Jaka surówka jest najlepsza do wątróbki? Dlaczego warto jeść wątróbkę?

Wątróbka to rodzaj pokarmu, który albo się kocha, albo nienawidzi. Jedno jest pewne – wystarczy ją dobrze przygotować i zaserwować z odpowiednimi dodatkami, np. surówką, żeby przypadła do gustu nawet najbardziej wymagającym smakoszom. Jaka surówka jest najlepsza do wątróbki? I dlaczego w ogóle warto spożywać wątróbkę?

Najlepsze pomysły na surówkę do wątróbki | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Nie bez powodu wątróbka uchodzi za jeden z najzdrowszych pokarmów – stanowi ona cenne źródło żelaza i innych substancji odżywczych, które wspomagają szereg procesów zachodzących w organizmie. Niestety pomimo jej wyjątkowych właściwości wiele osób od niej stroni, uznając ją za mdłą lub po prostu niesmaczną. Na szczęście wystarczy zastosować kilka prostych kulinarnych trików, żeby przypadła do gustu nawet osobom, które dotychczas jej unikały. Jednym z takich trików jest zaserwowanie jej z idealnie dopasowaną surówką. Jaka surówka jest najlepsza do wątróbki? I dlaczego w ogóle warto jeść wątróbkę? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w dalszej części artykułu.  

 Sprawdź także: Jak kisić kapustę? Najlepsza jest według przepisu babci

Jakie właściwości ma wątróbka 

Jest ich naprawdę wiele. Poruszając tę kwestię, należy wspomnieć przede wszystkim o korzystnym wpływie wątróbki na funkcjonowanie układu krwionośnego – jako obfite źródło dobrze przyswajalnego żelaza i witaminy B12 usprawnia ona produkcję czerwonych krwinek, chroniąc przed anemią i wspomagając jej leczenie. Uchodzi ona także za skarbnicę witaminy A, która wspiera pracę narządu wzroku, oraz kwasu foliowego usprawniającego funkcjonowanie układu nerwowego. Co więcej, sprawdza się ona przy osłabieniu odporności, problemach z pamięcią i koncentracją oraz deficycie energii, a do tego – dzięki wysokiej zawartości pełnowartościowego białka – stanowi doskonały wybór dla osób aktywnych fizycznie. I to nie tylko tych budujących masę mięśniową. 

Jaka wątróbka jest zdrowsza – smażona czy gotowana 

Zastanawiasz się, jaka wątróbka jest zdrowsza – smażona czy gotowana? Jeśli chodzi o obecność białka i substancji odżywczych, nie ma tutaj praktycznie żadnej różnicy. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że samo smażenie nie najlepiej wpływa na zdrowie i pod tym względem lepiej wypada gotowanie. Jesteś fanem tylko smażonej wątróbki? Zatem przygotuj ją na patelni, przestrzegając przy tym kilku ważnych zasad. Przede wszystkim użyj świeżego oleju i nie przesadzaj z jego ilością. Smaż wątróbkę na dobrze rozgrzanym tłuszczu, pilnując, żeby się nie przypaliła. Po obróbce termicznej odsącz z niej nadmiar oleju za pomocą ręcznika papierowego. Pamiętaj, że przy tym wszystkim bardzo ważny jest dobór odpowiedniej patelni – świetnie sprawdzi się tutaj np. patelnia ceramiczna, czyli odporna na wysokie temperatury i niewchodząca w reakcje z produktami spożywczymi.  

Z czym jeść wątróbkę 

Z czym jeść wątróbkę, żeby wydobyć z niej to, co najlepsze? Jeśli dopiero „zaprzyjaźniasz się” z tym składnikiem, postaw na klasykę, czyli wątróbkę z cebulką. Idealną opcją będzie także przygotowanie jej z dodatkiem jabłek lub – jeśli preferujesz ją w bardziej wytrawnej wersji – różnymi rodzajami warzyw, np. marchewką, selerem, papryką i pietruszką. Lubisz nieco zaszaleć w kuchni i odkrywać nowe, ciekawe smaki? Zatem uwzględnij w swoim przepisie takie dodatki jak brzoskwinie, śliwki, wiśnie czy ananasy. Aby stworzyć sycące obiadowe danie, możesz podać ją z kaszą, ryżem, frytkami lub purée ziemniaczanym. Znakomitym dopełnieniem całości będzie surówka. Jaka konkretnie? 

Jaka surówka jest najlepsza do wątróbki 

Jaka surówka jest najlepsza do wątróbki? Wiele zależy od tego, w jaki sposób przyrządzisz swoje podroby. Jeśli serwujesz je z owocami, warto połączyć je z czymś kwaśnym. W twoim daniu dominuje słony lub ostry smak? Dobrym pomysłem będzie przełamanie go nutą słodyczy. Wbrew pozorom wątróbka to bardzo uniwersalny składnik, który doskonale komponuje się z rozmaitymi produktami. 

Colesław 

Colesław to surówka, która zwykle kojarzy się z fast foodami, ale w rzeczywistości dobrze łączy się również z podrobami, w tym wątróbką. Aby ją przygotować, musisz zaopatrzyć się w białą kapustę, marchewkę, sok z cytryny, miód, majonez, ocet winny oraz sól i pieprz. Usuń z kapusty liście, opłucz ją pod bieżącą wodą, wykrój z niej głąb, a następnie poszatkuj i włóż do miski. Dorzuć do niej startą marchewkę, drobno posiekaną cebulę oraz sól i pieprz. Na koniec dodaj majonez, ocet winny, miód oraz sok z cytryny i całość wymieszaj. Gotową surówkę możesz oprószyć koperkiem lub natką pietruszki.  

Surówka z kiszonej kapusty  

Kolejnym przykładem surówki, która znakomicie komponuje się z wątróbką, jest ta z kiszonej kapusty. Poza głównym składnikiem do jej przyrządzenia potrzebujesz jabłka, marchewki, cebuli, oleju, mielonego pieprzu oraz posiekanej natki pietruszki. Odciśnij kapustę z soku, a następnie pokrój i włóż do miski. Dorzuć do niej starte jabłko i marchewkę, pokrojoną w kostkę cebulę, natkę pietruszki oraz sól i pieprz. Całość dokładnie wymieszaj.  

Surówka z marchewki 

Jaka surówka jest najlepsza do wątróbki? Poza tymi wyżej wymienionymi w zestawieniu tym znajduje się surówka z marchewki. Poza kluczowym warzywem w jej skład wchodzi natka pietruszki, jabłko oraz orzechy włoskie. Sos natomiast powstaje z oliwy z oliwek, soku z cytryny, miodu oraz soli i pieprzu. Obierz marchewkę i jabłko, po czym zetrzyj je na tarce. Dodaj do nich posiekaną natkę i orzechy, a na koniec polej sosem i wymieszaj.  

Surówka z młodej kapusty 

Do przyrządzania surówek warto wykorzystywać sezonowe warzywa, np. młodą kapustę, która króluje na straganach w okresie wiosenno-letnim. Oprócz niej przyda ci się marchewka, cebula, koperek, oliwa z oliwek oraz sok z cytryny. Umyj i osusz kapustę, a następnie poszatkuj ją i umieść w misce. Dorzuć do niej startą marchewkę, pokrojoną w kostkę cebulę oraz posiekany koperek. Polej surówkę oliwą z oliwek i sokiem z cytryny, oprósz solą i pieprzem, a na następnie wymieszaj.  

Surówka z ogórków 

Jeśli jesteś fanem ogórków, ale mizeria już ci się znudziła, postaw na wersję z kiszonymi i gruntowymi ogórkami – surówka w tym wydaniu nawet lepiej podkreśli smak twojej wątróbki. Poza wymienionymi warzywami do jej przygotowania potrzebujesz szczypiorku, koperku, oleju lub oliwy z oliwek oraz soli i pieprzu. Umyj i osusz ogórki gruntowe, posyp je solą i odstaw na 30 minut. Po upływie tego czasu odciśnij z nich nadmiar wody i połącz ze startymi na tarce ogórkami kiszonymi oraz posiekanym szczypiorkiem i koperkiem. Polej całość olejem lub oliwą z oliwek, dopraw solą i pieprzem, po czym dokładnie wymieszaj.  

Źródło: fit.poradnikzdrowie.pl, odzywianie.info.pl 

Opracowała: Anna Hutek

Zobacz także:

Ogórki nie chorują i szybciej rosną. Prosta receptura na zdrowe i twarde ogórki »

Zajadaj jak najczęściej. Nasyci, ułatwi odchudzanie i opanuje skoki cukru »

Piękny wygląd to niejedyna zaleta. Pyszna nalewka na serce i stany zapalne »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Sałatki Sałatka do dań z grilla

Zaczął się sezon grillowania więc czas na moja sałatkę. Prosta, szybka i smac...

Odsłon: 2158

15 min
10
60 min
1
Dania główne leczo

..przepisów na leczo jest całe mnóstwo, co dom to inny przepis. Ja najczęście...

Odsłon: 4830

60 min
16
60 min
6

Polecane artykuły

Informacje Reguluje poziom cholesterolu i pracę serca. Wolimy jako przyprawę, ale można z niej zrobić pyszny sok

Kurkuma może regulować poziom cholesterolu i wspierać pracę serca. Choć najczęściej używamy jej jako przyprawy, warto wiedzieć, że można z niej tak...

3
Informacje Młoda kapusta na 6 sposobów. Co dodać do młodej kapusty, by była smaczna?

Z czym kojarzy Wam się lato? Nam przede wszystkim z nowalijkami – rzodkiewką, szparagami, ale także… kapustą. Bo młoda kapusta to prawdziwy przysma...

22
Informacje Pistacje w kuchni. Nietypowe przepisy z wykorzystaniem tych orzechów

Pistacje to orzechy, które zachwycają nie tylko swoim smakiem, ale również bogactwem składników odżywczych i wszechstronnym zastosowaniem w przepis...

5
Informacje Tempeh – zamiennik mięsa. Czym różni się tempeh od tofu i jakie ma właściwości?

Tempeh to produkt uznawany za jeden z najbardziej wartościowych zamienników mięsa. Jako że powstaje on z soi, często mylony jest z tofu. Czym różni...

9