Grill - temat specjalny

Czy warto gotować z Michelem? Recenzja internetowego kursu kulinarnego

Michel Moran zaprasza wszystkich do zapoznania się z jego autorskim kursem kulinarnym, będącym podsumowaniem 40-letniego doświadczenia w gotowaniu. Przekonaj się, czego spodziewać się po lekcjach. Czy warsztaty online przydają się w kuchni?

Fot. Andrzej Szopa

Spis treści:

Michel Moran to Francuz o hiszpańskim pochodzeniu, który gotowaniu poświęcił całe życie. Szef kuchni z ponad 40-letnim doświadczeniem w gastronomii. Wykształcenie i umiejętności zdobywał w renomowanych, europejskich restauracjach, pod okiem najlepszych mistrzów kuchni. Do Polski przeprowadził się dla żony Haliny.

Popularny ekspert programu Doradca Smaku i juror MasterChef oraz MasterChef Junior. Od 2021 roku prowadzi restaurację MaMaison. Na swoim profilu na Facebooku i Instagramie utrzymuje kontakt z fanami i dzieli się z nimi swoją wiedzą kulinarną i wyjątkowymi recepturami. W 2022 roku zaprasza wszystkich do wspólnej nauki gotowania podczas kursu kulinarnego online.

Jak wygląda kurs?

Kurs Michela Moran to 10 materiałów wideo do odtworzenia w internecie. Wystarczy wykupić dostęp, a następnie na założonym koncie oglądać przygotowane filmiki. Ich długość różni się - najkrótszy trwa ok. 20 minut, a najdłuższy niecałe 60 minut. Łącznie to pięć i pół godziny kursu, który można odtwarzać z dowolnego urządzenia przez 12 miesięcy od dnia założenia konta.

Szkolenie rozpoczyna się ogólnym wprowadzeniem, a następnie szef kuchni opowiada o różnych dziedzinach gotowania. Kurs podzielony został tematycznie na:

  • tradycyjne techniki kulinarne,
  • nowoczesne techniki kulinarne,
  • jajka,
  • mięso,
  • ryby,
  • owoce morza,
  • warzywa,
  • sosy,
  • desery,
  • plating (czyli podawanie i serwowanie dań). 

Szkolenie skierowane jest do wszystkich, chcących nauczyć się lub doskonalić techniki gotowania. Michel Moran stworzył je na podstawie pytań użytkowników, zadanych mu na jego kanałach społecznościowych.

Wraz z dostępem do materiałów wideo otrzymujesz też: link do specjalnej grupy na Facebooku, 10 e-booków (podsumowujących działy), a po ukończeniu warsztatów online również certyfikat pamiątkowy. Cena kursu podstawowego to 699 złotych, natomiast kursu wraz z książką autorstwa Michela Morana - 728 złotych, a pakietu - kurs z fartuchem z autografem - 758 złotych.

Kurs Michela Moran / Fot. kurs.michelmoran.pl

Czy warto gotować online?

Wielu miłośników kuchni, szczególnie tych, których nie stać na kilkugodzinne profesjonalne warsztaty kulinarne albo tych, którzy boją się, że poziom takich zajęć nie jest dla nich jeszcze odpowiedni, z chęcią korzystają właśnie z lekcji online. W domowym zaciszu mogą wraz z doświadczonym szefem odtwarzać tajniki gotowania. Czy warto sięgnąć po kurs Michela Moran? 

Aspekty techniczne

Na plus kursu zdecydowanie przemawia jego przejrzysta strona wizualna. Widać tu dbałość o łatwość użytkowania. Po zarejestrowaniu wita nas panel z lekcjami tematycznymi, a po ukończeniu jednego z działów - zostaje to automatycznie oznaczone w systemie. Nawet jeśli po dłuższej nieobecności wrócisz do kursu, będziesz widzieć własne postępy i to, na którym wideo skończyłeś naukę.

Co więcej, podczas odtwarzania materiału, w każdej chwili możesz go zatrzymać, cofnąć lub przewinąć w przód - to pomocne, jeśli będziesz jednocześnie gotować z Michelem.

Zaletą jest także pole tekstowe do tworzenia notatek (pod każdą lekcją), a także możliwość ustawienia jakości i szybkości odtwarzanego wideo. To niewątpliwie przydatne, gdy nie mamy dostępu do dobrej jakości internetu lub w krótkim czasie chcemy odtworzyć kolejną lekcję. Od strony technicznej kursu, nie można się dopatrzyć zaniedbań.

Panel kursu Michela Moran / Fot. kurs.michelmoran.pl

Zakres merytoryczny

Choć wielu może uważać, że w internecie da się znaleźć już wszystkie informacje kulinarne, to kurs przyda się tym, którzy nie mają czasu na ich szukanie lub nie wiedzą, od czego takie poszukiwanie zacząć. Kurs Michela Moran jest jak gotowanie z bardziej doświadczonym kulinarnie kolegą. Szef kuchni używa prostego języka, wtrąca żarty i nie stosuje sztywnego scenariusza. Jeśli jednak lubisz konkretne wskazówki, poszczególne lekcje mogą ci się wydać nieco chaotyczne.

Z drugiej strony, dzięki takiemu podejściu do tematu, podczas omawiania działów szef Michel wtrąca dygresje z wieloma cennymi trikami kuchennymi. Z lekcji z Moranem można się dowiedzieć m.in. w jakiej misce najlepiej robić bezę, do jakiej wody wstawić marchewkę przed gotowaniem, jak zrobić idealną panierkę do schabowego albo dlaczego nie dodawać pieprzu podczas smażenia mięsa.

To nie tylko kurs gotowania, ale też nauka, jak wybrać odpowiednie produkty już w sklepie. Za plus kursu można również uznać promowanie koncepcji zero waste w kuchni - wielokrotnie wskazane jest, w jaki sposób wykorzystać resztki, np. z mięsa, warzyw, owoców morza czy ryb. 

Michel Moran wyjaśnia mnóstwo zjawisk i pojęć, więc jeśli nie wiesz, czym jest bastowanie, emulgacja, co oznacza „łamanie" w żargonie kulinarnym albo dlaczego dym unosi się nad patelnią podczas smażenia, po ukończeniu kursu - z pewnością zdobędziesz tę wiedzę. Poznane na początku techniki są wykorzystywane w kolejnych lekcjach, co również pozwala na doskonalenie umiejętności.

Szkolenie nie jest jednak nastawione na konkretne przepisy - nie otrzymasz tu listy składników i receptur, a raczej nauczysz się odpowiedniego łączenia produktów, filetowania ryb czy tworzenia odpowiedniej konsystencji sosów. Powtarzając kroki szefa kuchni, dojdziesz do perfekcji.

Czy warto gotować online z kursem Michela Moran? Już na początku szkolenia prowadzący stwierdził, że „bez techniki podstawowej w kuchni ani rusz!", co warto sobie wziąć do serca. Zdobycie podstaw wiedzy kulinarnej to niezbędny element, jeśli chcemy rozwijać pasję, a w końcu dobrze i smacznie gotować. Choć nie są to warsztaty pod okiem szefa kuchni, który od razu wypunktuje błędy, to dzięki kursowi możesz podszkolić swój gastronomiczny słownik pojęć, w domowym zaciszu odtworzyć kilka technik gotowania, a także dowiedzieć się więcej o produktach. 

Zobacz także:

„Na talerzu nie ma kłamstwa" - rozmawiamy z Michelem Moranem »

Bożonarodzeniowe przygotowania z Michelem Moranem »

Przepisy na jesienne dania od Michela Moran »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
5
Desery Muffinkowe babeczki z dżemem

Babeczki upiekłam na majówkę, przepis bardzo prosty i szybki , a babeczki sma...

Odsłon: 195

30 min
8
30 min
9
15 min
5

Polecane artykuły

Informacje Możesz zrobić oliwę, pastę do kanapek lub syrop. Jak wykorzystać stokrotki w kuchni

Polacy kochają przyozdabiać swoje tarasy i balkony roślinami, wśród których szczególną popularnością cieszy się stokrotka. Co to za kwiat i czym za...

1
Ewa gotuje Ewa gotuje: Chleb na zakwasie żytnim, biała kiełbasa i kalafior z grilla, ciasteczka ryżowe

Zastanawiacie się jakie pyszności zaserwować z grilla bliskim i znajomym? Ewa Wachowicz w autorskim programie "Ewa gotuje" podzieli się z widzami z...

1
Informacje Przewodnik po serach pleśniowych. Możesz tego nie wiedzieć

Sery pleśniowe cieszą się dużym zainteresowaniem, choć mówi się, że do ich jedzenia trzeba dojrzeć. Rzeczywiście przysmak mało komu smakuje za pier...

3
Informacje Nowa, bardzo zdrowa ryba. Jakie właściwości ma brama i jak ją przyrządzić?

Ryby to źródło zdrowych kwasów tłuszczowych, które są niezbędnym elementem diety. W popularnych supermarketach pojawiła się nowa, tania ryba. Brama...

17