Jak Stanisława Celińska dba o zdrowie? Tak powinna wyglądać dieta po 70-tce!

Stanisława Celińska to jedna z ulubionych polskich aktorek. Od lat możemy śledzić losy jej bohaterek w popularnych serialach i filmach oraz podziwiać jej sceniczne występy wokalne. Jakiś czas temu pani Stanisława postanowiła zadbać o swoje zdrowie. W końcu na takie zmiany nigdy nie jest za późno! Wprowadziła nowe nawyki oraz zaczęła zwracać uwagę na to, co je. Jak zmieniła się jej jadłospis po 70-tce?

Fot. Tadeusz Wypych/REPORTER/EASTNEWS

Pani Stanisława ma na swoim koncie wiele świetnych ról zarówno w serialach, jak i filmach. Jedni uwielbiają ją za rolę Haliny Czajki w serialu „Mamuśki”, Amelii z „Barw szczęścia”, inni nadal wspominają kultowy film Juliusza Machulskiego „Pieniądze to nie wszystko”. Obecnie Stanisława Celińska realizuje się głównie w karierze wokalnej, w 2022 roku wydała kolejny autorski album „Przytul”. W życiu artystki nie brakuje zarówno licznych sukcesów, jak i trudnych momentów, które odbiły się również na jej zdrowiu. Pani Stanisława postanowiła zadbać o zdrowie oraz dietę.

Sprawdź także: Co jadła żona Zenka Martyniuka, że tak schudła?! Dzięki tej zmianie waży 15 kg mniej!

Stanisława Celińska – po 70-tce zadbała o zdrowie

Przez lata tryb życia Stanisławy Celińskiej nie należał do najzdrowszych. Lata nieodpowiedniego odżywiania poważnie odbiły się na jej zdrowiu. Nadwaga oraz problemy ze stawami sprawiały, że podczas koncertów musiała występować na siedząco. Jak sama wspomina, z wiekiem przez nieodpowiednią dietę, alkohol, papierosy i stres nabawiła się problemów zdrowotnych, oraz nadprogramowych kilogramów.

Dużą rolę odegrały również nieregularne posiłki, długie posty rekompensowała dużymi posiłkami – co w efekcie odbiło się na jej zdrowiu i figurze. Wówczas przyszedł moment na rezygnację ze złych nawyków. Po zrobieniu odpowiednich badań okazało się, że aktorka cierpi również na alergię pokarmową. Dzięki tej wiedzy mogła odpowiednio zmienić swoją dietę, eliminując z niej produkty, które jej szkodziły. W czerwcu tego roku Stanisława Celińska wystąpiła w amfiteatrze w Opolu, gdzie zachwyciła widzów wykonaniem utworów ze swojego najnowszego albumu.

Jak jeść po 70-tce?

Osoby starsze w szczególności powinny zwrócić uwagę na swoją dietę. Seniorzy często zaniedbują ten aspekt życie, w efekcie okazuje się, że są niedożywieni, w ich diecie brakuje witamin i minerałów. Przyjmowane z postępującym wiekiem leki również odbijają się na kondycji organizmu. Dlatego należy zadbać o to, aby skomponować pełnowartościowe posiłki bogate w białko, wartościowe węglowodany, źródło dobrych tłuszczów. W codziennym jadłospisie nie może zabraknąć również chudego mięsa, ryb, produktów pełnoziarnistych, orzechów oraz różnorodnych warzyw i owoców. Warto wprowadzić również regularne pory posiłków.

Sprawdź także: Dieta lekkostrawna: zbawienie dla układu pokarmowego

Oczywiście w diecie osób starszych należy ograniczyć przetworzoną żywność do minimum. Wszelkie gotowe dania, słone przekąski i słodycze, powinny gościć w jadłospisie jedynie okazjonalnie.

Warto pamiętać również, że z wiekiem zapotrzebowanie kaloryczne spada, dlatego często dochodzi do tego, że przybieramy na wadze. Nie pomaga w tym również brak ruchu oraz siedzący tryb życia. Nie należy zapominać więc o codziennych spacerach.  

Bardzo ważne jest również o dostarczenie produktów, które odpowiadają za prawidłową pracę układu nerwowego oraz kostnego. W diecie seniora powinny znaleźć się produkty bogate w wapń, żelazo, magnez, miedź, cynk, witaminę D, K oraz te z grupy B. Warto włączyć do diety np.: ryby, orzechy, jajka, wątróbkę, awokado, brokuły, czy pestki dyni.

Zobacz także: Jak zrobić zdrowy koktajl "Smaki jesieni"? 

Wielu seniorów skarży się również na problemy trawienne. Z wiekiem układ pokarmowy nie funkcjonuje już tak sprawnie, jak w młodości. Dlatego warto zadbać o to, by posiłki były lekkostrawne. Warto zrezygnować z tłustych mięs, gęstych sosów, potraw smażonych na głębokim  tłuszczu, oraz produktów wzdymających np. strączków – fasoli, grochu. Wiele osób skarży się również na dolegliwości ze strony układu pokarmowego po zjedzeniu czosnku, cebuli oraz nabiału. Ważne, by obserwować swój organizm, jeśli po jakimś produkcie czujem się gorzej, lepiej go wykluczyć.

Bardzo ważnym elementem diety seniora jest również picie odpowiedniej ilości wody, około dwóch litrów dziennie.

Zobacz także:

Jak wzmocnić odporność jesienią i zimą? »

Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »

Grill, piknik a może garden party? Sprawdź prognozę pogody i nie daj się zaskoczyć! Wypróbuj aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Sałatki Surówka z sałatą

Surówka z sałaty, ogórka, rzodkiewek, szczypiorku i koperku to idealne uzupeł...

Odsłon: 61

30 min
0
60 min
1

Polecane artykuły

Informacje Reguluje poziom cholesterolu i pracę serca. Wolimy jako przyprawę, ale można z niej zrobić pyszny sok

Kurkuma może regulować poziom cholesterolu i wspierać pracę serca. Choć najczęściej używamy jej jako przyprawy, warto wiedzieć, że można z niej tak...

3
Informacje Młoda kapusta na 6 sposobów. Co dodać do młodej kapusty, by była smaczna?

Z czym kojarzy Wam się lato? Nam przede wszystkim z nowalijkami – rzodkiewką, szparagami, ale także… kapustą. Bo młoda kapusta to prawdziwy przysma...

22
Informacje Pistacje w kuchni. Nietypowe przepisy z wykorzystaniem tych orzechów

Pistacje to orzechy, które zachwycają nie tylko swoim smakiem, ale również bogactwem składników odżywczych i wszechstronnym zastosowaniem w przepis...

5
Informacje Tempeh – zamiennik mięsa. Czym różni się tempeh od tofu i jakie ma właściwości?

Tempeh to produkt uznawany za jeden z najbardziej wartościowych zamienników mięsa. Jako że powstaje on z soi, często mylony jest z tofu. Czym różni...

9