Ewa_Gotuje

Czym jest pierzga pszczela?

Wszyscy znamy produkty pszczele, takie jak miód, wosk czy nawet propolis. Pierzga pszczela, nazywana też pszczelim chlebem, nie jest już tak popularna, ale czy słusznie?

Fot. 123RF/Picsel

Pierzga to specjalnie przyrządzone przez pszczoły „zapasy” z pyłku kwiatowego. Jest to substancja, której nie da się podrobić w laboratorium. Przetwarzanie pyłku przez owady to nic innego jak jego „ugniecenie”, potraktowanie pszczelą śliną i pokrycie go miodem. Pyłek upchnięty w plastry przechodzi fermentację mlekową, która sprawia, że pierzgi nie imają się grzyby i bakterie, a na dodatek wszystkie składniki zawarte w pyłku kwiatowym są wyjątkowo łatwo przyswajalne.

Pierzgą żywi się głównie pszczoła matka i młode. Jedzą ją, kiedy nie ma świeżego pyłku - jesienią, zimą i wczesną wiosną. Te pszczoły, które jedzą pierzgę żyją dłużej niż te jedzące pyłek.

W jaki sposób pierzga wpływa na nasze zdrowie?

Pierzga ma podobny skład i działanie, jak pyłek kwiatowy (nie jest jednak identyczny, ze względu na zawarte w pierzdze enzymy oraz czas jej przechowywania) - wszystkie jej składniki są jednak łatwiej przyswajalne, dzięki wspomnianej już fermentacji. Pyłek kwiatowy posiada otoczkę pyłkową, utrudniającą wchłanianie zawartych w nim substancji odżywczych. W pierzdze otoczki już nie ma.

Pierzga ma bogaty skład mikrobiologiczny - zawiera kwasy tłuszczowe, sterole, witaminę C, B6, B3, B8, K, potas, wapń i magnez. W porównaniu z pyłkiem, zawiera mniej białek i tłuszczów.

Pierzga ma działanie regulujące funkcjonowanie układu pokarmowego. Dzięki właściwościom przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybiczym jest zalecana w czasie obniżonej odporności - np. w sezonie jesienno-zimowym.

Działa także łagodząco na reakcje alergiczne. Warto wypróbować pierzgę przed okresem pylenia i stosować przez 2-3 miesiące.

Reklama

Pierzga działa korzystnie na umysł - wspomaga koncentrację i pamięć, zmniejsza nerwowość. Można wypróbować jej wpływ w okresie zwiększonego wysiłku umysłowego.

Dzięki obniżaniu poziomu „złego cholesterolu” i podnoszeniu tego „dobrego” oraz ograniczaniu całkowitej ilości lipidów we krwi, pierzga ma działanie przeciwmiażdżycowe.

Pierzga regeneruje wszystkie komórki organizmu - np. zwiększa produkcję czerwonych krwinek, co oznacza właściwości przeciwanemiczne oraz działa przeciwstarzeniowo - także dzięki temu, że ma działanie antyoksydacyjne. Będzie też pomagać po okresie rekonwalescencji.

Jak jeść pierzgę?

Pierzgę można kupić w internecie i sklepach z wyrobami pszczelarskimi. Najlepiej jest kupić pierzgę w miodzie - nie będzie różniła się w smaku od znanego wszystkim miodu - można ją też podobnie stosować.

Wystarczy jeść codziennie jedną łyżkę pierzgi, aby zregenerować organizm i wzmocnić go, co jest szczególnie ważne w sezonie jesienno-zimowym. Dorosła osoba może jeść 20 gramów, dziennie czyli ok. 2-3 łyżeczki. Nie są znane przypadki przedawkowania pierzgi, jednak zawsze lepiej zachować umiar.

Nie należy stosować pierzgi w przypadku uczulenia na pyłek pszczeli, ciężkiego uszkodzenia nerek, zaburzeń żołądkowo-jelitowych i w okresie ciąży i karmienia piersią.

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Desery Szyszki z kajmaku

Deser z preparowanego ryżu i kajmaku to hit dawnych lat – choć kiedyś robiło...

Odsłon: 118

60 min
5
Desery Lody w waflu

Lody przygotowane z przepisu KORAL oto link do przepisu; https://smaker.pl/pr...

Odsłon: 821

15 min
14
15 min
6
15 min
2
Dania główne Kurczak w marynacie keczupowej

Szybkie danie z piekarnika -nóżki z kurczaka z warzywami, pieczone w piekarni...

Odsłon: 522

30 min
7

Polecane artykuły

14
Ewa gotuje Lekkie przepisy na wiosenne dania w kuchni Ewy Wachowicz

Jeżeli brakuje ci pomysłu na wiosenne dania, koniecznie zerknij do przepisów, które pojawiły się w 513. odcinku programu "Ewa gotuje". Nie mogło za...

4
Informacje 15 najlepszych ciast z rabarbarem. Tylko proste przepisy

Najlepsze desery to takie, które szybko i łatwo się przygotowuje. Oczywiście muszą świetnie smakować i zawierać składniki dobrej jakości. Takie są...

68
Informacje Kuchnia gruzińska bez niej jest niekompletna. Chroni serce i wspiera pracę mózgu

Kolendra to cytrusowo-pikantna przyprawa, która regularnie gości w wielu polskich kuchniach. Nic w tym dziwnego - nie dość, że idealnie podkreśla s...

13