Ewa_Gotuje

Krótki kurs robienia przetworów

Robienie przetworów w warunkach domowych wraca do łask. Cenimy je znacznie wyżej niż te ze sklepu. Aby jednak móc delektować się własnoręcznie przygotowanymi pysznościami, musimy znać podstawowe zasady ich przygotowywania.

Fot. 123RF/Picsel

Do niedawna robienie przetworów kojarzyło się z czasami, kiedy sklepowe półki świeciły pustkami. Wówczas, chcąc mieć dostęp do witamin zawartych w owocach i warzywach także w zimie, lato spędzaliśmy na pracowitym zamykaniu ich w słoikach.

Obecnie świeże owoce i warzywa są dostępne na rynku praktycznie przez cały rok, a w gotowych przetworach możemy w sklepie przebierać. Nic nie jest jednak w stanie zastąpić szczególnego smaku tych przygotowanych własnoręcznie.

Odpowiednie produkty

Przy robieniu przetworów musimy zwracać szczególną uwagę na jakość wybieranych owoców i warzyw. Idealne są te uprawiane w sposób naturalny, bez użycia nawozów chemicznych.

Trzeba zwracać uwagę na ich wygląd - muszą być świeże i nieuszkodzone. Użycie uszkodzonych owoców może nam zepsuć całą partię konfitur, a choćby lekko nadpsuta pieczarka może sprawić, że będziemy musieli wyrzucić cały słoik.

Produkty dokładnie czyścimy, a jeśli do słoików wkładać będziemy cząstki owoców lub warzyw, starannie wybieramy i odrzucamy pestki.

Najlepsze słoiki

Jeszcze do niedawna najbardziej popularne do przetworów były słoiki zamykane systemem Wecka: na słoik nakładano gumową uszczelkę, następnie szklaną pokrywkę i zamykano specjalnie dopasowaną sprężyną. Od nazwiska wynalazcy tego systemu, Johanna Wecka, pochodzi termin wekowanie.

Obecnie do konserwowania owoców i warzyw używamy najczęściej słoików typu twist, zamykanych specjalnymi metalowymi zakrętkami. Są one pokryte od wewnątrz cienką warstwą tworzywa, które nie reaguje z zawartymi w żywności kwasami i solami.

Wielkość słoików zależy od naszych preferencji - jeśli prowadzimy jedno lub dwuosobowe gospodarstwo domowe, lepiej jest wybierać mniejsze słoiki, a jeśli mamy dużą rodzinę, możemy używać nawet tych o pojemności 1 litra.

Pamiętajmy: przetwory, po otwarciu słoika, nadają się do spożycia przez okres od kilku do kilkunastu dni.


Niezbędna pasteryzacja

Wybrane słoiki należy odpowiednio przygotować. Muszą być absolutnie czyste, najlepiej wygotowane i pozostawione do obeschnięcia - lepiej nie wycierać ich ściereczką.

Przetwory przygotowujemy zgodnie z przepisem, a następnie przekładamy do słoików, które dokładnie zamykamy. Musimy poddać je pasteryzacji przez podgrzewanie, co spowoduje również hermetyczne zamknięcie słoików.

W tym celu dno dużego rondla wykładamy ściereczką, wlewamy odrobinę wody i umieszczamy w niej słoiki - powinny być zakryte wodą do około 3/4 wysokości. Następnie ustawiamy rondel na ogniu.

Długość pasteryzacji zależy od rodzaju produktu i podawana jest w przepisach. Dzięki pasteryzacji nie zmienia się smak produktów, a rozwój zawartych w nich drobnoustrojów zostaje zahamowany. Dzięki temu w chłodnym, ciemnym miejscu będziemy mogli je przechowywać nawet przez rok.

Nie czekaj pobierz darmową książkę "55 pomysłów na przetwory" już teraz!

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
1
60 min
4

Przepis dnia

Desery Ciasteczka maślane

Przepis na ciasteczka maślane

Odsłon: 2819

60 min
4

Polecane artykuły

14
Ewa gotuje Lekkie przepisy na wiosenne dania w kuchni Ewy Wachowicz

Jeżeli brakuje ci pomysłu na wiosenne dania, koniecznie zerknij do przepisów, które pojawiły się w 513. odcinku programu "Ewa gotuje". Nie mogło za...

4
Informacje 15 najlepszych ciast z rabarbarem. Tylko proste przepisy

Najlepsze desery to takie, które szybko i łatwo się przygotowuje. Oczywiście muszą świetnie smakować i zawierać składniki dobrej jakości. Takie są...

68
Informacje Kuchnia gruzińska bez niej jest niekompletna. Chroni serce i wspiera pracę mózgu

Kolendra to cytrusowo-pikantna przyprawa, która regularnie gości w wielu polskich kuchniach. Nic w tym dziwnego - nie dość, że idealnie podkreśla s...

13