Ewa_Gotuje

Co warto wiedzieć o melonie?

W lecie często pozostaje w cieniu większego i słodszego arbuza. Melon, który posiada mnóstwo cennych właściwości, można jednak jeść na wiele sposobów. Owoc świetnie nada się do sałatki, deseru, wytrawnej przekąski czy przetworów. Potencjał kulinarny melona jest duży, a jakie są jego właściwości?

Fot. 123 RF/Picsel

Całkowite wyeliminowanie melona z diety nie jest wskazane ze względu na jego pozytywny wpływ na organizm człowieka. Owoc występuje w różnych odmianach, dlatego każdy znajdzie swoją ulubioną wersję. Przekonaj się, co możesz wyczarować w kuchni, gdy za główny składnik dania obierzesz melon.

Melon - jakie ma właściwości?

Choć melona oficjalnie uznaje się za owoc, to jednocześnie jest on gatunkiem ogórka z rodziny roślin dyniowatych. Uprawiany jest w wielu krajach, również w Polsce. Rośnie jednak też dziko w Azji, Australii i Afryce.
Melon to prawdziwa skarbnica wartościowych składników, które powinny stanowić podstawę naszej codziennej diety. Pamiętaj, że najwięcej mikroelementów będzie się znajdowało w dojrzałym owocu. Jakie są więc największe zalety spożywania melona? Przede wszystkim pomaga on w nawodnieniu organizmu. Latem będzie niezastąpionym towarzyszem w upalne dni - uzupełni niedobory elektrolitów, nie obciążając przewodu pokarmowego. Melon dostarcza także organizmowi witaminę C, przez co pozytywnie wpływa na odporność. Odmiany o pomarańczowym miąższu zawierają dużo beta-karotenu, który wykazuje działanie antynowotworowe i przeciwmiażdżycowe. Dodatkowo pozytywnie wpływa na skórę. Dzięki spożywaniu tych owoców, zaopatrzymy się też w potas (działanie moczopędne i pomoc w bólach reumatycznych), kwas foliowy, witaminę K (wpływa na mniejsze ryzyko zakrzepów), magnez i żelazo.
Chociaż melon jest bardzo zdrowym owocem, nie jest wskazany dla cukrzyków i alergików. Jest bogaty w węglowodany proste (około 8 gramów w 100 gramach miąższu), dlatego osoby chorujące na cukrzycę powinny ograniczać jego spożycie. Może on również uczulać - szczególnie powinny uważać osoby, które reagują na pyłki traw.

Melon - najpopularniejsze odmiany

Melon miodowy
Najbardziej popularny i najchętniej wybierany rodzaj melona. Jest niezwykle soczysty i słodki. Owoc przybiera kształt podłużny i posiada jasnożółtą skórkę.

 

Kantalupa
Tę odmianę melona, po raz pierwszy w Europie, wyhodowano we Włoszech. Owoc przybiera formę kulistą i masę do około jednego kilograma. Charakteryzuje się pomarszczoną i chropowatą skórką oraz aromatycznym, soczystym miąższem.


Melon galia
Melon ma bardzo charakterystyczną skórkę - żółtobrązową i dodatkowo z odznaczającą się fakturą siateczki. Przybiera kulisty kształt. Jego miąższ jest słodki, ale różni się kolorem od miodowego i kantalupy - tutaj ma kolor biało-zielony.

Melon - ile ma kalorii?

Melon uznawany jest za bardzo niskokaloryczny owoc - zawiera w sobie głównie wodę. Nie tylko posiada wiele cennych mikroelementów, ale dodatkowo nie tuczy. W 100 gramach miąższu melona miodowego mieści się około 36 kilokalorii, a w kantalupy - około 34 kilokalorie. W przybliżeniu połowa melona dostarczy nam więc niecałe 100 kilokalorii.

Jak obierać melona?

Przed skosztowaniem pysznego owocu, konieczne jest jego obranie. Nie jest to najłatwiejsze zadanie ze względu na twardą skórkę. Na początku dokładnie umyj melona i osusz go. Przepołów go, krojąc wzdłuż dłuższej części. W środku melona zauważysz miąższ i część z pestkami. Weź łyżkę lub narzędzie do carvingu (wydrążania) i ostrożnie pozbądź się wszystkich pestek (nie naruszaj jednak miąższu właściwego - im mniej go zostawisz, tym mniej zjesz). Teraz możesz go pokroić na mniejsze kawałki. Ich wielkość będzie uzależniona jedynie od twoich preferencji lub dania, które akurat tworzysz. Na końcu, za pomocą noża lub większej obieraczki, pozbądź się skórki. Uważaj, aby nie wykroić zbyt dużo miąższu.

Melon - jak jeść?

Melon można wykorzystać naprawdę na wiele okazji. Będzie idealny do letniej sałatki, przekąski, deseru lub wytrawnego obiadu. Ogranicza cię jedynie wyobraźnia i upodobania kulinarne twojej rodziny lub zaproszonych gości. Podpowiadamy, jakie smakołyki możesz przygotować z użyciem melona. Smacznego!

Melon na obiad:

1. Chłodnik z melonem

Chłodnik z melona

Fot. Oldfork na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

2. Grillowane warzywa z melonem i halloumi

Grillowane warzywa z melonem i halloumi

Fot. SprytnaChochla na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

3. Zupa z batatów z melonem i kurczakiem

Zupa z batatów z melonem i kurczakiem

Fot. Konhambos na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Melon na deser:

1. Sorbet z melona

Sorbet z melona

Fot. Konhambos na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

2. Galaretka z melona miodowego

Galaretka z melona miodowego

Fot. Ciacho50 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

3. Kruszon z melonem i limoncello

Kruszon z melonem i limoncello

Fot. Konhambos na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Melon jako przekąska:

1. Prosciutto z melonem

Prosciutto z melonem

Fot. Obserwator na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

2. Melon w pikantnej marynacie

Melon w pikantnej marynacie

Fot. GREGORHSPEED na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

3. Sałatka z melonem

Sałatka z melonem

Fot. Izaa_a na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Pogoda Interia to najlepsza prognoza pogody, która ma wszystko w jednej, fajnej apce! Wypróbuj teraz naszą nową aplikację pogodową. Wejdź do Google Play »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

60 min
1
15 min
1

Polecane artykuły

14
Ewa gotuje Lekkie przepisy na wiosenne dania w kuchni Ewy Wachowicz

Jeżeli brakuje ci pomysłu na wiosenne dania, koniecznie zerknij do przepisów, które pojawiły się w 513. odcinku programu "Ewa gotuje". Nie mogło za...

4
Informacje 15 najlepszych ciast z rabarbarem. Tylko proste przepisy

Najlepsze desery to takie, które szybko i łatwo się przygotowuje. Oczywiście muszą świetnie smakować i zawierać składniki dobrej jakości. Takie są...

68
Informacje Kuchnia gruzińska bez niej jest niekompletna. Chroni serce i wspiera pracę mózgu

Kolendra to cytrusowo-pikantna przyprawa, która regularnie gości w wielu polskich kuchniach. Nic w tym dziwnego - nie dość, że idealnie podkreśla s...

13