Ewa_Gotuje

Grecy jedzą go na śniadanie, smażą i polewają octem balsamicznym. Jak właściwości ma ser manouri?

Lubisz poznawać nowe smaki i często sięgasz po niecodzienne produkty? Jeśli na co dzień zajadasz się grecką fetą, ser manouri to wybór, który na pewno cię nie rozczaruje! W poniższym artykule podpowiemy ci, z czego się go robi, jakie ma właściwości zdrowotne oraz z czym łączyć ser manouri, aby cieszyć się wyjątkowymi wrażeniami smakowymi.

Ser manouri | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Sery to jedne z tych przysmaków, bez których nie wyobrażamy sobie codziennego jadłospisu. Ser żółty na kanapkach z pomidorem, twarożek na słodko lub z rzodkiewką, mozzarella lub feta do sałatki, lub wieczorne delektowanie się deską francuskich, lub włoskich serów, takich jak camembert lub gorgonzola. Pomysłów na dania z serem jest mnóstwo! Co ciekawe, niemal w każdym kraju znajdziemy sery charakterystyczne typowo dla danego regionu. Dziś wybierzemy się w kulinarną podróż do Grecji i przyjrzymy się bliżej serowi manouri. Podpowiemy ci, jakie są jego wartości odżywcze, jak wpływa na zdrowie oraz jak powstaje ser manouri.

Sprawdź także: Ciasto filo na słodko i na słono – wyczaruj z niego te przysmaki!

Jak powstaje ser manouri?

Ser manouri produkowany jest z mleka owczego lub koziego, jest oznaczony certyfikatem PDO Unii Europejskiej (Protected Destination of Origin, co tłumaczone jest jako Chroniona nazwa pochodzenia). Może być wytwarzany jedynie na terenach północno-zachodniej Grecji, Macedonii oraz Tesalii. Ma delikatny cytrusowo-orzechowy posmak oraz kremową konsystencję. W odróżnieniu od swojej kuzynki fety jest dużo mniej słony i kwaśny, charakteryzuje go także tłustsza formuła.

Powstaje z serwatki, która jest produktem ubocznym podczas wytwarzania sera feta. Następnie płyn ten jest podgrzewany, po czym dodaje się do niego mleko owcze lub kozie. Do tej mieszanki dodaje się sól oraz bakterie kwasu mlekowego. Kolejnym etapem jest proces koagulacji, czyli krzepnięcia białek zawartych w mleku, następnie powstały produkt jest odcedzany i pakowany w specjalne opakowania.

Ser manouri – wartości odżywcze

Aksamitny w smaku ser manouri w swoim składzie zawiera substancje mające dobroczynny wpływ na organizm, m.in.: witaminę A oraz wapń. Chociaż ser ten jest bardzo smaczny, warto jeść go z umiarem. Ponieważ jest on produktem dosyć kalorycznym, w 100 g znajduje się 446 kcal. Dodatkowo zawiera sporo nasyconych kwasów tłuszczowych. Warto jednak pamiętać, że jedzony w niewielkich ilościach, może być elementem zdrowej diety. Jeśli na poranne kanapki położysz 30 g sera manouri, zjesz jedynie 133 kcal, czyli porównywalnie co do kaloryczności klasycznego, żółtego sera w plastrach.

Ser manouri – właściwości zdrowotne

Dlaczego warto jest ser manouri? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jego zawartość wapnia, który odpowiada między innymi za zdrowe i mocne zęby oraz kości. Pierwiastek ten ma także istotny wpływ na układ krwionośny, uczestniczy w procesie krzepnięcia krwi. Wpływa także na prawidłową pracę mięśni, układu nerwowego i hormonalnego.

Po ser manouri warto sięgnąć, jeżeli dbasz o to, by w swojej diecie ograniczać użycie soli. Ma to duże znaczenie w przypadku osób, które borykają się ze zbyt wysokim ciśnieniem, chorobami układu krążenia, a także problemami z prawidłową pracą nerek.

Dodatkowo, w serze manouri znajduje się witamina A, która odpowiada za prawidłowe widzenie, a także ochronię oczu przed chorobami. Co więcej, wspiera ona funkcjonowanie układu immunologicznego, ma działanie antybakteryjne i przeciwwirusowe. Działa również antyoksydacyjnie – chroni organizm przed wolnymi rodnikami, działa antynowotworowo i przeciwstarzeniowo. Witamina A wpływa na prawidłowe funkcjonowanie błon komórkowych, pomaga również dbać o kondycję skóry, a także wygląd włosów i paznokci.

Ser manouri będzie dobrym wyborem dla osób, które unikają wyrobów mleczarskich z mleka krowiego. Dla wielu osób, które odczuwają dyskomfort trawienny po zjedzeniu standardowego nabiału, a jednocześnie chcą cieszyć się smakiem serów, dobrym wyjściem mogą być produkty wykonane z mleka koziego i owczego.

Ser manouri w kuchni

Ten grecki ser z powodzeniem może urozmaicić twoje śniadanie, świetnie będzie pasować do kanapek czy grzanek. Możesz także wkomponować go w ulubioną sałatkę i zaserwować go na lekki lunch czy kolację. Ser ten można również obtoczyć w panierce i usmażyć. Może być także składnikiem ulubionej zapiekanki warzywnej, dodatkiem do faszerowanej papryki, bakłażana czy cukinii, a także elementem wytrawnej tarty na kruchym cieście.

Z czym łączyć ser manouri?

Ser manouri świetnie będzie pasować na podpieczonym pszennym pieczywie wraz z dodatkiem miodu oraz tymianku. Taka kompozycja smaku idealnie sprawdzi się dla osób, które lubują się w śródziemnomorskich klimatach kulinarnych.

Jak przygotować sałatkę z serem manouri? Jest on niezwykle delikatny w smaku, dlatego świetnie będzie komponował się zarówno w słodko-słonych połączeniach, np. z burakiem i oliwkami, a także możesz podać go do klasycznej sałatki greckiej, czyli tej z pomidorami, ogórkiem zielonym, papryką, czerwoną cebulą i oliwkami. Do sałatki z serem manouri doskonale pasować będzie ocet balsamiczny.  

Świetnie sprawdzi się również w przeróżnych daniach, które wymagają zapiekania. Możesz np. przygotować przekąski z ciasta francuskiego z dodatkiem podsmażonego na maśle i czosnku szpinaku. Przygotowany farsz połącz z serem manouri, ułóż go na kawałkach ciasta, złóż w wybrany kształt, posmaruj roztrzepanym jajkiem, a na koniec zapiecz w piekarniku.

Uważasz, że wszystkie dania smażone w panierce smakują lepiej? Jeśli tak, ta propozycja jest właśnie dla ciebie! Pokrój ser manouri w kawałki, następnie tak jak klasycznego kotleta, obtocz w mące, jajku i bułce, a następnie usmaż na złoty kolor. Taką przekąskę możesz zaserwować wraz z sosem tzatziki, na bazie zielonego ogórka, jogurtu greckiego oraz czosnku.

Jeśli podczas przyjęć lubisz serwować dla swoich gości deskę serów, koniecznie umieść na niej ser manouri. Możesz podać go ze słodkimi dodatkami w postaci owoców, np. winogron, gruszek, fig czy malin oraz orzechów, idealnie będą pasować orzechy włoskie. Warto dorzucić również oliwki, inne gatunki sera lub wędliny. Nie zapomnij również o pieczywie, może być to świeża bagietka, pszenny chleb lub chrupiące paluchy chlebowe. Taki poczęstunek warto zwieńczyć kieliszkiem czerwonego wina.

Zobacz także:

72 zł za cztery pączki od Magdy Gessler. Zrobiliśmy test i wiemy, czy warto!

Co dzieje się z ciałem, gdy co rano pijesz wodę z kurkumą? Widać od razu »

Co na kolację zamiast kanapek? 4 propozycje na posiłek bez chleba »

Prosty przepis na chleb, który zawsze się udaje. Już nigdy więcej zakalca »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Sałatki Surówka z młodej kapusty

Wiosenna surówka z młodej kapusty, marchewki i szczypiorku okraszona dużą ilo...

Odsłon: 134

15 min
2
30 min
1
Desery Szyszki z kajmaku

Deser z preparowanego ryżu i kajmaku to hit dawnych lat – choć kiedyś robiło...

Odsłon: 62

60 min
2
Śniadania Chleb w jajku

Prosty, szybki, tani i bardzo kiedyś popularny przepis, to świetny pomysł na...

Odsłon: 1046

60 min
5

Polecane artykuły

12
Ewa gotuje Lekkie przepisy na wiosenne dania w kuchni Ewy Wachowicz

Jeżeli brakuje ci pomysłu na wiosenne dania, koniecznie zerknij do przepisów, które pojawiły się w 513. odcinku programu "Ewa gotuje". Nie mogło za...

4
Informacje 15 najlepszych ciast z rabarbarem. Tylko proste przepisy

Najlepsze desery to takie, które szybko i łatwo się przygotowuje. Oczywiście muszą świetnie smakować i zawierać składniki dobrej jakości. Takie są...

68
Informacje Kuchnia gruzińska bez niej jest niekompletna. Chroni serce i wspiera pracę mózgu

Kolendra to cytrusowo-pikantna przyprawa, która regularnie gości w wielu polskich kuchniach. Nic w tym dziwnego - nie dość, że idealnie podkreśla s...

13