Ewa_Gotuje

Dlaczego wątróbka jest twarda i gorzka po smażeniu? Wystarczy prosty trik i będzie rozpływać się w ustach

Jedni na jej widok krzywią się z niesmakiem, inni wprost przeciwnie zaliczają ją do ulubionych dań. Mowa tu o wątróbce, która odpowiednio zrobiona może być prawdziwym rarytasem. Warto jednak znać pewne triki, dzięki którym wątróbka po smażeniu nie będzie twarda i gorzka. Podpowiemy Ci, jak smażyć wątróbkę, aby wyszła idealnie.

Jak zrobić wątróbkę, żeby była miękka? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Wątróbka należy do najpopularniejszych podrobów używanych w kuchni. Dlaczego warto jeść wątróbkę? Ponieważ, jest bardzo zdrowa, zawiera sporo białka, witaminę A, C, witaminy z grupy B, a także minerały, żelazo czy selen. Witamina B12 jest niezwykle istotna do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego w tym pracy mózgu, a także krwionośnego, uczestniczy przy produkcji czerwonych krwinek. Znajduje się w nim także sporo białka, które jest niezbędnym budulcem mięśni. Duża zawartość żelaza w wątróbce sprawia, że jedzenie jej zaleca się osobom borykającym się z anemią. Ponadto witamina A ma działanie przeciwzapalne, a także antyoksydacyjne. Jak widać wątróbka to prawdziwa bomba substancji odżywczych, warto jednak wiedzieć, w jaki sposób ją przygotować, aby była smaczna. Sprawdź, dlaczego wątróbka jest twarda po smażeniu oraz jak ją smażyć, aby nie była gorzka. 

Sprawdź także: Jak marynować mięso kurczaka? Po tych marynatach będzie miękkie i soczyste!

Dlaczego wątróbka jest twarda po smażeniu?

Idealna wątróbka powinna być miękka w środku oraz delikatnie przypieczona z zewnątrz. Wystarczy jednak niewielki błąd, aby wyszła twarda i sucha. Posolona przed smażeniem lub zaraz na jego początku, będzie smakować jak przysłowiowa podeszwa. Wątróbkę najlepiej solić pod sam koniec smażenia. Niektórzy używają soli dopiero po zdjęciu jej z ognia. 

Dlaczego wątróbka jest gorzka po smażeniu?

Jeżeli wątróbka wychodzi gorzka, winowajcą mogą być błonki obecne w mięsie. Tyczy się to zazwyczaj wątróbki wieprzowej i wołowej. Można także zastosować pewien trik, czyli namoczyć kawałki wątróbki w jogurcie, kefirze, albo mleku. Wystarczy włożyć mięso do szklanego lub ceramicznego naczynia, zalać je wybranym nabiałem, a następnie szczelnie zamknąć i odstawić na kilka godzin do lodówki. 

Jak smażyć wątróbkę?

Na początku oczywiście należy ją umyć, osuszyć i oczyścić z błonek, a następnie pokroić w mniejsze kawałki. Postaraj się, aby były równej wielkości, dzięki temu usmażą się w jednakowym czasie. Nie wkładaj mokrej wątróbki na rozgrzaną patelnię, ponieważ na pewno będzie pryskać. Warto również wybrać dosyć sporą patelnię, tak, aby każdy kawałek wątróbki miał dość sporo miejsce i nie stykał się z innymi. Najlepiej smażyć ją na oleju roślinnym, na przykład rzepakowym, uprzednio należy bardzo dobrze go rozgrzać, aby mięso nie chłonęło tłuszczu. 

Przepis na wątróbkę z cebulką 

Najczęściej wątróbkę smażymy z cebulką. Do przygotowania tego dania, będziesz potrzebować: pół kilograma wątróbki, dwie cebule, mąkę, olej do smażenia, sól i pieprz. 

Oczyszczoną i pokrojoną wątróbkę namocz w jogurcie przez kilka godzin. Następnie wyjmij ją z zalewy i osusz. Cebulkę obierz i pokrój w piórka. Na dużej patelni rozgrzej olej i podsmaż na nim cebulę. Następnie zdejmij ją z patelni i przełóż do osobnego naczynia. Wątróbkę obtocz w mące i podsmaż z obu stron na oleju, który pozostał po smażeniu cebuli. Przed samym końcem smażenia wrzuć cebulkę, dodaj sól i pieprz. Na talerz wyłóż wątróbkę z cebulką, podawaj z ziemniakami. 

Zobacz także: 

Węgierskie leczo po polsku: Jak rozpieścić podniebienie w kilku krokach? »

Zamiast brać tabletki, włącz do diety. Wystarczy dwa razy w tygodniu »

Najzdrowsze śniadanie według neurologów. Mózg będzie ci wdzięczny »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

wszystkie
5
60 min
1
15 min
1

Polecane artykuły

14
Ewa gotuje Lekkie przepisy na wiosenne dania w kuchni Ewy Wachowicz

Jeżeli brakuje ci pomysłu na wiosenne dania, koniecznie zerknij do przepisów, które pojawiły się w 513. odcinku programu "Ewa gotuje". Nie mogło za...

4
Informacje 15 najlepszych ciast z rabarbarem. Tylko proste przepisy

Najlepsze desery to takie, które szybko i łatwo się przygotowuje. Oczywiście muszą świetnie smakować i zawierać składniki dobrej jakości. Takie są...

68
Informacje Kuchnia gruzińska bez niej jest niekompletna. Chroni serce i wspiera pracę mózgu

Kolendra to cytrusowo-pikantna przyprawa, która regularnie gości w wielu polskich kuchniach. Nic w tym dziwnego - nie dość, że idealnie podkreśla s...

13