Ewa_Gotuje

Czy szczaw jest zdrowy?

Sezon na szczaw zaczyna się już wczesną wiosną i trwa niemal do końca września. Warto wiedzieć, że roślina ta jest nie tylko bardzo smaczna, ale i zdrowa. Czy wiecie, kiedy ją stosować?

Fot. 123RF/Picsel

Szczaw jest wykorzystywany w kuchni i w medycynie ludowej już od starożytności.

W czasach odrodzenia zalecano stosowanie szczawiu zwyczajnego przy chorobach wątroby i kamicy. Uważano także, że łagodzi bóle zębów. Obecnie zapomina się o korzystnym działaniu tej rośliny.

Pogromca toksyn dla anemików

Roślina ta zawiera garbniki i inne polifenole, które działają przeciwzapalnie, niwelują wpływ toksyn bakteryjnych i szkodliwych produktów przemiany materii na organizm. Działa także moczopędnie.

Dzięki zawartości białka i żelaza, szczaw zwiększa poziom hemoglobiny i erytrocytów. Jest świetnym dodatkiem do diety osób zagrożonych niedoborami żelaza, anemików, rekonwalescentów po zabiegach chirurgicznych i kobiet obficie miesiączkujących.

Kolejnym ważnym składnikiem szczawiu jest witamina C. Szczaw stosowano jako środek przeciwdziałający szkorbutowi, czyli chorobie wywołanej niedoborem witaminy C.

Weź udział w konkursie i wygraj 1000 zł!

Szczaw dla skóry i wzroku

Beta-karoten, nadający soczystą barwę liściom szczawiu, to prowitamina witaminy A, co oznacza w uproszczeniu, że w organizmie się w nią zamienia. To związek chemiczny korzystnie wpływający na skórę i wzrok oraz silny przeciwutleniacz.

Jak jeść szczaw?

Surowy szczaw świetnie nadaje się do sałatek. Dzięki niemu nie trzeba robić sosu sałatkowego - wystarczy trochę oliwy z oliwek, sól morska i świeżo zmielony czarny pieprz. Nie polecamy szczawiu z rukolą (lub inną liściastą rośliną o intensywnym smaku), gdyż ich smaki mogą się "gryźć".

Świeży szczaw będzie też świetnym zamiennikiem sałaty na kanapce. Doskonale komponuje się ze świeżym ogórkiem.

Typowym dodatkiem do szczawiu jest jajko. Jajko na twardo w zupie szczawiowej będzie smakowało świetnie. Ale równie dobrym pomysłem będzie jajecznica czy omlet z dodatkiem szczawiu.

Warto też poeksperymentować z połączeniem szczaw plus tłuste ryby - łosoś, makrela, okoń czy pstrąg.

Do sałatki najlepiej wykorzystywać młode listki szczawiu uprawnego. Dziki i dojrzały szczaw będzie lepszy do gotowania i smażenia. Trzeba pamiętać, że pod wpływem temperatury kurczy się podobnie jak szpinak. Trzeba mieć sporo liści, żeby zrobić z niego kilka porcji.

Aby zrobić sos szczawiowy, nie trzeba mieć blendera. Wystarczy rozdrobnić liście rękami i wrzucić je na patelnię po roztopieniu na niej masła. Już po chwili będzie gotowy pyszny sos.

Czy jest jakieś zagrożenie?

Należy uważać ze stosowaniem szczawiu, szczególnie, jeśli szczaw jest postaci wyciągu czy suplementu diety. Zbyt duża dawka i długi czas kuracji mogą doprowadzić do zatrucia, uszkodzenia nerek, osłabienia akcji serca i zmniejszonej krzepliwość krwi, szczególnie u dzieci i osób powyżej 55. roku życia. Dzieje się tak wskutek dużej zawartości kwasu szczawiowego i szczawianów w roślinie. Substancje te związują w organizmie wapń w formę nieprzyswajalną, co prowadzi do zaburzeń równowagi mineralnej, a co więcej, szczawian wapnia (czyli ta niewchłanialna forma wapnia) odkłada się w nerkach jako piasek lub kamienie nerkowe.

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

60 min
4

Przepis dnia

Desery Ciasteczka maślane

Przepis na ciasteczka maślane

Odsłon: 2810

60 min
4

Polecane artykuły

14
Ewa gotuje Lekkie przepisy na wiosenne dania w kuchni Ewy Wachowicz

Jeżeli brakuje ci pomysłu na wiosenne dania, koniecznie zerknij do przepisów, które pojawiły się w 513. odcinku programu "Ewa gotuje". Nie mogło za...

4
Informacje 15 najlepszych ciast z rabarbarem. Tylko proste przepisy

Najlepsze desery to takie, które szybko i łatwo się przygotowuje. Oczywiście muszą świetnie smakować i zawierać składniki dobrej jakości. Takie są...

68
Informacje Kuchnia gruzińska bez niej jest niekompletna. Chroni serce i wspiera pracę mózgu

Kolendra to cytrusowo-pikantna przyprawa, która regularnie gości w wielu polskich kuchniach. Nic w tym dziwnego - nie dość, że idealnie podkreśla s...

13