także uzupełnienie aminokwasów, saponin, związków fenolowych i flawonoidów.

Szparagi - właściwości

Szparagi mają właściwości przeciwstarzeniowe. Jedzenie ich opóźnia procesy starzenia i neutralizuje działanie wolnych rodników. Szparagi to także właściwości detoksykujące, które pozytywnie wpłyną na starzenie. Działanie silnie detoksykujące szparagów wspomoże również zapobiegać rozwojowi chorób nowotworowych.

Spożywanie szparagów to także pozytywny wpływ na pracę mózgu. Zawartość kwasu foliowego i witaminy B12 wspiera mózg w walce z osłabieniem funkcji poznawczych. Kwas foliowy również zadziała na układ nerwowy i jego rozwój u płodu. Z tego powodu szparagi powinny jeść szczególnie kobiety w ciąży.

Szparagi obniżają poziom cukru we krwi i mogą zapobiec zachorowaniu na cukrzycę typu 2. Zmniejszą także ilość cholesterolu i ciśnienie tętnicze krwi. Szparagi mogą również pomóc na bezsenność, infekcje układu moczowego, wzdęcia oraz poprawę odporności.

Szparagi – jak wybrać i przechowywać?

Przy zakupie wybieramy szparagi, które są intensywnie zielone, jędrne, z zamkniętą główką, ich zapach powinien być delikatny.

Później szparagi przechowujemy w lodówce. Główki warto zawinąć w wilgotny ręcznik papierowy, dzięki czemu zachowają dłużej świeżość. Szparagi należy myć bezpośrednio przed przygotowaniem.

Przygotowanie szparagów

Szparagi to warzywa, które możemy przyrządzić na wiele różnych sposobów. Szparagi można jeść na surowo i wtedy zachowają najwięcej witamin i minerałów. Jednak w zależności od preferencji można je ugotować, usmażyć lub upiec.

Przed rozpoczęciem przyrządzania szparagów, należy pamiętać o ich odpowiednim przygotowaniu. Przede wszystkim szparagi pozbawiamy zdrewniałych końcówek. Szparagi białe obieramy, ze względu na twardą skórę. Najlepiej to robić za pomocą obieraczki do ziemniaków, którą zdecydowanym ruchem przesuwamy ku nasadzie.

  • Gotowanie szparagów

Szparagi gotuje się w wysokim garnku, tak aby kwiaty wystawały. Warzywa związane nitką wkładamy na wrzącą wodę. Gotowanie zielonych i białych szparagów nieco różni się od siebie. Do zielonych szparagów dorzucamy szczyptę soli i gotujemy je około cztery minuty. Białych szparagów natomiast nie solimy i pozostawiamy je w wodzie na około 15 minut. Po ugotowaniu szparagi powinny być miękkie.

  • Smażenie szparagów

Szparagi zielone najlepiej smażyć na rozgrzanym maśle. Smażymy je do momentu, aż się zarumienią. Tak przygotowywanych szparagów nie solimy. Smażone szparagi idealnie skomponują się z sosem holenderskim i jajkami.

  • Pieczenie szparagów

Przygotowane szparagi umieszczamy w naczyniu żaroodpornym. Warzywa polewamy oliwą, posypujemy solą i pieprzem. Szparagi pieczemy przez około 10 minut w piekarniku nagrzanym do 220 st. C. Po upieczeniu można je posypać startym serem i dodać pomidorki.

Zobacz także: 

Węgierskie leczo po polsku: Jak rozpieścić podniebienie w kilku krokach? »

Zamiast brać tabletki, włącz do diety. Wystarczy dwa razy w tygodniu »

Najzdrowsze śniadanie według neurologów. Mózg będzie ci wdzięczny »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
1
60 min
2
Zupy Zupa z cukinią

Cukinia ma bardzo subtelny smak, dzięki temu świetnie pasują do niej inne war...

Odsłon: 32

60 min
2
15 min
26

Polecane artykuły

Informacje Reguluje poziom cholesterolu i pracę serca. Wolimy jako przyprawę, ale można z niej zrobić pyszny sok

Kurkuma może regulować poziom cholesterolu i wspierać pracę serca. Choć najczęściej używamy jej jako przyprawy, warto wiedzieć, że można z niej tak...

4
Informacje Młoda kapusta na 6 sposobów. Co dodać do młodej kapusty, by była smaczna?

Z czym kojarzy Wam się lato? Nam przede wszystkim z nowalijkami – rzodkiewką, szparagami, ale także… kapustą. Bo młoda kapusta to prawdziwy przysma...

22
Informacje Pistacje w kuchni. Nietypowe przepisy z wykorzystaniem tych orzechów

Pistacje to orzechy, które zachwycają nie tylko swoim smakiem, ale również bogactwem składników odżywczych i wszechstronnym zastosowaniem w przepis...

5