Sezon na truskawki

Jakie produkty warto ze sobą łączyć?

Chcąc zadbać o zdrowie, warto wiedzieć, które produkty spożywcze łączyć ze sobą w codziennej diecie. Oto kilka kulinarnych duetów, które warto na stałe wprowadzić do swojego jadłospisu.

Fot. 123RF/Picssel

Matka Natura zadbała o to, abyśmy wśród jej darów mogli odnaleźć produkty, które samoistnie poprawią nasze zdrowie i samopoczucie. Jeśli chcemy w pełni z nich korzystać, niezbędna okaże się umiejętność odpowiedniego łączenia pokarmów, tak by ich właściwości współgrały ze sobą, zamiast się wykluczać. Jakie kulinarne duety są warte zapamiętania? Oto kilka naszych propozycji.

1. Jajka z brokułami lub chrzanem

Mamy też doskonałą wiadomość dla wszystkich pań zmagających się z bólami menstruacyjnymi. Problemy te mogą zostać znacząco złagodzone przez brokuły połączone z jajkami. Badacze z Amerykańskiego Archiwum Medycyny Wewnętrznej udowodnili, że zjedzenie np. omleta lub jajecznicy z brokułami może również znacząco złagodzić objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

Innym, równie zdrowym połączeniem, są jajka z chrzanem, które powinniśmy zjadać nie tylko w okresie wielkanocnym. To połączenie powinny szczególnie polubić panie, gdyż gwarantuje ono, iż długo będziemy mogły cieszyć się piękną i nieskazitelną cerą. Jajka zawierają w sobie aminokwasy odpowiedzialne za tworzenie kolagenu, którego produkcja jest dodatkowo pobudzana przez obecną w chrzanie witaminę C. Podobny efekt uzyskamy, łącząc jaja z różnego rodzaju zielonymi warzywami i ziołami - bazylią, pietruszką lub szpinakiem.

2. Pomidory z oliwą lub brokułami

Okazuje się, że Włosi dobrze wiedzą, co robią, jedząc smakowite bruschetty skropione oliwą z oliwek. Pomidory w takim duecie mają szansę na uwolnienie pełni swoich właściwości. Likopen - antyoksydant chroniący naszą skórę przed zniszczeniem - wchłania się znacznie lepiej w towarzystwie oliwy z oliwek, która również zabezpiecza komórki przez zniszczeniem.

Pomidory warto również łączyć z brokułami, których antynowotworowe właściwości potwierdził szereg badań. Oba warzywa zawierają dużo przeciwutleniaczy, które potęgują swoje działanie, wzmacniając prozdrowotne właściwości i jeszcze skuteczniej chroniąc organizm przez różnego rodzaju schorzeniami.

3. Awokado z zielonymi warzywami lub ziołami

Aby przez długi czas cieszyć się dobrym zdrowiem, powinniśmy na stałe wprowadzić do naszego jadłospisu nienasycone tłuszcze roślinne. Ich cennym źródłem jest m.in. awokado, dzięki któremu zwiększa się wchłanialność karotenoidów, zawartych w różnego rodzaju zielonych warzywach i ziołach. Koktajl lub sałatka, w których składzie znajdą się np. awokado i szpinak, mogą mieć zbawienny wpływ na nasz wzrok. Wszystko to za sprawą wspominanych wcześniej kwasów tłuszczowych oraz luteiny i witaminy A, poprawiających kondycję naszych oczu.

Reklama

4. Zielona herbata z cytryną lub pieprzem

Pierwsza z tych propozycji wydaje się być bardzo zwyczajna, w końcu cytryna jest jednym z najpopularniejszych dodatków do herbaty. Ale czy wiedzieliście, że takie połączenie nie tylko doskonale smakuje, ale również rewelacyjnie wpływa na nasze zdrowie? Dzięki witaminie C zawartej w cytrynie, przeciwutleniacze obecne w zielonej herbacie wchłaniają się nawet trzykrotnie lepiej. Dzięki nim spada ryzyko wystąpienia wielu chorób, w tym zawałów serca. A jak wpłynie na nasze zdrowie zaskakujące połączenie zielonej herbaty i szczypty pieprzu? Taka mieszkanka ułatwi nam walkę ze zbędnymi kilogramami. Pieprz, podobnie jak witamina C, ułatwia wchłanianie antyoksydantów zawartych w herbacie. Ponadto, tego rodzaju napój zapewnia na długo uczucie sytości, dzięki czemu uchronimy się przed nagłymi napadami wilczego głodu.

5. Otręby i jogurt

Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego połączenie jogurtu i otrębów jest tak popularne wśród specjalistów do spraw żywienia i jest niemal nieodzownym elementem zalecanych przez nich diet? Jak się okazuje, nie dzieje się tak tylko i wyłącznie ze względu na walory smakowe takiego połączenia. Dodając otręby zbożowe do jogurtu, wzmacniamy działanie naturalnych bakterii probiotycznych przez co staje się on zdecydowanie zdrowszy. Włączając go do swojej diety, możemy poprawić kondycję naszego układu trawiennego i odpornościowego.


Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

30 min
3
60 min
2
30 min
1
Ciasta Spód do tarty na słodko

Kruche ciasto, które doskonale nadaje się do tart na słodko. Uniwersalny, pro...

Odsłon: 112

30 min
2
Desery Kruche sezamki do kawy

Sezamki to hit lat 90. XX wieku. Jeśli nie miałeś okazji spróbować tego raryt...

Odsłon: 132

15 min
1

Polecane artykuły

Informacje Ukochane warzywo Włochów. Rapini - zastosowanie w kuchni i właściwości odżywcze

Kuchnia włoska jest wypełniona po brzegi świeżymi składnikami roślinnymi, a jednym z nich jest warzywo kapustne o nazwie rapini. Idealnie pasuje on...

1
Informacje Sok z młodego owsa – witaminowa bomba. Oczyszcza, wzmacnia i uspokaja. Zrób najlepszy sok w sezonie

Wiosna to czas, gdy natura budzi się do życia, oferując nam bogactwo świeżych i odżywczych składników. Wśród nich znajduje się młody owies, który m...

2
Ewa gotuje Przedwakacyjne porządki w kuchni Ewy Wachowicz

To już koniec tego sezonu „Ewa Gotuje”. Prowadząca zabrała się za przedwakacyjny przegląd spiżarni i na bazie przetworów przygotowała pyszną zupę p...

4