Sezon na truskawki

Jak usunąć gorycz z bakłażana?

Zapewne wielokrotnie zdarzyło się wam w sklepie sięgnąć po bakłażana i za chwilę odłożyć go z powrotem na miejsce. Mała popularność tego warzywa wynika z przekonania, że nie da się usunąć jego charakterystycznej w smaku goryczy. Niesłusznie. Zobaczcie, jak łatwo to zrobić.

Fot.123RF/Picsel

Zaskakujące fakty o bakłażanie

Bakłażan, mimo że przez wielu z nas uważany jest za warzywo, z botanicznego punktu widzenia jest owocem. Oprócz najpopularniejszej odmiany w ciemnofioletowym kolorze można spotkać jeszcze bakłażany zielone, czerwone, czarne czy nawet wielobarwne.

Psianka podłużna czy gruszka miłości, bo takim mianem również określa się bakłażana, przywędrowała do Europy za sprawą Maurów, przemieszczających się z Indii. W Polsce bakłażanów używano do celów kulinarnych już od XIX wieku. Wcześniej uprawiano je jako roślinę ozdobą. 

Jak wybrać i przechowywać oberżynę?

Dojrzały i gotowy do spożycia bakłażan powinien mieć lśniącą skórkę w jednolitym, ciemnofioletowym kolorze. Jeśli zauważysz na niej (lub na ogonku i liściach) jakiekolwiek przebarwienia lub plamki, najprawdopodobniej miąższ owocu jest przejrzały.

Świeży bakłażan, po naciśnięciu na niego lekko palcem, nie powinien mieć wgniecenia, skórka powinna odskoczyć na miejsce.

Gruszka miłości jest niezwykle podatna na temperaturę. Za wysoka lub zbyt niska sprawia, że o wiele szybciej się psuje. Optymalnym miejscem do przechowywania bakłażana jest szuflada w lodówce, specjalnie wyznaczona do trzymania warzyw i owoców. 

Jak pozbyć się goryczy z bakłażana?

Chcąc przygotować danie z bakłażanem w roli głównej, musimy pozbyć się jego charakterystycznej goryczki. Można to zrobić na dwa sposoby. 

Pierwszą propozycją jest pokrojenie go na grubsze plastry i osolenie każdego z nich. Dzięki soli, po kilkunastu minutach z bakłażana ujdzie woda wraz z goryczą. Chcąc poddać owoc dalszej obróbce, należy go dokładnie osuszyć.

Drugim sposobem jest wrzucenie plastrów bakłażana do osolonej wody na kilka minut. Taki zabieg również sprawi, że gorycz nie będzie wyczuwalna.

Zobacz także:

Jak jeść rzodkiewkę? Odkryj właściwości królowej nowalijek >>

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Dania główne KurczakBurger

KurczakBurger to popularna niegdyś kanapka jednej z sieci fast food. Wyjątkow...

Odsłon: 737

60 min
5
30 min
7
Sałatki Prosta sałatka grillowa

Sałatki grillowe powinny być proste, łatwe do zrobienia i błyskawiczne. Urozm...

Odsłon: 159

15 min
5
Dania główne Szaszłyki z karkówki

Piękna pogoda, dużo wolnego, warto zjeść pyszny obiad w plenerze. Proponujemy...

Odsłon: 158

60 min
5

Polecane artykuły

Informacje Babcia robiła najlepszą szczawiową. W sezonie robię z niego pesto, dodaję do makaronu i sałatek

Szczaw to jedno z tych warzyw, które niezwykle kojarzą się z dzieciństwem. Szczawiowa była wtedy prawdziwym przysmakiem. Nadal to jedno z najlepszy...

7
Informacje Zielona moc wiosny. Groszek zielony na 6 sposobów

Wiosna to idealny czas, aby cieszyć się pełnią smaków i korzyści, jakie oferuje wiele warzyw. Zielony groszek jest jednym z nich. To niepozorne wa...

7