Ewa_Gotuje

Co się kryje w arbuzie?

Gdy letnie upały bywają bardzo uciążliwe, każdy szuka sposobu na ochłodzenie i zapewnienie organizmowi odpowiedniej ilości płynów. Jaki owoc zarówno ochłodzi jak i nawodni organizm? Arbuz! Doskonały wybór, nie tylko na słoneczne dni.

Fot. 123FR

Czy jest drugi taki owoc, który w upalne dni równie dobrze gasi pragnienie, co arbuz? Ten wywodzący się z Afryki z owoc z rodziny dyniowatych, nazywany bywa kawonem lub „napojem pustyni". Istnieje około 1200 odmian arbuza o różnych kształtach i kolorach, które uprawia się aż w 96 krajach świata.

Właściwości odżywcze arbuza

Ponad 90% składu arbuza to woda. Pozostałe 10% stanowią węglowodany oraz błonnik pokarmowy. Mimo niewielkiej ilości witamin i minerałów (zawiera w małych ilościach witaminę A, C, magnez, fosfor, sód), arbuz jest dla nas bardzo cennym owocem. Wszystko to ze względu na obecność w jego składzie wielu przeciwutleniaczy takich jak likopen, glutation i cytrulina. Dostarczenie ich do organizmu pomaga obniżyć ciśnienie w żyłach i tętnicach oraz hamuje powstawanie w naczyniach krwionośnych wolnych rodników. Sięganie po soczystego arbuza również służy urodzie, ponieważ antyoksydanty opóźniają proces starzenia się skóry.

Arbuz cechuje się niską kalorycznością - 100 gram owocu to zaledwie 30 kalorii. Jednakże osoby, które chorują na cukrzycę powinny uważać na te owoce. Niestety, ale posiadają one wysoki indeks glikemiczny, co oznacza, że po ich spożyciu poziom cukru we krwi gwałtownie wzrasta.

Chociaż niewiele osób o tym wie, zaleca się spożywanie arbuza wraz z pestkami. Jak się okazuje, to samo zdrowie. W niewielkich pestkach arbuza znajdziemy dużą ilość białka, witamin z grupy B i minerałów. Mają również działanie antygrzybiczne oraz antybakteryjne. W przewodzie pokarmowym zachowują się podobnie jak błonnik - stymulują jego pracę. Należy jednak pamiętać, że w porównaniu z niskokalorycznym miąższem, pestki są zdecydowanie bardziej tuczące. Składają się w 50% z tłuszczy, a co za tym idzie, na 100 gram suchych pestek przypadka średnio 600 kalorii.

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!

Kiedy warto jeść arbuzy?

Duża zawartość wody w arbuzie działa moczopędnie i pomaga oczyścić organizm z toksyn. Regularnie spożywany arbuz wspaniale działa na cerę, poprawia jej elastyczność i opóźnia proces starzenia się. Sok z arbuza doskonale sprawdzi się jako tonik do twarzy, a plastry owocu można nakładać na twarz i szyję.

Owoc ten obniża ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych oraz stymuluje odporność organizmu. Dodatkowo, zawarty w arbuzie likopen hamuje utlenianie się cholesterolu, dzięki czemu obniża się ciśnienie tętnicze krwi.

Ponadto, arbuzy jest bardzo polecany osobom uprawiającym sport. Zawarta a arbuzie cytrulina korzystnie wpływa na cykl mocznikowy, dzięki czemu pomaga w usuwaniu z organizmu toksycznego amoniaku. Zatem, po intensywnym treningu warto posilić się arbuzem, aby ból mięśni był mniejszy.

Arbuz to również naturalny afrodyzjak. Mężczyźni, którzy spożywają ten owoc mogą mieć pewność, że zawarta w nim cytrulina rozszerzy naczynia krwionośne.

Z czym łączyć arbuza?

Słodki, soczysty arbuz samodzielnie smakuje wyśmienicie. Jednakże doskonale nadaje się do wielu dań. Z dodatkiem arbuza można przygotować zielone sałatki lub owocowe chłodniki. Dobrze komponuje się z serami, wędlinami i owocami morza.

Arbuzy wykorzystuje się również do przygotowania lemoniad, koktajli, sorbetów oraz pączy. Sięgając po inne sezonowe owoce, można przygotować z użyciem arbuza owocowe sałatki lub kolorowe szaszłyki. Aby mieć pewność, że dany owoc jest dostatecznie dojrzały, należy go dokładnie ostukać. Głuchy dźwięk wydobywający się z owocu oznacza, że jest dojrzały i nadaje się do spożycia. Jeśli zdarzy się, że arbuz nie zostanie zjedzony w całości w ciągu jednego dnia, należy pamiętać aby nie przechowywać go zbyt długo w lodówce, gdyż może się szybko zepsuć.

 

Co zrobić z arbuza? Kliknij w wybrane zdjęcie!

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

wszystkie
5
60 min
1
15 min
1

Polecane artykuły

14
Ewa gotuje Lekkie przepisy na wiosenne dania w kuchni Ewy Wachowicz

Jeżeli brakuje ci pomysłu na wiosenne dania, koniecznie zerknij do przepisów, które pojawiły się w 513. odcinku programu "Ewa gotuje". Nie mogło za...

4
Informacje 15 najlepszych ciast z rabarbarem. Tylko proste przepisy

Najlepsze desery to takie, które szybko i łatwo się przygotowuje. Oczywiście muszą świetnie smakować i zawierać składniki dobrej jakości. Takie są...

68
Informacje Kuchnia gruzińska bez niej jest niekompletna. Chroni serce i wspiera pracę mózgu

Kolendra to cytrusowo-pikantna przyprawa, która regularnie gości w wielu polskich kuchniach. Nic w tym dziwnego - nie dość, że idealnie podkreśla s...

13