Ceny czereśni znów zwalają z nóg. Czy polskie owoce też będą tak drogie?

W sklepach pojawiły się już pierwsze czereśnie, jednak ich ceny odstraszają wielu miłośników owoców, którzy wolą poczekać na polskie odmiany. Dlaczego czereśnie są drogie i jak ukształtują się ich ceny w 2023 roku? Przekonaj się, kiedy warto je kupić.

Ceny czereśni w 2023 roku zbliżają się do trzycyfrowej kwoty | Fot. Bartosz KRUPA/East News

Spis treści:

Ceny czereśni w 2022 roku niejednego potrafiły przyprawić o ból głowy. W rekordowym momencie kosztowały one nawet 260 złotych za kilogram, co stało się przedmiotem internetowych żartów. Ekonomiści podkreślają, że owoce w tym roku mogą być niewiele tańsze. Dlaczego czereśnie są drogie? Przekonaj się, kiedy warto po nie sięgać, żeby nie zrujnować portfela.

Sprawdź także: Domowe maggi bez chemii i polepszaczy. Przestaniesz kupować w sklepie

Ceny czereśni 2023

Czereśnie pojawiły się już w sklepach i na targach, co przyciągnęło uwagę ich miłośników. Wielu z nich obawiało się jednak o domowy budżet, bo owoce w ubiegłym roku kosztowały zawrotne sumy. Jak zatem kształtują się ceny czereśni w 2023 roku? Eksperci przewidują, że wkrótce mogą być one jeszcze droższe.

Z różnych stron kraju, za pośrednictwem mediów społecznościowych, napływają informacje o wysokich cenach czereśni. W Warszawie dochodzą nawet do 160 złotych za kilogram owoców. Podobną kwotę płacą m.in. mieszkańcy Krakowa - tę samą porcję kupią za 150 złotych. Mimo że sprzedawcy podkreślają, że są to słodkie i pyszne owoce, warto podkreślić, że to wciąż czereśnie z importu

Dlaczego czereśnie są drogie?

Skąd tak wysokie ceny czereśni w 2023 roku? Przede wszystkim trzeba pamiętać, że to dopiero początek sezonu na te owoce. Najpierw sprzedawane są tylko czereśnie z importu (najprawdopodobniej z Włoch i Turcji), więc koszt ich sprowadzenia do kraju, opakowania i zatrudnienia pracowników do zbiorów w sadach realnie wpływa na zwiększenie końcowej ceny.  

Dlaczego jeszcze czereśnie są drogie? Na ich ceny duży wpływ ma też pogoda, która przekłada się na ilości zbiorów i jakość owoców. Polscy sadownicy, z powodu wiosennych przymrozków, już odnotowali znaczne straty. To z kolei może w przyszłości spowodować wzrost ceny czereśni. 

Trzecim czynnikiem, który wpływa na ceny czereśni w 2023 roku, jest fakt, że przedsiębiorcy z sektora detalicznego i gastronomicznego coraz chętniej sięgają po te owoce przy produkcji napojów i dań. Będzie to również powodowało naturalny wzrost ceny tych owoców.

Dla klientów fizycznych ceny czereśni zaczną więc spadać, dopiero gdy na rynku pojawią się krajowe odmiany.

Kiedy będą polskie czereśnie?

Sezon na krajowe czereśnie zazwyczaj rozpoczyna się w czerwcu. Gdy na rynku pojawi się więcej owoców (dostępne będą już nie tylko te z importu), można liczyć na obniżkę ich ceny.

Kiedy będą polskie czereśnie w 2023 roku? Okazuje się, że tegoroczne zbiory - głównie ze względu na trudne warunki pogodowe - mogą się jednak nieco opóźnić. Sadownicy tłumaczą, że czereśnie jeszcze kwitną, więc dojrzewanie owoców też może się wydłużyć.

Eksperci prognozują, że ceny za polskie czereśnie będą się wahać w okolicy 25-30 zł za kilogram i w miarę upływu sezonu na te owoce, powoli zaczną spadać, nawet do 15 zł za kilogram. 

Zobacz także:

Sprawdź patent na twardą kapustę. Liście będą odchodzić od kiści bez trudu »

Częsty błąd podczas przyjmowania witaminy D. Nigdy nie bierz ich razem »

Magda Gessler dorzuca to do masy na mielone. Genialny patent na soczyste kotlety »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

wszystkie
5
15 min
24
Desery Szyszki z kajmaku

Deser z preparowanego ryżu i kajmaku to hit dawnych lat – choć kiedyś robiło...

Odsłon: 135

60 min
5
Desery Lody w waflu

Lody przygotowane z przepisu KORAL oto link do przepisu; https://smaker.pl/pr...

Odsłon: 896

15 min
14

Polecane artykuły

14
Ewa gotuje Lekkie przepisy na wiosenne dania w kuchni Ewy Wachowicz

Jeżeli brakuje ci pomysłu na wiosenne dania, koniecznie zerknij do przepisów, które pojawiły się w 513. odcinku programu "Ewa gotuje". Nie mogło za...

4
Informacje 15 najlepszych ciast z rabarbarem. Tylko proste przepisy

Najlepsze desery to takie, które szybko i łatwo się przygotowuje. Oczywiście muszą świetnie smakować i zawierać składniki dobrej jakości. Takie są...

68
Informacje Kuchnia gruzińska bez niej jest niekompletna. Chroni serce i wspiera pracę mózgu

Kolendra to cytrusowo-pikantna przyprawa, która regularnie gości w wielu polskich kuchniach. Nic w tym dziwnego - nie dość, że idealnie podkreśla s...

13