Ewa_Gotuje

Działa jak balsam na oskrzela. Jak zrobić domowy syrop na kaszel z marchewki?

Męczy cię uporczywy kaszel? Czujesz, że flegma zalega w drogach oddechowych? Możesz wesprzeć działanie leków naturalnymi specyfikami. Przygotuj domowy syrop na kaszel z marchwi. Dowiedz się, jakie ma właściwości, kto nie powinien go pić i jak go dawkować, aby najskuteczniej wzmocnić organizm.

Syrop na kaszel z marchwi | Fot. 123RF/Picsel

Spis treści:

Domowy syrop na kaszel z marchewki to prawdziwy balsam dla dróg oddechowych. Pomaga skutecznie pozbyć się kaszlu i zalegającej flegmy. Przygotowanie leczniczego napoju wcale nie jest trudne, a jego właściwości powinny przekonać cię do jego spróbowania. Przeczytaj, jak dawkować domowy syrop na kaszel z marchewki i jak go zrobić.

Sprawdź także: Obiad z ciasta francuskiego. 6 potraw, które zawsze wychodzą

Jakie właściwości ma syrop na kaszel z marchwi?

Właściwości syropu na kaszel z marchwi wynikają oczywiście z jego głównego składnika, czyli marchwi. Warzywo jest tanie, dostępne przez cały rok i zawiera szereg korzystnych dla organizmu właściwości. 

Marchewki to źródło witamin C, E, K, H, PP i tych z grupy B oraz minerałów, m.in. potasu, żelaza i magnezu. To właśnie te składniki odżywcze poprawiają wzrok, stan skóry i regulują pracę układu pokarmowego. 

Syrop na kaszel z marchwi dostarcza też organizmowi solidną porcję antyoksydantów, które wzmacniają odporność. Napój działa też wykrztuśnie, dlatego polecany jest przy zapaleniu oskrzeli, krtani lub w astmie. Jeśli dodasz do syropu odrobinę imbiru, tylko podkręcisz jego prozdrowotne właściwoci. Ten składnik odkazi i odświeży drogi oddechowe oraz złagodzi ból gardła.

Jak zrobić syrop na kaszel z marchewki?

Przygotowanie domowego syropu na kaszel z marchwi jest naprawdę proste, dlatego każdy sobie z tym poradzi. Wystarczy pół kilograma świeżych marchewek, cztery łyżki miodu i dwie łyżeczki świeżego imbiru (pokrojonego na mniejsze plasterki). 

Na początku obierz marchewkę i potnij na małe kawałki. Zagotuj na średnim ogniu (nie musisz się martwić, marchew nie straci swoich cennych właściwości!), a kiedy woda będzie wrzała, dorzuć jeszcze imbir. Gdy warzywa i korzeń zmiękną i nieco ostygną, zmiksuj całość blenderem na gładką masę. Wlej miód i wymieszaj całość dokładnie łyżeczką. 

Syrop na kaszel z marchwi

 Syrop na kaszel z marchwi Zobacz przepis

Domowy syrop na kaszel z marchwi / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Domowy syrop na kaszel z marchewki - dawkowanie

Syrop z marchwi stosuj, gdy męczy cię uporczywy kaszel lub gdy starasz się pozbyć zalegającej flegmy i potrzebujesz naturalnego specyfiku, który pomoże ci odzyskać pełnię zdrowia. Codziennie przyjmuj ok. trzech lub czterech łyżek syropu, aż do czasu, gdy kaszel nie ustąpi lub nie oczyścisz dróg oddechowych z nieprzyjemnej wydzieliny. 

Kto nie powinien pić syropu z marchewki?

Głównym przeciwwskazaniem do picia syropu na kaszel z marchwi jest cukrzyca. Chorzy powinni jeść wyłącznie surową marchewkę, bo przy obróbce cieplnej jej indeks glikemiczny wzrasta. 

Niektórzy zastanawiają się, czy dzieci mogą pić syrop z marchewki? Jak najbardziej, przy czym najmłodszym pociechom nie dodawaj do napoju imbiru. Wystarczą warzywa, miód i opcjonalnie odrobina wody dla lekkiego rozszerzenia syropu. 



Zobacz także:

Co na obiad w tym tygodniu? 7 przepisów dla całej rodziny »

"Choroba bogaczy" ma wiele nazw i jeden ważny objaw. Ból atakuje zwykle w nocy »

Swojska babka ziemniaczana. Sprawdzony przepis Magdy Gessler »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

60 min
1
15 min
1

Polecane artykuły

14
Ewa gotuje Lekkie przepisy na wiosenne dania w kuchni Ewy Wachowicz

Jeżeli brakuje ci pomysłu na wiosenne dania, koniecznie zerknij do przepisów, które pojawiły się w 513. odcinku programu "Ewa gotuje". Nie mogło za...

4
Informacje 15 najlepszych ciast z rabarbarem. Tylko proste przepisy

Najlepsze desery to takie, które szybko i łatwo się przygotowuje. Oczywiście muszą świetnie smakować i zawierać składniki dobrej jakości. Takie są...

68
Informacje Kuchnia gruzińska bez niej jest niekompletna. Chroni serce i wspiera pracę mózgu

Kolendra to cytrusowo-pikantna przyprawa, która regularnie gości w wielu polskich kuchniach. Nic w tym dziwnego - nie dość, że idealnie podkreśla s...

13