Sezon na truskawki

ErVegan - o sekretach diety roślinnej

O diecie wegańskiej oraz wyjątkowych korzyściach kuchni roślinnej rozmawiamy z autorem bloga ErVegan, który już od lat udowadnia Polakom, że weganizm nie musi być nudny.

Fot. materiały prasowe

Skąd u Ciebie zainteresowanie dietą roślinną?
Pierwszy raz o diecie roślinnej usłyszałem jeszcze przed rozpoczęciem studiów, gdy pracowałem w gastronomii. Moja ciekawość nie skończyła się tylko na rozmowie ze znajomymi, którzy byli na diecie wegańskiej, ale na osobistej próbie przejścia na wegetarianizm. Wtedy też zacząłem studia dietetyczne i tak wszystko się zaczęło. Zacząłem odkrywać coraz to więcej nowych roślinnych produktów i przepadłem w wirze nowych przepisów i smaków.
Czy dieta wegańska jest zdrowa?
Zgodnie z najnowszymi stanowiskami stowarzyszeń dietetycznych, dieta wegańska jest zdrowa i odpowiednia dla każdego, na każdym etapie rozwoju - w okresie rozwoju, dojrzałego życia, a także w podeszłym wieku. Warunkiem jest oczywiście to, że musi być ona zbilansowana - powinna zaspokajać wszelkie potrzeby naszego organizmu w zakresie składników odżywczych.
Czy polska kuchnia może być roślinna?
Wbrew pozorom polska kuchnia wcale nie obfitowała w przeszłości w produkty mięsne i nabiał. Były to produkty droższe i spożywane od czasu do czasu, od święta. Podstawę stanowiły tak naprawdę produkty mączne, warzywa i grzyby. W obecnych czasach praktykowanie diety roślinnej jest jeszcze łatwiejsze ze względu na ogromną dostępność jedzenia i to tak bardzo urozmaiconego.
Jakie jest Twoje ulubione roślinne danie?
To z pewnością jedno z najtrudniejszych pytań, bo rozmaitość roślinnych dań jest naprawdę przeogromna. Na tę chwilę rozkochałem się w buddyjskiej kuchni koreańskiej i kluskach ryżowych, ale takim ponadczasowym składnikiem jest u mnie tofu - zarówno pieczone, smażone, jak i przygotowywane na słodko.
Jakie roślinne składniki najchętniej wykorzystujesz do przygotowania potraw?
Mnogość przeróżnych roślinnych składników zapiera dech w piersiach i trudno jest wybrać tych kilka składników z mojej całkiem sporej przykuchennej spiżarni. Tak jak wspomniałem wcześniej, najchętniej wykorzystuję tofu, ponieważ jest bardzo uniwersalne i można je przyrządzić na milion sposobów, nadając mu przeróżny smak. Kasze i płatki owsiane to również takie składniki, z których można wyczarować zarówno kotlety, jak i wegańskie serniki. Z nasion roślin strączkowych, które powinny znaleźć się w wegetariańskim jadłospisie, uwielbiam ciecierzycę - ponownie za jej uniwersalność i możliwość przygotowania zarówno pysznego hummusu, ale też pasty bezjajecznej, a nawet ciasteczek.
Jakie masz rady dla osób, które chciałyby przejść na dietę rośliną?
Myślę, że ważne jest, aby nie stawiać sobie za wysoko poprzeczki. Jeśli lubimy poszaleć w kuchni i jesteśmy jedzeniowymi freakami, śledzimy Instagramowe trendy, to piękne kolorowe miski z przeróżnymi hummusami, kiszonymi warzywami i domowym chlebem nie będą dla nas problemem na diecie roślinnej. Jeśli jednak nasza dieta obfituje w mięso i produkty mleczne oraz jaja, to zwyczajnie trudno może być nam od razu szaleć w kuchni roślinnej i odwracać wszystko do góry nogami. Warto wtedy stawiać przed sobą małe cele i realizować je krok po kroku. Można zacząć np. od jednego dnia w tygodniu w pełni roślinnego albo np. zacząć jeść codziennie w pełni roślinne śniadania, do czego wraz z marką Flora zachęcam w akcji „Śniadaniowi Roślinożercy". Do jadłospisu można wtedy dodać także więcej roślinnych produktów, np. zastępując masło - roślinną Flora.

Dlaczego postanowiłeś zostać ambasadorem marki Flora? Czy Twoim zdaniem warto dołączyć do akcji „Śniadaniowi Roślinożercy"?
Motywuje mnie hasło „Rośliny są O Mega!", które jest hasłem kampanii marki Flora - bo podkreśla siłę i moc roślin. Jestem dumny z tego, że mogę uczestniczyć w tym projekcie. W akcji „Śniadaniowi Roślinożercy" zachęcamy do roślinnych, zdrowych i urozmaiconych śniadań, pokazując, że wbrew stereotypom nowoczesne margaryny, jak właśnie produkty marki Flora, nie zawierają szkodliwych tłuszczów trans i są dobrym źródłem korzystnych dla zdrowia i niezbędnych w naszej diecie kwasów Omega 3 i 6. Co dla mnie również bardzo ważne - są w pełni roślinne, nawet jeśli chodzi o witaminę D, w którą są wzbogacone. Pokazujemy jednocześnie, że można jeść w pełni roślinnie i zdrowo, a nie wymaga to od nas tak naprawdę wielu wyrzeczeń, których sporo osób się obawia i przez to często rezygnuje ze zmiany swojego dotychczasowego żywienia. Coraz więcej osób chce jeść roślinnie dla swojego zdrowia i dobra planety, co pokazują badania nawyków żywieniowych przeprowadzone przez firmę Upfield podczas społecznej izolacji spowodowanej pandemią koronawirusa. Poprzez akcję „Śniadaniowi Roślinożercy" przejście na dietę roślinną jest jeszcze łatwiejsze i bardzo smaczne!

Przetestuj również sprawdzone przepisy Eryka:

Tost z awokado i suszonymi pomidorami z rukolą i chili
• 2 bułki polne
• 2 łyżeczki margaryny Flora Original
• 1 awokado
• 4 suszone pomidory z zalewy
• 2 garści rukoli
• 1 świeże chili
• sól, pieprz
1. Awokado obierz ze skórki i pozbądź się pestki. Pokrój je na w miarę równe plasterki i oprósz odrobiną soli. Suszone pomidory odsącz z zalewy i posiekaj w drobne paski.
2. Bułki przekrój na pół i podpiecz w tosterze lub na suchej patelni. Zaraz po ściągnięciu ze źródła ciepła posmaruj je Florą i ułóż na nich kolejno: plastry awokado, świeże chilli, rukolę oraz posiekane suszone pomidory. Całość na koniec oprósz świeżo mielonym pieprzem i zajadaj ze smakiem, póki kanapka jest ciepła. Smacznego!

 

Kanapka z pastą z pieczonego czosnku, blanszowanym porem i grillowaną cukinią na sałacie rzymskiej
• 2 bułki polne
• 2 łyżeczki margaryny Flora Original
• 2 główki czosnku
• ½ jasnozielonej i białej części małego pora
• kilka plastrów grillowanej cukinii
• 2 szczypty ulubionych kiełków
• sól, pieprz
1. Nie obieraj czosnku, ale przekrój jego główki w połowie w poprzek tak, aby było widać pojedyncze ząbki w przekroju. Umieść je w małym naczyniu żaroodpornym i piecz pod przykryciem około 25 minut, aż miąższ ząbków będzie miękki. Wyciśnij go do małej miseczki i utrzyj z odrobiną soli i pieprzu. Wymieszaj czosnek z Florą.
2. Posiekaj pora na małe piórka. Przelej go wrzątkiem i odstaw do ostygnięcia.
3. Cukinię pokrój i zgrilluj.
4. Bułki przekrój na dwie połówki i posmaruj pastą czosnkową. Następnie rozłóż na każdej z nich liście sałaty rzymskiej, plastry grillowanej cukinii. Kolejno posmaruj pastą z pieczonego czosnku, nałóż na nią wcześniej przygotowanego pora. Dodaj kiełki, nałóż drugą połówkę bułki i gotowe. Smacznego!

źródło: materiały prasowe

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Zupy Chłodnik z ogórków gruntowych

Dzisiaj coś na upalne dni. Przygotowałam chłodnik z ogórków gruntowych rzodki...

Odsłon: 122

30 min
9
>60 min
1
Desery Placuszki jogurtowe z truskawkami

Delikatne, puszyste placuszki na jogurcie greckim ze świeżymi truskawkami to...

Odsłon: 412

15 min
3

Polecane artykuły

Informacje Wystarczy szczypta do herbaty. Podkręci metabolizm, pomoże w walce z tłuszczem na brzuchu

Kubek herbaty to przyjemny poranny rytuał wielu Polaków. Możesz urozmaicić napój dodatkiem popularnej przyprawy, która pobudzi twój metabolizm do p...

151
Informacje Przepis na pyszny, wysokobiałkowy sernik kokosowy

Chcąc osiągnąć upragnione cele w zakresie zdrowia i sylwetki bardzo istotne jest, aby wprowadzać takie sposoby i rozwiązania, które działać będą dł...

0