Sezon na truskawki

Jaki miód wybrać?

Miód jest cennym darem natury. Pomaga walczyć z różnymi chorobami, zachować młodość i urodę, a do tego pysznie smakuje. Na rynku znajduje się wiele gatunków miodu, tylko jak wybrać ten właściwy?

Jaki miód jest najzdrowszy?    Fot. 123RF.COM/PICSEL


Rodzaje miodów

Miód dzielimy w zależności od tego, z jakiego surowca został wykonany. Wyróżniamy trzy grupy: nektarowe, czyli kwiatowe, spadziowe oraz mieszane. Istnieją także miody syntetyczne. Nie mają jednak korzystnych właściwości zdrowotnych, jedynie smakują i wyglądają podobnie jak miody naturalne.

Miód spadziowy, według hiszpańskich naukowców ma najwięcej przeciwutleniaczy, ze wszystkich rodzajów miodów i ma najsilniejsze właściwości bakteriobójcze. Jest idealny na dolegliwości górnych dróg oddechowych. Regularne spożywanie może zapobiec chorobom układu krwionośnego oraz miażdżycy.

Miód gryczany ma bardzo intensywny zapach kwiatu gryki i piekący smak. Ze względy na swoje właściwości odżywcze, jest zakwalifikowany tuz obok miodu spadziowego jako najbardziej wartościowy. Miód spadziowo-gryczany o zawartości 50 proc. nektaru z gryki i 50 proc. spadzi jest uważany za najlepszy miód do celów odżywczo-leczniczych. Miód gryczany zalecany jest osobom starszym, posiadającym problemy z układem krwionośnym i sercem. Rutyna zawarta w gryce oczyszcza i uszczelnia włoskowate naczynia krwionośne, czyniąc je elastycznymi i wytrzymałymi.


Jakie jeszcze dobroczynne właściwości ma miód? Kliknij!

miód


Miód wrzosowy jest ciemnym miodem o dosyć gorzkim smaku. Dzięki zawartości olejków eterycznych posiada bardzo silny naturalny zapach wrzosu. Miód wrzosowy nie jest najlepszym źródłem witamin, ale za to jest bogaty w enzymy i wolne aminokwasy. Sprawdza się znakomicie przy wspomaganiu leczenia przeziębień oraz grypy. Miód wrzosowy może być stosowany również w kosmetyce, jak maseczka upiększająca i wygładzająca.

dodaj przepisZnasz przepisy na zdrowe i pyszne dania, a nie masz konta na Smakerze? Dołącz do naszej społeczności i dziel się kulinarnymi inspiracjami z innymi!


Miód lipowy jest najpopularniejszym miodem spożywanym w Polsce. Pozyskanie czystego miodu nie jest łatwe, ze względu na rzadkość występowania lipy. Drzewa te najczęściej występują przy drogach, a pszczoły są bardzo wrażliwe na toksyny. Miód lipowy ma właściwości lecznicze, szczególnie dla górnych dróg oddechowych. Jedna łyżeczka miodu przed snem i problem z uporczywym nocnym kaszlem może być zażegnany. Miód ten ma jasną barwę, bardzo charakterystyczny zapach kwiatu lipy oraz ostry i piekący smak.

Miód rzepakowy charakteryzuje się barwą od białego do jasnożółtego. Posiada slaby aromat kwiatów rzepaku, a słodki smak jest przełamany lekką goryczą. Jest bardzo łatwo przyswajalny przez wątrobę i posiada właściwości detoksykacyjne. Najlepiej sprawdza się przy wyczerpaniu fizycznym i umysłowym. Wskazany jest dla osób z wrzodami żołądka i dwunastnicy. Przyspiesza gojenie się nadżerek oraz pomaga w walce ze zgagą, wzdęciami i mdłościami.

Miód wielokwiatowy jest wytwarzany z różnych roślin uprawnych, kwiatów i ziół. Kolor jest zróżnicowany - od jasno- do ciemnobrązowego. Zapach jest zależny od zebranego nektaru. Miód wielokwiatowy wczesny jest bardzo łagodny w smaku, i cechuje się jasną barwą, natomiast późniejszy miód ma dużo ciemniejszy kolor, ma wyrazisty, piekąco, ostry smak. Bardzo dobrze się spisuje w walce z anemią oraz alergią.

Ale uwaga! Żadnego miodu nie podajemy dzieciom do 2. roku życia!


Pora na małe co nieco...

Miód możemy podawać w wielu formach i w każdej z nich smakuje wspaniale. Najlepiej miód spożywać z mlekiem lub herbatą godzinę przed posiłkiem. Jeżeli nie lubimy lub nie chcemy przyjmować miodu w postaci napoju, możemy zjeść bezpośrednio jedną łyżeczkę, jednak nie połykając od razu, a trzymając przez chwilę ustach, co spowoduje, że miód się lepiej wchłonie. A przy okazji można nacieszyć się jego wspaniałym smakiem.

Miód doskonale pasuje do różnego rodzaju marynat (szczególnie do sosów barbecue), mięs, sosów sałatkowych, no i oczywiście do ciast. Oto kilka ciekawych przepisów:

 

Ciasto kokosowe z miodem. Kliknij!

Sałatka z rukoli z miodem. Kliknij!

ciasto kokosowe z miodem

sałatka z rukoli z miodem

 

Papryka marynowana. Kliknij!

Miodownik. Kliknij!

papryka marynowana w miodzie

miodownik

 

Wątróbka z miodem. Kliknij!

Skrzydełka w miodzie. Kliknij!

wątróbka w miodzie

skrzydełka w miodzie


A jakie Wy macie pomysły na wykorzystanie miodu w kuchni?


Zobacz, jak zrobić miód z mniszka. Kliknij!

miód

Zobacz też: Syrop klonowyWłaściwości mniszka | Jedzenie, które poprawia nastrój

Katarzyna Rybczyńska/Smaker.pl

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Ciasta Tort truskawkowy

Tort na bazie biszkoptu mocno czekoladowego, wilgotnego przełożonego delikat...

Odsłon: 649

60 min
5
Desery Sernik na herbatnikowym spodzie

Prosty, smaczny sernik , dzisiaj na spodzie z kruchych herbatników połączonyc...

Odsłon: 567

30 min
8
Napoje Koktajl na kolację

Nasz koktajl na kolację to niezwykle zdrowa propozycja, która wspomaga detoks...

Odsłon: 85720

15 min
79

Polecane artykuły

Informacje Wystarczy szczypta do herbaty. Podkręci metabolizm, pomoże w walce z tłuszczem na brzuchu

Kubek herbaty to przyjemny poranny rytuał wielu Polaków. Możesz urozmaicić napój dodatkiem popularnej przyprawy, która pobudzi twój metabolizm do p...

134
Informacje Przepis na pyszny, wysokobiałkowy sernik kokosowy

Chcąc osiągnąć upragnione cele w zakresie zdrowia i sylwetki bardzo istotne jest, aby wprowadzać takie sposoby i rozwiązania, które działać będą dł...

0
Informacje Ukochane warzywo Włochów. Rapini - zastosowanie w kuchni i właściwości odżywcze

Kuchnia włoska jest wypełniona po brzegi świeżymi składnikami roślinnymi, a jednym z nich jest warzywo kapustne o nazwie rapini. Idealnie pasuje on...

3